Bár a búza ára még mindig viszonylag alacsony, a kenyér ára történelmi csúcson áll – ezt mutatják a KSH és az Agrárminisztérium adatai. A terményárak jelenleg jellemzően 10-15 százalékkal magasabbak, mint egy évvel ezelőtt, ennek ellenére az 1 kilogrammos kenyérhez szükséges búza értéke nem éri el a 100 forintot. Történik mindez úgy, hogy az árrésstop intézkedés még életben van.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) júniusi inflációs jelentése szerint történelmi szintre emelkedett a kenyér fogyasztói ára:a fehér kenyér fogyasztói átlagára 972 forint, míg a félbarna kenyéré 750 forint volt.”

Érdekesség, hogy a 972 forintos átlagár már 2023 áprilisában is előfordult, miután előző hónapban átlépte az 1000 forintos határt a fehér kenyér ára – ráadásul akkor sem volt hatályban az árrésstop.

kenyér

Bár a búza ára még mindig viszonylag alacsony, a kenyér ára történelmi csúcson áll – fotó: pexels.com

Az Economx az  Agrárminisztériumot kérdezte arról, hogy tartanak-e az ezerforintos kenyér visszatérésétől. A válasz szerint búza esetében jelenleg a hozamok régiónként eltérőek, de az országos átlag 5,3 tonna hektáronként.

A minisztérium közölte: „a terményárak jellemzően 10-15 százalékkal az egy évvel ezelőtti szintek felett állnak.” Ugyanakkor figyelmeztettek arra is, hogy „a jelenlegi szezonban kialakult hazai búzaárak figyelembevételével az 1 kilogrammos kenyér előállításához felhasznált búza értéke nem haladja meg a 100 forintot”.

Kiemelték, hogy „a kenyér végső árában a gabona, mint alapanyag csak egy kisebb részt képvisel, a többi költség, mint a feldolgozás, szállítás, bolti árrés döntően befolyásolja az ár alakulását – a fehér kenyér esetében tehát ez átlagosan több mint 800 forintot jelent.”

Emlékeztettek, hogy a kenyér árának legnagyobb ütemű növekedése 2022–2023 között volt tapasztalható, amit a háborús infláció, az energiaárak emelkedése, a mezőgazdasági inputköltségek növekedése és a brüsszeli szankciók idéztek elő. Arra azonban nem tudtak válaszolni, milyen hatással lenne a kenyér árára az árrésstop nyár végi megszüntetése.

Sebestyén Géza, az MCC Gazdaságpolitikai Műhely vezetője korábban úgy fogalmazott: „a vásárló nem azt fogja látni, hogy eddig profitált az árrésstopból, hanem azt fogja érezni, hogy most elveszített egy kedvezményt”.

Forrás: economx.hu

Indexkép: pexels.com