Az utóbbi másfél évtizedben Németországban a mezőgazdasági területek árainak gyors és erőteljes emelkedése figyelhető meg, bár az árak tartományok és művelési ágak szerint igen nagy szórást mutatnak.

Az átlagár a nyugati tartományokban 49 800, keleten pedig 17 000 euróra emelkedett hektáronként, miközben az áremelkedés üteme nyugaton gyorsabb, vagyis a különbség növekszik.

A nyugati átlag maga is szinte megfizethetetlen, de ezen belül a legmagasabb árak Bajorországban meghaladják a 139 000, Észak–Rajna–Vesztfáliában pedig a 131 000 eurót hektáronként.

A legalacsonyabb hektáronkénti földárak viszont Saarland tartományban (10 800 euró), Drezda környékén (11 600) és Brandenburgban (12 500) találhatók. Ezekre az óriási különbségekre gyakorlatilag nem lehet ésszerű magyarázatot találni.

terület

Németországban a mezőgazdasági területek árainak gyors és erőteljes emelkedése figyelhető meg – fotó: pixabay.com

A nyugati tartományok magas árai – valamint az a tény, hogy az elmúlt két évben a teljes mezőgazdasági területnek csak 0,4 százaléka cserélt gazdát – jelzik a termőföldnek az élelmiszer-termelésben betöltött pótolhatatlan szerepét és magas értékteremtő képességét (bár annak felső határát súrolják), de arra is rámutatnak, hogy a német gazdák a tulajdon elidegenítésével szemben a bérbeadást részesítik előnyben.


Egyben azonban arra is utalnak, hogy a művelési céllal történő földvásárlások lassan ellehetetlenülnek, mivel a 130 000 euró körüli hektáronkénti árat csak nagyon hosszú idő alatt lehet kigazdálkodni.

Ennek hatására Németországban is egyre nagyobb területek kerülnek ki a növénytermesztésből, és adják át a helyüket más tevékenységnek, többek között a fotovoltaikus áramtermelésnek, ami sajnos nem a világélelmezés érdekeit szolgálja.

Forrás: topagrar.com

Indexkép: pixabay.com