A bioellenőrzési rendszer nehézségei a nagyüzemeket és a kisebb termelőket sem kímélik, ami olykor fejfájást okoz minden szereplőnek. Első lépésként a jogszabályok elsajátítása, de ezzel párhuzamosan az adminisztratív kötelezettségek megismerése és gyakorlása is szerves része a vállalt feladatoknak.

Gazdálkodóként azt is meg kell tanulni, hogy a tanúsító szervezetekkel történő kommunikáció, megfelelő időben történő kérdezés és kérés az egész szezon tanúsítványát befolyásolhatja

A mai napra olyan gyakori példákra épülő olvasmányt hoztam, mely talán megkönnyíti a piacra készülő biozöldségesek életét, és olyan esetekre is rávilágítok, ami többeket érinthet. Fókuszban a megfelelő szaporítóanyag-beszerzés, a bioértékesítés feltétele, a tanúsítvány megléte, a korai ellenőrzések fontossága és a megfelelő kommunikáció.

Kommunikáció

Mindenekelőtt szeretném a kommunikációval kezdeni, ugyanis talán a szaporítóanyag-beszerzés és engedélyezett készítmények felhasználásával a legtöbben már tisztában vagytok, ha termeltek, de kommunikációs félreértések a mai napig vannak.

Ha holnapután vinnétek a piacra a bioújhagymát, de nem volt még idén ellenőrzésetek, akkor az adott évi termékekre ti még nem rendelkeztek biotanúsítvánnyal. Egyszerűsítve tehát: nem tudjátok bioként értékesíteni az újhagymát. Mit kell tennetek?

újhagyma

Ha idén még nem volt ellenőrzésetek, akkor az adott évi termékekre még nem rendelkeztek biotanúsítvánnyal – fotó: Shutterstock

A tanúsító szervezeteteknek a szezon első tervezett értékesítése előtt legalább 2-3 héttel jelezni kell az ellenőrzés igényét, rászámolva az esetleges hiánypótlások beküldését és a tanúsítási folyamat idejét is.

Szeretnétek nevelt palántát is bioként értékesíteni, de a tanúsítványon csak alaptermékek vannak? Ebben az esetben nem értékesíthetitek a palántát bioként. A tanúsítványon külön fel kell tüntetni a palántákat, minden fajra vonatkozólag. Így tehát palántanevelés esetén az ellenőrzés igénye valószínűleg még korábbi kell hogy legyen az engedélyezett értékesítéshez.

Hogy miért kell figyelnetek erre és időben kommunikálni? Biopalánta tanúsítvány nélküli értékesítése esetén több szereplő is sérülhet. Sérül a termelő a 'tanúsítvánnyal rendelkező értékesítés' pontban. Sérül az a vásárló, aki szintén biotermelő, és ebből a palántából szeretné a biotermékét előállítani. Ő az 'ökológiai palánta vásárlása' pontot sérti. Mindkettő magas, kormányhivatali jelentéskötelezett szankcióval és többletköltséggel jár, utóbbi akár az átállási idejének újraindításával.

Miután felkészültetek, hogy időben szóltok, kérdeztek, jeleztek és kértek, nézzük az előírásokat a biozöldségeknél!

Szaporítóanyag-beszerzés: vetőmag

A korábbi cikkekben taglaltuk, hogy a vetőmag-felhasználás fontos eleme a bioszabályoknak. Cél a bio minősített vetőmag használata. Ám a jelenlegi szabályozás szerint ha nem áll rendelkezésre a választott fajból öko, vagy csak ki szeretnétek próbálni a fajtát, esetleg van már kedvelt fajta, amiből csak konvencionálisat tudtok vásárolni, a tanúsító szervezet általi engedélyezés után megtehetitek.

Természetesen a csávázatlanság továbbra is feltétel. Számla, vetőmagzacskó megléte az ellenőrzésre kötelező, gazdálkodási naplóban a felhasznált magok jegyzése szintén elengedhetetlen.

vetőmag

A vetőmag-felhasználás fontos eleme a bioszabályoknak – fotó: Shutterstock

Szaporítóanyag-beszerzés: palánta

Egyéves növények esetén ez csak biopalánta lehet, ha meg akarjátok tartani a biostátuszát a termékeknek, ez alól nincs kibúvó. A palántát beszerezhetitek bio tanúsított termelőtől (bármelyik szervezethez tartozhat), termeltethetitek bio tanúsított termelővel, de nevelhetitek ti magatok is a palántákat.

Térjünk ki az első példára, amikor bio tanúsított termelőtől vásároltok.

A ti ellenőrzésetek során a tanúsító szervezet ellenőre a biopalánta igazolására kérni fogja a helyesen kitöltött számlát és a palántanevelő biotanúsítványát, melyen szerepel a palánta az adott fajra vonatkozólag. A tanúsítványnál meg kell bizonyosodni arról, hogy az a jelenlegi szezonra is érvényes!

Bármennyire ismeritek a termelőt, számlát és tanúsítványt mindig kérjetek tőle, akkor is, ha a termelő ugyanannak az ellenőrző szervezetnek a tagja, mert nektek kell utánajárni, hogy arra a termékre, amit vásároltok, valóban van érvényes tanúsítványa. Ezeket be is kell majd mutatni. Amennyiben még nem rendelkezik aktuális tanúsítvánnyal, hívjátok fel a figyelmét annak megszerzésére még a vásárlás előtt.

palánta

A palántát beszerezhetitek bio tanúsított termelőtől, termeltethetitek bio tanúsított termelővel, de nevelhetitek ti magatok is – fotó: Shutterstock

Igen gyakori eset, hogy neveltetitek a palántát más biotermelővel, például amikor vannak bevált fajtáitok, de nincs lehetőségetek (időtök, területetek) a nevelésére. Sokatok adja előre a palántanevelő termelő felé a bio- vagy csávázatlan konvencionális vetőmagot, s szerződés keretében a termelő már a kész palántát fogja felétek szolgáltatni. Fontos, hogy ez esetben is szükség van számlára és érvényes, palántára is kiterjedő biotanúsítványra.

Saját nevelésű palánta esetében számos előírásra ügyelnetek kell. A státusz megtartásához mind a szaporítóanyaggal, mind a termesztőközeggel nektek is meg kell felelni a bi előírásoknak, azonban csak saját részre történő nevelés esetén nem szükséges felvetetnetek a tanúsítványotokra a tételt. Ez esetben viszont a palántát semmi esetre sem lehet bioként piacra vinni.

Hogy néz ki ez a gyakorlatban? Bio- vagy kezeletlen konvencionális vagy saját visszafogott vetőmagot használtok, konvencionális esetében előre megkéritek a tanúsító szervezetetektől az engedélyt. Felhívnám rá a figyelmet, hogy

saját visszafogott vetőmagot csak ti magatok használhattok fel!

Az engedély kiállítása után zöld utat kaptok annak felhasználására. A termesztőközeget gondosan megválasztjátok, ami valamely hivatalos bio input listán szereplő termésnövelő anyagot jelent és/vagy saját bio területről származó földet.

Ügyeljetek arra, hogy ha nem egyszerű anyagot használtok (lásd Nébih: egyszerű anyagok listája), és nem csak földet, akkor az engedélyokirattal rendelkező, bio input listás anyag legyen. Ez vonatkozik a tőzegre és komposztra is! A komposztot itt kiemelném, ami termésnövelő anyagnak számít, ezáltal engedélyköteles.

Saját készítésű komposzt felhasználható, de a vásárolt komposzthoz engélyokirat és biogazdaságban történő felhasználási engedély/bírálat szükséges hozzá. Engedély nélküli komposzt hatósági jelentést von maga után, a bioban nem megfelelő komposzt használata szintén hatósági jelentést és akár a terület újraindítását is eredményezheti.

Milyen input listáról tájékozódhattok?

Elsősorban országosan elfogadott a Nébih termésnövelő anyagok listája, de ugyanitt megtalálható az engedélyezett növényvédő szereket tartalmazó összefoglaló is, amennyiben valamilyen kezelésre is szükség lenne. Fontos, hogy a PDF verziót böngésszétek, és ne az engedélykeresőn tájékozódjatok.

bio

Fontos ismerni a bioban engedélyezett növényvédő szerek listáját – fotó: Shutterstock

Ezenfelül a saját tanúsító szervezetetek is rendelkezik bírált készítményekkel. Míg a Bio Garancia saját keresőt használ a honlapján, a Biokontroll listázza azokat. Sok esetben más, nemzetközi szervezetek által bírált termékeket is elfogadnak, amennyiben az rendelkezik hazai engedélyokirattal, de erről felhasználás előtt mindenképp érdeklődjetek a szerződött ellenőrző cégeteknél.

Természetesen a palántanevelés folyamatát dokumentálnotok kell, számlákkal alátámasztani a leírtakat és elhangzottakat (vetőmag, termesztőközeg-alapanyagok). Mindez a szemle során is ellenőrzésre kerül. Ha értékesítenétek is, ahogy azt már az elején említettem, mindenképp vetessétek fel időben ezt fel a tanúsítványotokra.

Biozöldségekben gazdag piacozást kívánok!