2025 első pénzügyi hírleveléből kiderül, hogy számos kedvező folyamat indult el a hazai és nemzetközi gazdaságban. A magyar gazdaságban különösen a forint árfolyamának erősödése, az infláció csökkenése és a jegybanki alapkamat folytatódó mérséklődése rajzol ki kedvező kilátásokat. Ugyanakkor a nemzetközi piacok bizonytalanok, így érdemes figyelemmel kísérni a külső kockázatokat.

Infláció és kamatkörnyezet alakulása

A hírlevél szerint a fogyasztói árak növekedése 2023 decembere és 2024 januárja között látványosan lelassult, az éves infláció 3,8 százalékra mérséklődött. A mérséklődő inflációs pálya lehetővé tette a Magyar Nemzeti Bank (MNB) számára, hogy tovább csökkentse az alapkamatot – februárban 9 százalékra vágták azt.

Az infláció lassulása és az energiaárak stabilizálódása következtében reálértelemben is növekedhetnek a jövedelmek, ami javíthatja a belső keresletet és segítheti a gazdaság élénkülését.

Árfolyam és gazdasági kilátások

A forint erősödése szintén kedvező fejlemény. 2025 elején a forint/euró árfolyam tartósan 380 körül alakult, ami a 2023-as szinthez képest jelentős erősödés. Az erősödő forint csökkenti az importált inflációs nyomást, és kedvez a hazai vállalkozások beszerzési költségeinek.

A bruttó hazai termék (GDP) növekedése ugyan mérséklődött 2024 folyamán, de a 2025-re vonatkozó előrejelzések szerint 3 százalék körüli növekedés várható, főként a belső fogyasztás élénkülésének köszönhetően.


Nemzetközi trendek és hatások

A világgazdaságban vegyes trendek érvényesülnek. Az Egyesült Államokban és az eurózónában lassuló infláció és óvatos jegybanki politika jellemző. A FED és az EKB is kivár, és nem hajt végre gyors kamatvágásokat, de hosszú távon enyhülésre lehet számítani. Ez mérsékelheti a globális pénzpiaci feszültségeket.

Összességében a 2025 első hónapjaiban tapasztalható pénzügyi folyamatok kedvezőbb képet mutatnak a megelőző időszakhoz képest. A csökkenő infláció, a kamatvágások és az erősödő forint pozitívumként értékelhetők a mezőgazdaság és az élelmiszeripar szereplői számára is, mivel csökkenthetik a termelési költségeket és növelhetik a keresletet.

Indexkép: Pixabay