Január – "Kiadós havazások és erős fagy"
A tavalyi év extrém időjárása után ránk férne már egy kis „normalitás", vagyis lehetne a január átlaghoz közeli hőmérsékletű, és jó lenne, ha hozná legalább az átlagos csapadékmennyiséget!
Mielőtt rátérnénk a várható időjárás részletezésére, nézzük meg, mit mutatnak a klímaátlagok!
Milyen „szokott lenni" a január?
Az átlagos hőmérsékleti viszonyait elnézve (1. ábra) azt látjuk, hogy ez az év leghidegebb hónapja, a sokéves átlagok alapján ez így is van, hisz januárban a legalacsonyabb a havi országos átlag-, maximum- és a minimum-hőmérséklet értéke is. Ám az év leghidegebb napja mégsem januárban, hanem februárban van, a negatív hőmérsékleti csúcsot akkor mérték hazánkban. Természetesen a szélsőségek ebben a hónapban is tág határok között változhatnak, amit jól mutatnak az egymástól messze elhelyezkedő maximum-, illetve minimumrekord-hőmérsékleti értékek.
A hónap folyamán a napi minimum-hőmérséklet elérheti a -25 fokot, sőt többször előfordult már -30 fokos vagy az alatti érték is. A január havi legalacsonyabb értéket elég rég regisztrálták (80 évnél többet kell visszamennünk érte az időben), hisz azt, -34,1 °C-ot, Baján (Bács-Kiskun vármegye ) 1942. január 24-én mérték.
Annak ellenére, hogy 2024-ben több maximum-hőmérsékleti rekord is megdőlt januárban, a rekordot továbbra is Máza település (Baranya vármegye) tartja, 2002. január 29-én ott +20,0 °C-ot mértek.
Január havi klimatikus hőmérsékleti adatok – ábra: MeteoPlaza
Csapadékosságát tekintve január kiemelkedik a téli hónapok közül, negatív irányban, ugyanis nem véletlenül a tél a legszárazabb évszakunk, és ezt az alacsony csapadékmennyiséget egyrészt éppen a januárnak köszönheti. A havi csapadék mennyiségének országos átlaga 30,3 mm.
A csapadék területi eloszlása januárban kimondottan egyenletes, kiugróan csapadékos, illetve száraz vidékeket nem nagyon lehet kiemelni, hisz az év más időszakához képest alig van ebben a hónapban csapadék. Annyi azért elmondható, hogy az átlagosnál valamivel csapadékosabb az Alföld északi része (az Északi-középhegység déli lábainál elterülő vidék), illetve a Mecsek térsége.
Január havi klimatikus csapadékadatok – ábra: MeteoPlaza
Több, az agrárium számára igen fontos kérdés is feltehető a januári várható időjárással kapcsolatban:
- Folytatódik-e az enyhe hónapok sorozata, vagy lesz erősebb fagy januárban?
- A 2024-es esztendő utolsó két hónapja kimondottan száraz volt, a talajban lévő nedvességtartalék nagyon lecsökkent. Kérdés: várható-e javulás? Lesz-e kiadósabb csapadék januárban?
Lássuk, mit mutatnak az előrejelzések!
Január 1-5. között várható időjárás:
Igen változatos időjárásban lesz részünk az új év első hetében. Szerdán még ott folytatódik az időjárás, ahol az óévben abbahagyta, vagyis az ország nagy részén a hidegpárna miatt tartósan ködös idő várható, inkább csak a Dunántúlon lesznek olyan vidékek, ahol átmenetileg felszakadozik a ködfátyol és kisüthet a nap.
Csütörtökön az északnyugat felől közeledő hidegfront előtt megélénkülő szél kisöpri a Kárpát-medencében megülepedett párás, hideg levegőt, az ország nagy részén több órás napsütésre, hazánk déli felén tavasziasan enyhe, de szeles időre számíthatunk. Este megérkezik a hidegfront, és aránylag gyorsan, péntek estére át is vonul felettünk.
Északon kisebb havazást, délen esőt, havas esőt, sőt délnyugaton havazást is hozhat a hidegfront – ábra: MeteoPlaza
Hazánktól délre lelassul a front mozgása, hullámot vet és ez a hullám vonul át felettünk a hét végén, sokfelé kiadós csapadék kíséretében. Szombaton sokfelé várható havazás, ami hazánk déli, délkeleti vidékein napközben havas esőbe, ónos esőbe, esőbe vált majd át.
Vasárnapra a csapadékrendszer elhagyja az országot, északnyugat felől fagyos levegő áramlik fölénk, így a délutáni napsütés ellenére sem lesz túl meleg, fagypont körül, kevéssel felette lesz majd a csúcshőmérséklet.
Január 6-12. között ilyen időjárás várható:
Ezen a héten is változékony marad az idő, több ciklon is átvonul Közép-Európa felett, emiatt hol meleg, hol pedig hideg levegő áramlik fölénk, de gyakran lesz nedves is ez a levegő, emiatt több alkalommal számíthatunk csapadékra is. Vegyes halmazállapotú lesz a csapadék, így aztán lesz részünk havazásban, esőben, ónos esőben és havas esőben is.
A Nyugat-Európa déli felén elhelyezkedő, több középpontú ciklonrendszer vegyes halmazállapotú csapadékot okoz majd térségünkben – ábra: MeteoPlaza
Ezen a héten is bővelkedünk majd csapadékban, akár a januárban elvárható, teljes havi mennyiség leeshet ezen a héten. Alkalmanként kialakulhat vastagabb hótakaró is (erre a hét közepén van nagyobb esély), ám nem számíthatunk tartósan hideg időre, és eső is várható, emiatt a hó jelentős része a hét végére elolvad.
Ilyen idő várható január 13-19. között:
A hét első napjaiban az Észak-Európa felett megerősödő anticiklon alakítja időjárásunkat. Áramlási rendszerében kelet felől igen hideg, fagyos, aránylag száraz levegő érkezik térségünkbe. Emiatt kevés lesz felettünk a felhő, és így erős lesz az éjszakai lehűlés. Többfelé lesz még havas a táj, ezeken a vidékeken különösen erős fagy várható, akár -10, -15 fokig is csökkenhet éjszaka hőmérséklet.
Az Észak-Európa felett elterülő anticiklon nyugodt, de hideg időt hoz a hét elején – ábra: MeteoPlaza
A hét második felében már egy Dél-Európa felett örvénylő mediterrán ciklon alakítja időjárásunkat, enyhe, nedves levegő érkezik ekkor fölénk. Ismét csapadékosra fordul az idő, több alkalommal várható kezdetben vegyes halmazállapotú csapadék, majd a hét végén már inkább eső.
Időjárás január 20-26. között:
Közép- és Kelet-Európa felett egy anticiklon erősödik meg a héten, és lassan mozog majd északkelet felé, amely a hét nagy részében enyhe, majd a hét vége felé már egyre hidegebb levegőt szállít fölénk. Többnyire száraz lesz a fölénk érkező levegő, így ezen a héten csak kevés helyen eshet, és az sem lesz nagy mennyiségű.
Anticiklon hoz szárazabb, nyugodtabb időt – ábra: MeteoPlaza
A hó a legtöbb helyen még a hét elején elolvad, így a hét második felében a csúcshőmérséklet elérheti a déli országrészben akár a 8-10 fokot is. Erős fagy ekkor nem valószínű.
Január 27-31. között várható időjárás:
A hónap utolsó hetében kezdetben még érvényesül az észak-európai anticiklon hatása is, ám ekkor már egyre hidegebb levegőt szállít fölénk, emiatt csökken a nappali felmelegedés mértéke. A hónap utolsó napjaiban már inkább a hazánktól délre örvénylő mediterrán ciklon hatása alá kerülünk. Emiatt ekkor változékonyabbra, csapadékosabbra fordul ismét az idő, de továbbra is hideg, fagyos levegő érkezik fölénk a magasban.
Kontinensünk nyugati és déli vidékein ciklonok okoznak változékony, csapadékos időt – ábra: MeteoPlaza
Ismét vegyes halmazállapotú lesz a csapadék, havazás is várható, a hőmérséklet pedig – az évszaknak megfelelően – fagypont körül ingadozik majd ezekben a napokban.
Januári összefoglaló:
Az új év első hetében igen változatos időnk lesz. A kezdeti ködös időt tavaszias enyheség, majd a hét utolsó napjaiban kiadós csapadék követi. Több alkalommal lesz részünk havazásban is, de emellett havas eső, ónos eső, a déli országrészben eső is eshet. A Dunántúlon lesz kevesebb a csapadék, ott 5 mm körüli, hazánk keleti felén 10 mm körüli csapadék valószínű.
A hónap második hetében folytatódik a változékony, csapadékos, de az átlagosnál valamivel melegebb idő. Több alkalommal várható havazás, ám az enyhe idő miatt olvadni fog a hó. A héten lehulló csapadék mennyisége az ország nagy részén elérheti a teljes januári átlagos csapadékösszeget.
A hónap közepén pár napig száraz időre, erős fagyra számíthatunk, majd ezt követően enyhülés valószínű, ismét kiadósabb csapadékkal, kezdetben hóra, majd inkább esőre számíthatunk.
A hónap utolsó harmada csendes, nyugodt, csapadékmentes idővel kezdődik, és mivel enyhe levegő érkezik fölénk, a déli területeken ismét a tavaszt idézheti majd az időjárás.
A hónap utolsó napjaiban már hidegebb, nedves levegő ér el bennünket, emiatt az évszaknak megfelelő, fagypont körüli hőmérsékletre és vegyes halmazállapotú csapadékra számíthatunk.
Az év első előrejelzésében megpróbálkozunk egy kicsit távolabbra is tekinteni, de csak tendenciajelleggel. Azt azonban jó, ha tudjuk, hogy az ilyen távra készített előrejelzések megbízhatósága nagyon alacsony!
Nézzük, hogy a legfrissebb előrejelzések szerint nagy vonalakban mi a legvalószínűbb időjárás a következő hónapokban!
Február
A hónap első harmadában többször is, majd ezt követően a hónap utolsó napjaiban várható kiadósabb csapadék, a kettő között lesz egy hosszabb száraz időszak. A hónap első harmadában jobbára enyhe időnk lesz, majd a szárazabb időszak erősebb faggyal is együtt járhat, de a hónap végén a csapadékos idővel együtt enyhülés is érkezik.
Március
A hónap első felében elérnek ugyan bennünket időjárási frontok, de komolyabb csapadékot nem hoznak majd. A fagyos éjszakákat mérsékelten meleg nappalok követik. A hónap közepén a közeledő hidegfront előtt nagyon meleg levegő érkezik fölénk, egy csapásra kitavaszodik, 15 fok feletti csúcshőmérséklet is valószínű. A front átvonulását követően átmenetileg fagyos időnk lesz, de ez csak pár napig tart, a hónap utolsó dekádjában ismét enyhül az idő, sőt a hónap végén már a 20 fok lesz a jellemző csúcshőmérséklet. Az északnyugat felől érkező frontok hoznak ugyan csapadékot, de aránylag mégis kevés lesz márciusban a csapadék.
Április
A szokásos változékony idő vár ránk. Gyakran várható eső, zápor, de kimondottan csapadékos napokra csak a hónap vége felé számíthatunk. A hónap első hetében lesznek nagyobb területen fagyos éjszakák, utána már enyhül az idő, de a nappalok még nem lesznek nagyon melegek, csupán egy-két napra szaladhat fel 20-25 fokig a hónap utolsó harmadában a hőmérő higanyszála.
Áprilisban a szokásos változékony idő vár ránk – fotó: Shutterstock
Május
Komolyabb csapadékot adó frontrendszer legfeljebb a hónap utolsó harmadában érkezhet, így a havi csapadékot nagyrészt záporok, zivatarok adják majd, emiatt szeszélyes területi eloszlásra számíthatunk. Nagy területre kiterjedő, erős fagy nem valószínű, de a hónap első napjaiban a szokásosnál hűvösebb időnk lesz. Utána a hónap közepéig a 15-20 fok körüli, a hónap második felében már a 20-25 fok vagy afölötti csúcshőmérséklet lesz a jellemző. A frontok hiánya miatt szélsőséges hőmérséklet-ingadozás sem valószínű.
Június
A helyi záporok, zivatarok mellett több időjárási front is öntözi majd csapadékával a földeket, így nem ígérkezik száraznak ez a hónapunk sem. Hőmérsékletben június hozza az átlagot, a hónap közepén egy hidegfront hatására élhetjük át majd a legmelegebb és a front átvonulása után a leghidegebb napokat is. Ettől eltekintve szélsőséges hőmérséklettől mentesnek ígérkezik a hónap.
Július
Időjárási frontok nagyobb csapadékot a hónap közepén hozhatnak, egyébként csak a záporok, zivatarok öntözik majd a földeket. Hosszabb csapadékmentes, száraz periódusokra is számíthatunk. A csúcshőmérséklet gyakran emelkedik már 30 fok körüli értékre, sőt a hónap utolsó dekádjában már gyakran mérhetünk 35 fok fölötti értékeket, vagyis forróság várható.
Augusztus
Több időjárási front és ciklon is szállít a hónap során csapadékot hazánkba, így tartósan száraz időszak nem valószínű augusztusban. Az időjárási frontok miatt szeszélyes lesz a hőmérséklet alakulása, lesznek forró napok, de a csapadékos időszakok már hűvösebb időt hoznak. Tartósan magas hőmérséklet nem várható, és drasztikus lehűlés, az időjárás őszire fordulása sem valószínű.
Nyáron hosszabb csapadékmentes, száraz periódusokra is számíthatunk – fotó: Shutterstock
Szeptember
Változékony hőmérsékletű lesz a hónap, szeptember első felében még inkább a nyarat idézi az időjárás, a hónap második felében viszont hűvösebbre fordul az idő, ritkán közelíti meg ekkor már a 30 fokot a hőmérséklet. Kiadósabb esőre a hónap első napjaiban lesz esélyünk, utána már ritkábban érkeznek csapadékot hozó frontok hazánk fölé, és hosszabb csapadékmentes időszakokra is készülhetünk.
Október
Igazi őszi időnk lesz sok napsütéssel és kevés csapadékkal. Kiadósabb esővel járó időszakokra is van persze esély, de arányaiban sokkal több száraz, mint esős napunk lesz. A hőmérséklet ritkán lépi át már a 25 fokot, erre a legnagyobb esélyünk a hónap közepe táján lehet. Ugyanakkor 20-a után kimondottan hűvös időszak következik, éjszaka már egyre nagyobb területen csökken fagypont alá a hőmérséklet, és napközben is csak 10 fok körüli, inkább az alatti hőmérséklet valószínű.
Az amerikai modell csak 10 hónapra készít előrejelzést, így sajnos novemberre és decemberre nem tudunk részletesebb információval szolgálni.
Boldog új évet kívánunk minden kedves olvasónknak!
(Megjegyzés: A térképeken, a meteorológiában szokásos módon, a magas nyomású területek (anticiklonok) középpontját „M", az alacsony nyomású rendszerek (ciklonok) középpontját pedig „A" betű jelöli. A klímagrafikonokon megjelenő információ az OMSz adatainak feldolgozásával készült. Az előrejelzést a francia meteociel.fr oldalon elérhető CFS amerikai, hosszú távú előrejelzési modell prognózisára alapoztuk.
Az ilyen távra szóló előrejelzések jelentős bizonytalanságot hordoznak magukban, kísérleti jellegűek, a modell készítői szerint napra, órára szóló, pontos előrejelzésre nem alkalmasak, ám az időjárási tendenciákat mégis jól előre jelezhetik.)
Indexkép: Shutterstock