Amikor az intelligenciára gondolunk, általában emberek vagy állatok jutnak eszünkbe. De vajon mi a helyzet a növényekkel? Lehet, hogy többre képesek, mint gondolnánk? Úgy tűnik, igen! A legújabb kutatások szerint a növények nemcsak érzékelnek és reagálnak, hanem tanulnak, emlékeznek, sőt kommunikálnak is – méghozzá meglepően fejlett módon.

Mimóza

A Mimosa pudica, közismert nevén mimóza, különleges tulajdonságáról híres: érintésre összezárja a leveleit. Egy kísérlet során azonban kiderült, hogy ha az inger ismétlődik, és az nem veszélyes, a növény egy idő után már nem reagál. Vagyis "megtanulta", hogy az inger ártalmatlan, és még hetek múlva is emlékezett erre! Ez már nem egyszerű reflex, hanem valódi tanulás.

Fák és gombák: az erdő internete

A "wood wide web" egy titkos hálózat, amelyen keresztül a fák a gyökereik és mikorrhiza gombák segítségével információt és tápanyagokat osztanak meg egymással. Egyes "anyafák" még utódaikat is előnyben részesítik e hálózaton keresztül – ami egyfajta növényi családi gondoskodásnak is felfogható.


Vegyi riasztások és természetes szövetségesek

Sérülés esetén sok növény illatanyagokat bocsát ki, amelyek figyelmeztetik a környező növényeket. Egy paradicsomnövény például "szól" a társainak, ha hernyó támadja, és azok előre bekapcsolják a védekező mechanizmusokat. Sőt, egyes növények illatokkal odacsalogatják a ragadozó rovarokat is – így szövetségeseket hívnak a bajban.

Érzékelnek, döntenek – tudatos növények?

Bár nincs szemük vagy fülük, a növények mégis érzékelik a fényt, a hangokat és a gravitációt. Sőt, néhány kúszónövény még "dönt" is, melyik támasztékot választja, ami összetettebb viselkedésre utal, mint korábban gondoltuk.

A tudomány egy új, izgalmas világ kapujában áll: a növények intelligenciája talán nem is olyan különböző a miénktől, mint hittük.

Forrás: termeszeti.hu

Indexkép: Shutterstock