18 hónap múlva kész lesz…

A laboratóriumban termesztett hús kicsit olyan, mint a fúziós erőmű, ami mindig éppen 30 év múlva lesz kész, csak éppen ennek a terméknek az esetében mindig 18 hónapot mondanak azok, akik az előállításán dolgoznak. A póthúst gyakran úgy reklámozzák, mint a húsra éhes világ táplálásának módját a nagyüzemi gazdaságok kegyetlensége nélkül.

"A legfrissebb kutatásokból azonban az derült ki, hogy sok laboratóriumban termesztett hústermék valójában sokkoló mennyiségű vért is tartalmaz."

Pontosabban az előállítás során gyakran magzati szarvasmarha-szérumot (FBS), vagyis magzati szarvasmarha magzatokból származó vért használnak fel - írta meg a Mother Jones.  Az FBS létfontosságú fehérjéket tartalmaz, melyek az állati sejtek laboratóriumi környezetben történő növekedéséhez és szaporodásához szükségesek. Mint ilyen, megtartja azt a potenciálját, hogy ízletes, laboratóriumban termesztett húst hozzon létre nagyrészt vágásmentes módon - de nem világos, hogy ez megfelelő lesz-e a célpiac egészének.

A húsfogyasztás a Ginkgo Bioworks szerint az üvegházhatású gázok kibocsátásának egyik fő hajtóereje. A kérdés az, hogy a tudósok képesek lesznek-e jelentős engedmények nélkül elérni ezt a célt.

A húsfogyasztás a Ginkgo Bioworks szerint az üvegházhatású gázok kibocsátásának egyik fő hajtóereje. A kérdés az, hogy a tudósok képesek lesznek-e jelentős engedmények nélkül elérni ezt a célt. Kép: Pexels

Félrevezető marketing

Ez a kellemetlen tény számos problémát felvet a laboratóriumban termesztett húst előállító vállalatok számára. Először is, a folyamathoz még mindig szükség van egy állat halálára, ami azt jelenti, hogy az FBS-t használó termékek nem vegánbarátok vagy vágásmentesek, ami ellentétes a vásárlói elvárásokkal. A második probléma az, hogy az FBS sokak szerint felháborítóan drága, mivel literenként 1000 dollár körül van az ára. Ez azt jelenti, hogy a szérumot használó vállalatoknak nagyjából 200 000 dollárért kellene eladniuk a húsukat kilónként, csak a nullszaldó elérése érdekében. E problémák megoldására törekedve a laboratóriumban termesztett húst előállító vállalatok nagy erőkkel keresik a hatékony FBS-helyettesítőt, ami komoly kihívások elé állítja őket.

"Egy teljesen új ellátási láncot kellene kialakítani. Ehhez pedig rengeteg innovációra lesz szükség a biológiai gyártás területén"

- mondta a magazinnak Christina Agapakis szintetikus biológus, aki a Ginkgo Bioworks biotechnológiai cég kreatív igazgatójaként dolgozik. A költségek ellenére azonban sokan úgy vélik, hogy a hús kereskedelmi szempontból életképes alternatívájának megteremtése továbbra is kulcsfontosságú a világot az antropogén éghajlatváltozás miatt fenyegető egzisztenciális problémák miatt. A húsfogyasztás ugyanis szerintük az üvegházhatású gázok kibocsátásának egyik fő hajtóereje. A kérdés az, hogy a tudósok képesek lesznek-e jelentős engedmények nélkül elérni ezt a célt.


(Forrás: futurism)