Legyen szó propánról vagy földgázról, az üzemanyagköltségek rendkívül megterhelő kiadást jelentenek a gazdálkodók és a gabonatárolók számára. A minnesotai székhelyű Dry Max Solutions vállalat számára a rádióhullámok alternatív módszert kínálnak a gabona szárítására, amely mentes a kőolajköltségektől és a hőtől is. Utóbbival a tűzveszély lehetősége is elhárul.

Nagyarányú továbbfejlesztés

Öt új prototípus áll készen az őszi tesztek újabb fordulójára, az elmúlt hat év során épített 17 másik prototípus sikeres tesztjeire építve. Ez összefoglalja a minnesotai Eden Prairie-i Dry Max Solutions jelenlegi helyzetét.

Az alapító és főmérnök Kevin Eichhorn és csapata arra készül, hogy ősszel hat különböző betakarított gabonafélén végezzenek szárítási teszteket az általuk kifejlesztett korszakalkotó technológiával.


Ez azt jelenti, hogy a Dry Max Solutions ahelyett, hogy nagy mennyiségű és költséges propánt vagy földgázt használna a nedves szemek szárításához, rádióhullámokat használ (elektromos áram által generált), hogy szobahőmérsékleten szárítsa a gabonát.

Ez hatalmas működésiköltség-megtakarítást eredményez, csökkenti a tűzveszélyt, és sokkal jobb minőségű végterméket eredményez.

A víz eltávolítása belülről

A rádióhullámok a gabonaszemek közepéig hatolnak, és a megkötött vízmolekulák által elnyelt energiát kisütik, így azok elválnak egymástól. Így, hogy különváltak, sokkal gyorsabban változnak vízgőzzé, és ezt követően könnyebben és hatékonyabban hagyják el a gabonát a folyamatosan áramoltatott levegőn keresztül.

A rádióhullámok behatolnak a gabonahéjba, és valójában belülről távolítják el a vizet, míg a hagyományos szárítás először annak a külsejét szárítja nagy hővel, ami károsítja a héjat és a benne lévő fehérjét. A mikrohullámok és a kemencék használata az anyagok szárításához némileg hasonlít a rádióhullámok használatához, de nagy mennyiségű hőt igényelnek.

A rádióhullámok ilyen használata egyenletes szárítást is eredményez, amellett, hogy a szárított gabona jobb minőségű lesz.

terményszárítás

A prototípus rádióhullámú gabonaszárítók építése – fotók: www.drymaxsolutions.com

A prototípus továbbfejlesztése

A Dry Max csapata rengeteget tanult a 22 prototípus megépítésének és tesztelésének folyamata során. A tervek egy részét mellőzték, másokat pedig módosítottak. A tervek bizonyos mértékig bonyolultak, mivel egy összetett energiatípusról van szó, amelyet elektronikusan kell szabályozni. Emellett évente csak egyetlen olyan alkalom van – a gabona betakarításakor –, amikor tesztelhetik a prototípusokat. Nem lehet mesterségesen elnedvesíteni a gabonát és tesztelni bármilyen szárítórendszert. Frissen betakarított gabonát kell használni. Ezért minden évben csak néhány prototípust építenek és tesztelnek, majd módosítva a konstrukciót a következő évre újakat építenek.

Az egyes prototípusok megtervezése és megépítése során azt is meg kellett tanulni, hogyan lehet a rádióhullámok energiáját nagyobb mennyiségű anyag szárításához "hangolni". Minél több anyagot szárítanak egyszerre, annál kisebb a szükséges energia mennyisége, és így a költségek is csökkennek.

A szemek minősége

A hagyományos, magas hőfokon működő gázüzemű gabonaszárítókban a fehérje károsodik, és ez csökkenti az emészthetőségét. Megreped a gabona külső héja, ami csökkenti a minőségét, és nagyobb kockázatot jelent a gabona hosszú távú tárolása is. Szobahőmérsékleten azonban nincs állagsérülés. Harmadik fél által végzett vizsgálatok azt mutatják, hogy a minőségük a valaha elért legjobb, és ez hatalmas előrelépés. Az új eljárás csökkenti az aflatoxin mennyiségét is egyes gabonafélékben.

Tavaly a Dry Max csapata a kukoricára és a szójababra összpontosított, idén pedig a lucernára, a rizsre, az étkezési babra és a vetőmag-kukoricára.

Maratoni kutatás és tesztek

Az öt prototípus közül néhány szakaszos és néhány folyamatos áramlású, egy függőleges (csak a szemek áramlanak), a másik négy pedig vízszintes (olyan anyagokat kezel, mint a vetőmag-kukorica). A függőleges szárító hasonlít egy hagyományos folyamatos áramlású toronyszárítóra, és körülbelül 25 méter magas és 3,5 méter széles.

Idestova hat év alatt rengeteg munkát végeztek, de nagyon izgatottak a fejlődéssel kapcsolatban. Most nagybefektetőket keresnek Kanadából a különböző szárítási lehetőségekhez és általános befektetőket a kereskedelmi forgalomba hozatalhoz.

Növényi alapú fehérjetermékek

Nagyon izgalmasan hangzik a rádióhullámos technológia a növényi alapú fehérjetermékek fejlesztésében való felhasználása miatt is. Sok, növényifehérje-tartalmú élelmiszereket gyártó vállalat tett olyan állításokat a termékeik, például a hamburgereik fehérjetartalmáról, melyeket vissza kellett vonniuk, mivel a fehérje emészthetősége olyan alacsony volt, hogy a ténylegesen felszívódó fehérjeszint nagyságrendekkel volt kevesebb.

Azon is dolgoznak, hogy a technológiába bevont vetőmagok, műtrágya, kibányászott anyagok és sok más anyag szárítására is alkalmassá tegyék a rádióhullámokat.

Forrás: www.futurefarming.com