Az inváziós tűzhangyák elleni harc rendkívül nehéz, ezért most kínai és brazil kutatók robotkutya és mesterséges intelligencia segítségével próbálják meg felvenni a harcot ellenük: a hangyabolyok felkutatásában nyújthat segítséget a CyberDog.

A tesztek során kiderült: a robotkutya sokkal sikeresebben találja meg a hangyák fészkeit, mint az ember, ugyanis háromszor annyi hangyabolyra bukkant rá.

A tűzhangyákat nagyon időigényes feladat megtalálni és azonosítani, ráadásul ezt gyakran csak a tűző napon lehet megtenni; a robot számára mindez nem jelent problémát.

A tűzhangya a világ egyik legsúlyosabb inváziós faja, Észak-Amerikába, Délkelet-Ázsiába is behurcolták, és már Európában – Szicíliában – is vannak kolóniái. Gazdasági, mezőgazdasági és természeti károkat okoz, veszélyt jelent számos kisebb termetű hüllőre, madárra is, emellett kiszorítja az őshonos fajokat.

A robotot 1100 tűzhangya fészkének fotóival tanították be, és így a lehetséges fészkek 90 százalékát sikerült felfedeznie. A robotkutya a mellső lábát belenyomva a fészekbe azt is ellenőrizte, hogy lakott, aktív fészekről van-e szó. Ugyanis ha a fészket támadás éri, akkor a védelmet ellátó dolgozók kirontanak, és megpróbálják semlegesíteni a támadót.


Még vannak azonban megoldandó problémák, például a robot akkumulátora 30 perc után lemerül, a nagyobb teljesítményű, gyorsabb modellek pedig rendkívül drágák, de a gyártási költségek csökkenni fognak a tömeggyártás megkezdésével.

Továbbá a kutatók úgy vélik, ha az emberek azt látják, hogy robotkutyák kutatnak a közterületeken lévő hangyafészkek után, akkor így a súlyos hatású inváziós fajról is többen hallanak majd. A robottal tehát magára a problémára is szeretnék felhívni a figyelmet.

Forrás: ng.24.hu

Indexkép: Shutterstock