Az agriculture.com hírportál egy érdekes és nagy horderejű kérdést feszeget, amiben arról van szó, hogy az ukrán gabona exportjára az importfüggő országok ellátása, valamint az ukrán bevételek szempontjából égető szükség van.
Az orosz gabona és műtrágya éppen úgy hiányzik a világpiacról, mint az ukrán termékek – fotó: pixabay.com
Kompromisszumos megoldás kellene
Az export zavartalan lebonyolítása azonban több tényezőtől, nem kis részben Oroszország hozzáállásától függ, amely viszont a február elején kiadott nyilatkozata szerint csak akkor járul hozzá az ukrán kikötőkből induló gabonaexport útvonalainak biztosításához, ha a nyugati országok feloldják az orosz gabona és műtrágya kivitelének tilalmára vonatkozó szankciót.
Remélhető azonban, hogy az érintett feleknek ebben sikerül valamilyen kompromisszumos megoldást találniuk, mivel az orosz gabona és műtrágya éppen úgy hiányzik a világpiacról, mint az ukrán termékek.
Külön problémát jelent legalább három ukrán tengeri kikötő teljes aknamentesítése és a hajóforgalom zökkenőmentes biztosítása – fotó: pixabay.com
Egyre kevesebb gabona kerülhet a nemzetközi kereskedelembe
Talán arra is jó lenne megoldást, illetve megegyezést és garanciát találni, hogy az ukránok az éhező afrikai milliók megsegítésének jelszavával ne árasszák el ellenőrizetlen minőségű gabonával a kelet-európai országok piacait, mivel az előző évben kiharcolt ukrán exportlehetőségek nem nyújtottak komoly lehetőséget az éhínség leküzdéséhez.
Sőt Argentína és az USA gabonatermésének előrelátható csökkenése miatt az élelmiszer-válság mélyülhet, és a nemzetközi kereskedelembe kerülő gabona mennyisége csökken, és nemzetközi elemzők szerint maga az ukrán gabonamennyiség is legalább 40 százalékkal kisebb lesz az előző évinél a háborús pusztítások, valamint a műtrágya- és növényvédő szer hiánya folytán.
Külön problémát jelent legalább három ukrán tengeri kikötő teljes aknamentesítése és a hajóforgalom zökkenőmentes biztosítása.