Az köztudott, hogy ha hamarabb és jobban szeretnénk aludni, kamillateát kell innunk lefekvés előtt. De akkor is érdemes fogyasztani, ha a vérnyomásunkkal vagy a vércukorszintünkkel van probléma.
A kamillavirág az egyik legsokoldalúbb gyógynövény, amely rengeteg jótékony hatással rendelkezik. A belőle készült nyugtató hatású ital még a szív egészségét is támogatja. De miért tesz olyan jót – és vajon mindenkinek jót tesz –, ha mindennap iszunk kamillateát?
A kamillatea egészségügyi előnyei
Az antioxidánsokban gazdag gyógynövény tápanyagban és vitaminokban is nagyon gazdag. Tartalmaz A- és B-vitaminokat, magnéziumot, káliumot, kalciumot, cinket, vasat és rezet. Ezen aktív hatóanyagok összessége nemcsak az immunrendszerünket támogatja, hanem véd a gyulladástól és a sejtkárosodástól is.
A kamillában több mint 120 kémiai elemet fedeztek fel, amelyek segítenek megkötni az agyban lévő receptorokat.
Aki erős álmatlansággal küzd, annak ajánlott összekeverni a kamillát levendulával, ami szintén nyugtató hatású gyógynövény.
Amellett, hogy a kamilla nyugtató hatású, ez az apró virágú növény a jótékony kémiai vegyületek összességének köszönhetően gyulladáscsökkentőként a leghatékonyabb, különösen gyomorpanaszok esetén, de ízületi gyulladások esetén is a segítségünkre lehet.
Hatóanyag-tartalma csökkenti a krónikus, autoimmun betegségek és a depresszió kockázatát is.
Az egyik legfontosabb hatóanyag a kamilla virágzatában a flavonoid, amely csökkenti a szívbetegségek kockázatát. A rendszeres kamillatea-fogyasztást követően képes helyreállni a vérnyomás és a koleszterinszint, ezáltal a szív egészségére kimondottan jótékonyan hat.
Kutatások kimutatták, hogy a kamilla javíthatja a cukorbetegek glikémiás és lipidprofilját, valamint az oxidatív stressz szintjét, továbbá csökkentheti a cukorbetegségből következő szövődmények kockázatát is, tehát remekül kiegészítheti az orvos által javasolt kezelést.
A teában található anyagok csökkentik a stresszt, ezáltal ellazulnak az erek és az artériák, így a vérnyomás is normalizálódik. A kamillatea tehát a szorongással küzdőknek is nagy segítséget jelenthet.
Az egyik legfontosabb hatóanyag a kamilla virágzatában a flavonoid – fotó: Pixabay
Nem mindenkinek javasolt a kamillatea
Számos pozitív tulajdonsága ellenére vannak, akiknek inkább árt ez a gyógynövény, mint használ. Azoknál, akik allergiások a parlagfűre, a százszorszépre, a krizantémra vagy a körömvirágra, amelyek a kamilla rokon növényei, anafilaxiás sokkot is okozhat egy csésze tea elfogyasztása.
Olyanoknak sem ajánlott kamillateát fogyasztania, akik valamilyen vérhígító gyógyszert szednek, ugyanis a gyógynövény kölcsönhatásba léphet a gyógyszer hatóanyagával.
Kismamáknak és kisgyermekeknek sem javasolt a kamilla fogyasztása.
Forrás: divany.hu
Indexkép: Pixabay