A pashudhanpraharee.com hírportál egy nagyon érdekes csibetartási újításról, illetve módszerről számolt be, tekintettel arra, hogy a baromfitartás sikerének egyik alapfeltétele az egészséges naposcsibe.

csibe

A naposcsibék a kikelés után 48-72 órán át általában nem kapnak takarmányt, sem ivóvizet – fotó: pixabay.com

Esszenciális tápanyagokat (főleg aminósavakat) injektálnak be a tojásba

A nagyüzemi keltetésben azonban a naposcsibék a kikelés után – a teljes állományra várva és a nevelőüzembe történő áttelepítés miatt, 48-72 órán át általában nem kapnak takarmányt, sem ivóvizet. Ez azonban megakasztja azok fejlődését, ezért annak elkerülése kulcsfontosságú lehet a túlélésük, illetve az egész tartás sikere szempontjából.

Szakértők szerint a csibeembriók fejlődése a tojásban töltött utolsó egy-két napban lényegesen felgyorsul, a kikelés után pedig hamar elhasználják a tojássárgája maradék tápanyagait. Ezért baromfitenyésztési kutatók nemzetközi együttműködéssel kifejlesztettek egy eljárást, amellyel esszenciális tápanyagokat (főleg aminósavakat) lehet beinjektálni, és ezzel felerősíteni a tojásban lévő embriókat.


csibe

A baromfitartás sikerének egyik alapfeltétele az egészséges naposcsibe – fotó: pixabay.com

Az egészséges és viszonylag olcsó baromfihús egyre inkább az első helyre lép a húsfogyasztáson belül

A tojásban történő táplálás felerősíti az embriókat, gyorsítja azok kezdeti fejlődését, valamint mérsékli a betegségek iránti fogékonyságukat és elhullási arányukat. Ez az újítás azért különösen fontos, mert a baromfitartás világszerte egyre nagyobb szerepet tölt be az élelmiszer-ellátásban, és az egészséges és viszonylag olcsó baromfihús egyre inkább az első helyre lép a húsfogyasztáson belül.