Termőföld, legelő, szántóföld hírek
Itthon nemesített kukorica, ami jól bírja a hazai körülményeket
A MARTON GENETICS vetőmagjait úgy fejlesztették ki a martonvásári kutatóintézetben, hogy a legtöbbet hozzák ki Magyarország klimatikus és talajadottságaiból. Szécsi György 25 éve használja a cég...
Csodát művelt a kukorica még rossz minőségű talajon is
Négy cső egyetlen silókukorica-szárról jó minőségű talajon is szép teljesítmény, de 3 aranykoronás föld esetében egyenesen csodának számít.
Növényvédelmi előrejelzés: Óriási károkat okoz a szárazság
Frontok jönnek, frontok mennek, hoznak lehűlést, hoznak felmelegedést, hoznak szeles napot, de csapadékot még igazából nem kaptunk. Lehet, valaki felkapja a fejét, s mondja, hogy a hosszú hétvégén volt egy kis eső. Valóban előfordult, de oly kevés, hogy ebben a helyzetben a totálisan kiszáradt talajokon szinte észre sem lehet venni. Az...
Növényvédelmi továbbképzés indul januártól
A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara és a Szent István Egyetem a felsőfokú növényvédelmi képzettséggel rendelkezők részére továbbképzési tanfolyamot szervez.
Tápanyagok megosztása és a tápanyagpótlás időzítése a szabadföldi zöldségtermesztésben
A zöldségtermesztésben a növénytől, az alkalmazott technológiától, a talajtól és a termesztési céloktól függően a trágyamegosztás és a kijuttatás időzítése nagyon változó.
Búza helyett mandula?
Világszerte nő a kereslet a mandula iránt, és ez arra sarkallja a spanyolokat, hogy a hagyományos búza- és napraforgómezőket mandulakertekkel helyettesítsék, átalakítva az ország déli részének...
A klímaváltozás is okozhatta a poloskainváziót
A klímaváltozás és a globális kereskedelem is okolható az elmúlt hetek poloskainváziójáért a MTA Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézetének igazgatója szerint.
Vis maior helyzet alakult ki: túlságosan elszaporodott és hatalmas kárt okoz a mezei pocok
A jelenleg fennálló mezeipocok-fertőzöttségre tekintettel a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szükséghelyzeti engedélyt adott ki a Redentin 75RB rágcsálóirtó szer felhasználására. Az...
A dísztök mérgező is lehet
A tökfélék családjába tartozó fajok közül nem mindegyik ehető, a dekorációs célra szánt dísztökök toxikus vegyületeket tartalmaznak, ezért fogyasztásuk már kis mennyiségben is komoly, kellemetlen...
A búza vetésterülete bővülni, a repcéé csökkenni fog
A kiszáradt talaj jelentősen akadályozta a késő nyári repcevetést Európában, növelve annak lehetőségét, hogy a mezőgazdasági termelők inkább a vonzó árú búzára koncentrálnak – írta elemzők véleménye...
Mi történik, ha a szárazság minden szezonban előfordul? – VIDEÓ!
Fontos olyan kukorica hibridek alkalmazása, amelyek a legkevésbé károsodnak hő- és szárazságstressz esetén.
Főleg a zöldségeket károsítják a jövevény poloskák
Nem csak idegesítőek, hatalmas károkat is okoznak az Afrikából és Ázsiából betelepült poloskák.
Környezetkímélő növényvédő szerek és a méhek védelme
A méhek védelméről, környezetkímélő növényvédőszerekről, új kórokozókról és kártevőkről is tanácskoznak 7 ország szakemberei a Tiszántúli Növényvédelmi Fórumon. A konferenciát idén 23. alkalommal...
Növényvédelmi előrejelzés: Egyre gyakoribb a növénytermesztést súlyosan veszélyeztető környezeti állapot
Már korábban is emlegettük az abiotikus tényezők jelentőségét az év során, most viszont egyszerűen nem lehet elmenni a téma mellett, olyan fontosságú (súlyosságú) a hatásuk. Az Agroinform.hu 2018. 42. heti növényvédelmi előrejelzése.
Jól halad a vetés, de a keléshez szükség lenne csapadékra
Jó ütemben haladnak az őszi betakarítási és a vetési munkák is a száraz időjárásnak köszönhetően, ugyanakkor a megfelelő keléshez szükség lenne a csapadékra – mondta Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők...
Idén komoly gondot okozhat a mezei pocok
A kedvező körülmények, különösen a száraz őszi időjárás következtében szeptember óta a mezei pocok egyedszámának folyamatos növekedése tapasztalható hazánk több megyéjében.
Már dolgoznak a poloskainvázió megállításán
Az MTA már dolgozik egy hatékony poloskacsapda kifejlesztésén.
Nálatok melyik károsító okozza a legnagyobb gondot?
Az Agroinform.hu növényvédelmi előrejelzéseiben hetente szolgáltatunk friss információkat a szántóföldi és kertészeti kultúrák álllapotáról és az aktuális növényvédelmi helyzetről. Most titeket kérdezünk, hogyan tegyük még hasznosabbá a cikkeinket.
Növényvédelmi előrejelzés: Sok korai károsítóra kell majd számítani
A vénasszonyok nyara ezúttal segít a betakarításban, és megnehezíti a vetést. Az Agroinform.hu 2018. 41. heti növényvédelmi előrejelzése.
Ezért ne hozzunk haza növényt külföldről
2019 decemberétől szigorúbb uniós szabályozás lép életbe a növényi károsítók terjedésének megakadályozásáért.
Mitől alszik jól a repce?
Nem valószínű, hogy mesére van szüksége a téli nyugalom előtt. Mese helyett a Bayer a repce védelmi technológiájának őszi elemeit ajánlja: hatékonyan védenek a rovarkártevők ellen, fokozzák a...
Agrár-erdészettel az éghajlatváltozás ellen
Ha a művelhető földterület egy elhanyagolható részéért cserébe mintegy 20%-kal növelhető a termelékenység, az egy kecsegtető ajánlat.
Újfajta búzával kísérletezik Nigéria
A búzafarmerek idén olyan új fajtákat vetnek, amelyek jobban megfelelnek a trópusoknak – tudósított a Bloomberg hírügynökség.
Növényvédelmi előrejelzés: Jól halad az aratás, de a vetés már kevésbé
Itt az időszaka annak, hogy egész éves fáradozásaink gyümölcsét – a szó valódi és átvitt értelmében egyaránt – betakarítsuk. Az Agroinform.hu 2018. 40. heti növényvédelmi előrejelzése.
Rendkívül gyenge az idei burgonyatermés
Idén mindössze 23,9 tonna/hektáros termésátlagra lehet számítani, szemben az optimális 40 tonnával.
Válasszunk talajlazítót körültekintően!
Ahogy telnek az évek, egyre bővül a hazai piacon a talajlazítók választéka. A csökkentett menetszámú művelés előtérbe kerülése, illetve a talajtömörödés problémája és az egyre gyakrabban előforduló belvízprobléma mind-mind közrejátszik szélesedő alkalmazásukban.
Jó tanácsok az őszi munkákhoz
A kénhiány is okozhat tüneteket a növényeinken; így növelhető a tejtermelő gazdaságok termelékenysége; a csapadékos időjárás kedvezett a gombabetegségek terjedésének; egyre nagyobb kárt okoznak a pajzstetvek. Az Agroinform.hu szeptemberi szakcikkeinek összefoglalója.
Így éri meg jó erőben a repce a tavaszt
Az intenzív repcetermesztést és a magas termésátlagot megcélzó termelők elengedhetetlen technológiai eszköze az őszi gombaölő szeres védekezés és egyben a regulátorhatás biztosítása.
Nagy lehetőségek rejlenek a ciroktermesztésben
Bár vélhetően kiváltani nem fogja, jó alternatíva lehet a cirok a termelők számára a kukorica mellett. A takarmány- és az élelmiszeripar is megfelelő alapanyagra találhat benne.
Geotermális energia felhasználásával jelentősen növelhető a növényházi termelés
Növelni kellene a biztonságos, jó minőségű és időzített termékeket biztosító növényházi termelést, a belföldi ellátás bővítése és az export növelése a geotermális energia fokozottabb felhasználásával...
A drónok visszacsábítják a fiatalokat a földekre?
Négymillió jenbe, nagyjából tízmillió forintba kerül az a mezőgazdasági drón, amely azonban szinte megfizethetetlenül nagy érték az elöregedett japán mezőgazdaság számára.
Nem tudni, hogy a glifozát felel-e a méhpusztulásokért
Továbbra sem egységes itthon a glifozát megítélése: a méhészek szeretnék a korlátozását, míg a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara osztályelnöke szerint hazánkban nem olyan mértékű a vegyszer használata,...
A BASF és a Corteva Agriscience megegyezett a Clearfield Plus technológia használatáról
A BASF és a Corteva Agriscience™, a DowDuPont mezőgazdasági divíziója licensz megállapodást kötött a Clearfield® Plus technológia használatára napraforgóban.
Mi a legmegfelelőbb védekezési mód a repce őszi károsítói ellen?
Az őszi káposztarepcét már elvetették és fejlődésnek indult a szántóföldeken. Minden gazdálkodó célja, hogy az elkövetkező 9-10 hónapban megvédje kultúrnövényét a kártevőktől, hogy minél magasabb hozamú, jó minőségű termést takaríthasson majd be.
Kiemelt témáink
- AKG
- baromfi
- gazdálkodási napló
- búza
- fiatal gazda
- PREGA
- gazdaságátadás
- AÖP
- gyümölcstermesztés
- jogszabály
- kukorica
- közös agrárpolitika
- legeltetés
- madárinfluenza
- napraforgó
- no-till
- növényvédő szer
- ökológiai gazdálkodás
- repce
- sertés
- sertéspestis
- szarvasmarha
- szőlő
- talaj
- termőföld
- TMR
- ukrajna
- zöldségtermesztés
- drón