November – „anticiklonok uralma alatt"

A mögöttünk álló két őszi hónap időjárását elnézve igazán kíváncsian várjuk, mit tartogat számunkra az idei november!

Az első két őszi hónap igen változatos időjárást hozott, alapvetően mindkét hónapunk enyhébb időt hozott a szokásosnál annak ellenére, hogy mindkét hónapban volt egy-egy erős lehűléssel járó többnapos időszak. Csapadékosságukat tekintve már nem volt ennyire hasonló az összkép, ugyanis a szeptember országszerte kimondottan csapadékos időjárása után októberben már csak hazánk nyugati és északkeleti vidékein haladta meg a sokéves átlagot a lehulló csapadék mennyisége, másutt legfeljebb csak elérte, sőt az Alföld délkeleti régióiban kimondottan száraz időjárás uralkodott. Erről részleteket majd a pár nap múlva elkészülő klimatológiai elemzésünkben írunk.


Mielőtt rátérnénk az előrejelzésre, nézzük meg, mit mutatnak a sokéves átlagok erről az időszakról! Milyen "szokott lenni" a novemberi időjárás?

Amennyiben ránézünk az utolsó őszi hónapunk átlagos hőmérsékleti viszonyait bemutató grafikonra (1. ábra), egyből szembetűnik, hogy a hónap első napjaira még az őszt, az utolsókra viszont már inkább a telet idéző hőmérsékletek a jellemzőek. A hónap utolsó dekádjában a napi minimum-hőmérséklet már jobbára fagypont körül alakul, sőt akár kemény fagy is előfordulhat, hisz volt már rá példa, hogy -20 fok alá csökkent reggelre a hőmérséklet.

A hónap legmagasabb hőmérsékletét, 25,8 °C-ot 2018. november 1-jén, Körösszakálon (Hajdú-Bihar vármegye) mérték. A legalacsonyabb hőmérsékletet, -23,0 °C-ot 1988. november 24-én, Baján (Bács-Kiskun vármegye) mérték.

időjárás-grafikon

November havi klimatikus hőmérsékleti adatok – ábra: MeteoPlaza

Csapadékosságát tekintve november teljesen átlagos hónapnak számít, ugyanis a havi csapadék mennyiségének országos átlaga 49,7 mm, ami az éves csapadékösszeg egy hónapra eső átlagos értékének felel meg. Idén jól jönne, ha legalább ennyi esne, mert az idei „csapadéktermés" az év nagy részében nem igazán tett ki magáért.

A klimatikus csapadékadatokat bemutató grafikont nézve azt láthatjuk, hogy a csapadék időben nem egyenletesen oszlik el a hónapban, a hónap első felében szokott leesni a havi csapadék 60%-a, a hónap második felében már kevesebb a csapadék, ezzel is jelezve, hogy közeledik a tél, ami hazánkban a legszárazabb évszak. A csapadék területi eloszlása sem egyenletes, a Dunántúl déli felén szokott esni a legtöbb (átlagosan 57-58 mm), és az Alföldön, ezen belül is annak északkeleti részén esik a legkevesebb, sokéves átlagban mindössze 42 mm körüli érték.

időjárás-grafikon

November havi klimatikus csapadékadatok – ábra: MeteoPlaza

A klimatikus viszonyok áttekintése után lássuk, mit mutatnak az előrejelzések!

Érkezik-e nagyobb mennyiségű csapadék, és folytatódik-e időjárásunk enyhe jellege?

November 1-10. között várható időjárás:

Október végét csendes, mérsékelten meleg, vénasszonyok nyara jellegű időjárás jellemezte. Ebben hoz gyors változást már a hónap elején, a hosszú hétvégén érkező hidegfront. A front gyorsan átrobog felettünk, komolyabb csapadékhullás nélkül, átmeneti felhősödést okozva. A front mögött azonban több fokkal hidegebb levegő áramlik fölénk, ami véget vet a mérsékelten meleg időnek, vasárnaptól már hűvös idő vár ránk.

időjárás-térkép

Hidegfront vonul át felettünk, nyomában Nyugat-Európa felett feltűnik már az az anticiklon, ami a következő hét időjárását alakítja – ábra: MeteoPlaza

A front érkezése előtt még 15 fok körül alakul a csúcshőmérséklet, a front átvonulását követően viszont már csak 10 fok körüli maximumokra számíthatunk.

Az ünnepeket követő héten számottevő változás nem valószínű, hazánk időjárását is az az anticiklon alakítja, ami kontinensünk nagy részének is meghatározza az időjárását. Az észak felől érkező frontok kiszorulnak a kontinens keleti oldalára, ott akadálytalanul vágtat a hideg levegő dél felé. Minket a jelentősebb lehűléstől megvédenek a Kárpátok vonulatai, ám az éjszakák már fagyosak lesznek, különösen a hét első napjaiban számíthatunk helyenként erősebb fagyra (nemcsak a talaj mentén, hanem már 2 m-es magasságban is).

Ilyen időjárás várható november 11-17. között:

A hét első napjaiban még nem lesz lényeges változás, folytatódik a hűvös, de csendes, novemberi idő. A hét közepétől azonban mozgalmasabbra fordul időjárásunk, a felettünk addig uralkodó anticiklon veszít erejéből, így az északról érkező ciklonok és frontjaik utat törnek a kontinens középső vidékei felé.

időjárás-térkép

Északról dél felé húzódó, hosszan elnyúló, hullámzó frontrendszer szeli ketté kontinensünket – ábra: MeteoPlaza

A hét közepétől kezdődően sok lesz felettünk a felhő, és többfelé, több alkalommal számíthatunk esőre, záporokra. Az ország nyugati felében kiadósabb lesz a csapadék, de jut belőle a keleti vidékekre is.

A hőmérsékletben eleinte nem lesz lényeges változás, de a hét vége felé közeledve enyhébbek lesznek az éjszakák, az ország nagy részén megszűnik az éjszakai fagy.

November 18-24. között ilyen időre számítsunk:

Az időjárási frontok és velük együtt a csapadékot adó felhők is elhagyják hazánkat, így a hét nagy részében ismét anticiklon alakítja időjárásunkat.

időjárás-térkép

Anticiklon erősödik meg a kontinens középső és déli vidékei felett – ábra: MeteoPlaza

Nem lesz olyan hideg, mint a hónap első harmadában, az éjszakák az ország nagy részén fagymentesek lesznek, de azért sokfelé csökken a fagypont közelébe a hőmérséklet. A délutáni hőmérséklet viszont ismét kellemesebb lesz, a déli területeken újból elérheti, sőt meg is haladhatja a 15 fokot a csúcshőmérséklet.

A hét utolsó napján (vagy annak környékén) egy hidegfront érheti el hazánkat északnyugat felől.

November 25-30. között várható időjárás:

A hét első napjaiban a hidegfront kelet felé vonul, hatására több helyen számíthatunk csapadékra. A front átvonulása után hideg, sarkvidéki eredetű levegő árasztja el térségünket, amit jól konzervál a térségünk felett kialakuló magas nyomású képződmény. A hónap utolsó napján újabb front érkezhet.

időjárás-térkép

Tipikus „nyereg helyzet". Felettünk észak-déli irányban anticiklon „magasodik", tőlünk keletre és nyugatra is egy-egy ciklonban láthatunk süllyedő értékeket a nyomásmezőben – ábra: MeteoPlaza

Ezen a héten ugyan több időjárási front is átvonul felettünk, többfelé várható csapadék, ám aránylag kis mennyiségű lesz a lehulló csapadék. A felettünk lévő hideg levegő miatt viszont ismét hidegre fordul az idő, éjszaka helyenként akár erősebb fagyra, napközben a legtöbb helyen viszont fagymentes időre számíthatunk.

A jelenlegi előrejelzések szerint a hónap végén (december elején) ismét csapadékosabbra fordul az idő.

Összefoglalás:

A hónap első dekádjának elején érkező hidegfront véget vet az októberi vénasszonyok nyarának. Sok csapadékot ugyan nem hoz a front, de a mögötte érkező hideg levegő hatására jelentősen visszaesik a nappali felmelegedés mértéke, és erősödik az éjszakai lehűlés is, az október végi fagymentes éjszakák után novemberben hozzá kell szoknunk a fagypont körüli hajnali hőmérsékletekhez. Ez az időszak kimondottan száraznak ígérkezik.

A hónap közepe táján csapadékosabbra, változékonyabbra fordul az idő, a kezdeti hűvös, hideg idő valamelyest enyhül az átvonuló, hullámzó frontrendszer hatására.

Az utolsó előtti héten ismét nyugodtabb, szárazabb és a korábbiaknál valamivel melegebb idő várható.

A hónap utolsó hetében több alkalommal várható valószínűleg kisebb mennyiségű csapadék, és újból hidegebbre fordul időjárásunk. Fagypont körül ingadozik majd a hőmérséklet, éjszaka fagyra, napközben fagymentes időre számíthatunk.

(Megjegyzés: A térképeken, a meteorológiában szokásos módon, a magas nyomású területek (anticiklonok) középpontját „M", az alacsony nyomású rendszerek (ciklonok) középpontját pedig „A" betű jelöli. A klímagrafikonokon megjelenő információ a HungaroMet (OMSz) adatainak feldolgozásával készült. Az előrejelzést a francia meteociel.fr oldalon elérhető CFS amerikai hosszú távú előrejelzési modell prognózisára alapoztuk.

Az ilyen távra szóló előrejelzések jelentős bizonytalanságot hordoznak magukban, kísérleti jellegűek, a modell készítői szerint napra, órára szóló, pontos előrejelzésre nem alkalmasak, ám az időjárási tendenciákat mégis jól előre jelezhetik.)

Indexkép: Pixabay