Az Európai Bizottság javaslata értelmében az Európai Unió mezőgazdasági termelői mentesülhetnek a földjeik egy részének ugaron hagyására vonatkozó kötelezettség alól, és továbbra is jogosultak lesznek a KAP szerinti közvetlen alapkifizetésre. Más szabályok azonban alkalmazandók lennének.

Az EU végrehajtó testülete csütörtökön megvizsgálja az "e szabályoktól való ideiglenes eltérésről" szóló javaslatot, amely előírja, hogy minden gazdaságnak 4% -os arányban kell pihentetnie vagy nem produktív területeket – mondta Eric Mamer, az intézmény szóvivője.

A Bizottság szerdán megvizsgálja azt a javaslatot is, amely júniusig meghosszabbítaná az EU-ba belépő ukrán mezőgazdasági termékekre kivetett vámok eltörlését 2022-től - tette hozzá Mamer. Miközben az európai gazdák elítélik a tisztességtelennek ítélt import (gabonafélék, csirkék stb.) beáramlását, Brüsszel megerősített védelmi mechanizmusokat dolgozna ki a piaci zavarokkal szemben.

Az ukrán import megszüntetése és a területpihentetési előírások eltörlése az elmúlt hetekben Európa-szerte tiltakozó gazdák fő követelései közé tartozik, mert azok szerintük versenyhátrányt okoznak.



A 2023 elején hatályba lépett új KAP-ban a mezőgazdasági termelőknek nyújtott támogatás feltétele az agrár-környezetvédelmi kritériumoknak való megfelelés, ideértve azt a kötelezettséget is, hogy a szántóterületek legalább 4%-át parlagon kell hagyni.

Az ukrajnai konfliktus kitörése után Brüsszel felfüggesztette ennek a feltételnek az alkalmazását, hogy többet tudjon termelni, és kompenzálja az Ukrajnából és Oroszországból érkező gabonaellátás megszakadását. Ennek a hatálya azonban 2023 végén lejárt, annak ellenére, hogy ősszel tucatnyi állam kérte annak legalább részleges meghosszabbítását 2024-re.

Az Európai Bizottság mostani javaslata azt feltételezi, hogy a GAEC 8 előírás követelményei a korábban előírttól eltérő módon is teljesíthetők.


A javaslat értelmében nem kellene a szántók 4%-án fenntartani a nem termő státuszt, hanem ki lehetne váltani azt nitrogénmegkötő növények (hüvelyesek, például szántóföldi bab és borsó), vagy az összterület 7%-án köztes kultúrák termesztésével.

Ez azt jelenti, hogy például egy 100 hektáros gazdaság, amely 7 hektárt hüvelyesek vagy köztes kultúrák termesztésére fordít, megfelel a GAEC 8 szabványnak, és nem kell parlagon hagynia a földterületet.

E változás részeként azonban fontos a növényvédő szerek használatának teljes tilalma a területen.

Hangsúlyozni kell, hogy a javasolt eltérés – egyelőre – csak a 2024-es évre vonatkozna.

Indexkép: Shutterstock