Friss, illatos és ropogós zöldségek, vegyi anyagoktól mentesen – ez sok fogyasztó álma. Sajnos a boltok kínálata nem mindig felel meg elvárásainknak. Gyakran az egyetlen megoldás egy saját zöldségeskert kialakítása. Csak az önálló zöldségtermesztés adhat biztosítékot az elfogyasztott termékek minőségére. Olvassa el, mire érdemes figyelni a zöldségeskert tervezésekor.

kertészkedés

Érdemes saját magunknak megtermelni a zöldségeket – fotó: gardenseedsmarket.com

A házikert reneszánsza

Az az időszak, amikor a kerti zöldségeskert nem volt divatos, már a múlté. A zöldségek termesztése a kertben újra népszerűvé válik. Ennek számos oka van. Először is, a saját termesztésű zöldségek nem tartalmaznak növényvédő szereket, másodszor pedig sokkal ízletesebbek, mint a vegyszerekkel kezelt áruházi példányok. A saját kertből származó terméseket akkor szedhetjük le, amikor szükségünk van rájuk, és megvárhatjuk, amíg teljesen beérnek. A helyi zöldségtermesztés több, mint pusztán élelmiszer előállítása – része egy tudatosabb, ökologikus életmódnak. Mire érdemes figyelni, amikor úgy döntünk, hogy finom zöldségeket vetünk? Próbálunk néhány hasznos tanácsot adni.

A termesztési felület

A termesztési felület és a zöldségek megfelelő elrendezése hatással lesz a termésünkre. Ha a zöldségek túl sűrűn vannak elültetve, nem alakulnak ki megfelelő gyümölcsök – a növények nem tudják felvenni a szükséges tápanyagokat és vizet, valamint nem jutnak elegendő napfényhez. A túl sűrűn növő zöldségeket gyakrabban támadják meg kártevők és gombás betegségek is.

A magok – kulcsfontosságú elem

A kertészeti piacon számos különböző mag található. Már ezen a ponton eldönthetjük, milyen stílusban szeretnénk termeszteni. A gyártók BIO magokat kínálnak, amelyeket természetes módszerekkel termelnek. A megfelelő magok a környezetbarát termesztés alapját képezik. Érdemes megbízható fajtákat választani, amelyek már elnyerték a szükséges hírnevet és alkalmasak az ilyen típusú termesztésre. A jól megválasztott magok segítenek megőrizni a változatosságot, csökkenteni a kártevők és betegségek előfordulását. A BIO magokból termesztett zöldségek kiváló ízűek és jó tárolhatóságúak. Ha magas minőségű magokat keres, zöldség vetőmagok többféle változatban elérhetők.

répa

A jól megválasztott magok segítenek megőrizni a változatosságot – fotó: gardenseedsmarket.com

Trágyázás és vetésforgó az ökológiai zöldségtermesztésben

A termés minőségére és mennyiségére nagy hatással van a természetes trágyák használata. Itt nélkülözhetetlen a komposzt. Nemcsak termékennyé teszi a talajt, hanem tápanyagokkal is ellátja, és sok hasznos mikroorganizmust juttat be. A komposzt előállítása az ökologikus kertművelés egyik eleme. Emellett fontos a zöldtrágyák, köztes növények, szerkezetjavító növények használata. A humuszban gazdag, szellős, mikroorganizmusokban bővelkedő talaj hozzájárul a magok jobb védelméhez a gombás betegségekkel szemben, ami a növények egészségére is kihat.

A vetésforgó elengedhetetlen eljárás az ökológiai zöldségtermesztésben. A vetésforgó segít a kártevők és kórokozók elleni védekezésben, javítja a termés minőségét és mennyiségét. A vetésforgót több évre előre kell tervezni. Figyelembe kell venni a termesztett fajok tápanyagigényét és gyökérzetének mélységét. Általában a sekély gyökerű zöldségeket a következő évben mély gyökerűekkel váltjuk fel. Azonos családba tartozó növényeket sem ültetünk ugyanarra a helyre – ez egy további tényező, amely betegségekhez vezethet.

Az ökológiai zöldségtermesztés előnyei

Az ökológiai zöldségtermesztés talán nehezebb, mint a hagyományos módszerek, de mindenképpen megéri a fáradságot. A legmagasabb minőségű, ízletes és értékes termékeket biztosítja. A piacon elérhető bio és öko termékek felhasználása és a régi termesztési módszerek alkalmazása nemcsak az egészséges életmód fenntartását segíti elő, hanem a természetes biodiverzitás és a tiszta környezet megőrzését is támogatja. A természetes módon termesztett zöldségek kiváló ízt és egészséget biztosítanak, amelyek könnyen elérhetők.