Egy különleges kezdeményezés keretében diákok próbáltak behatolni különböző traktormodellek adatrendszereibe az Egyesült Államokban, egy etikus hackathon során. A CyberTractor Challenge nevű eseményt immár negyedik alkalommal rendezték meg – ezúttal az Iowa Állami Egyetemen –, célja pedig nem a károkozás, hanem a sebezhetőségek feltárása és a jövő szakembereinek toborzása.



A programban olyan ismert gyártók közreműködnek, mint a John Deere, a Fendt és a Case IH. A részt vevő diákok először műszaki és kiberbiztonsági oktatásban részesülnek, majd csapatokban keresnek biztonsági réseket a traktorok rendszereiben. Az eszköztár laptopokból, interfészekből és a legmodernebb szimulációs technológiákból áll, amellyel a CAN-busz hálózatokat, az IoT rendszereket és a szoftveres gyenge pontokat vizsgálják.



A kihívás célja kettős: egyrészt a meglévő biztonsági réseket tárják fel, másrészt felkészítik a következő generációs szakembereket a mezőgazdasági digitalizáció kihívásaira. A gyártók közül többen már alkalmaznak úgynevezett etikus hackereket, akik díjazás fejében keresik a digitális rendszerek gyenge pontjait. A traktorok és mezőgazdasági gépek hálózatba kötöttsége ugyanis nemcsak lehetőség, hanem potenciális kockázat is – különösen, ha önvezető rendszerek is működnek bennük.



Szakértők szerint a modern mezőgazdaság nem mentes a kibertámadások veszélyétől. Egy 600 lóerős, több tíz tonnás traktor például komoly veszélyt jelenthet, ha illetéktelen kezekbe kerül az irányítás. Ezért a gyártók számára kiemelten fontos, hogy már a fejlesztési szakaszban azonosítsák és megszüntessék a biztonsági réseket.

A CyberTractor Challenge révén nemcsak technikai fejlesztések történnek, de a mezőgazdasági gépek kiberbiztonsága iránti figyelem is nő. A rendezvény emellett lehetőséget kínál a legtehetségesebb fiatalok felfedezésére, akik a jövőben a mezőgazdaság digitális védelmének élvonalában dolgozhatnak.

Forrás: agrarheute.com

Indexkép: Shutterstock