Már az ókorban kiderült, hogy a zsálya nem csak egészséges, hanem nagyon finom is. Manapság nem túl gyakran használjuk a konyhában, pedig mindenkinek érdemes lenne zsályát fogyasztania.
A kifinomult gondolkodás növénye: a zsálya eredete
Az ókori görögök és a rómaiak a bölcsesség és a kifinomult gondolkodás fűszerének tartották. A zsálya a Földközi-tenger térségéből származik, ez jellemezte az öregek bölcsességét és a hosszú életet. Sőt, korábban a rómaiak, valamint az arab orvoslás hitt abban, hogy a zöld fűszer halhatatlanná teheti az embereket.
Korábban főleg emésztési problémákra használták, a franciák viszont tea formájában is előszeretettel fogyasztották. A kínaiaknak pedig annyira ízlett, hogy olyan üzletet kötöttek, miszerint egy adag zsálya négy adag teának felelt meg. A 17. században pedig a hollandok kezdték el szállítani nekik a növényt.
Ebben az időben került be Amerikába is. Közép-Amerikában viszont már ekkor létezett őshonos zsályafaj, amit a sámánok használtak fel, hiszen hallucinogén volt. Az ártalmatlanabb, a mi kontinensünkön is megtalálható változattal az indiánok a fogukat ápolták, emellett gyakran került elő égési sérülések esetén.
Igazi gyógyfű
A zsálya latin jelentése: gyógyítani. Franciául "minden rendben"-nek fordítják, ami arra utalhat, hogy a zsálya kiváló kedélyjavító fűszer. Az olaszoknál elterjedt egészségmegőrző szer, a nők régóta használják tejelapasztásra, ráadásul ösztrogéntartalma miatt még a menopauza tünetei is csökkenthetőek vele.
A zsálya a levegő illatosítására használt növény, ami a 17. században került be a köztudatba. Legalábbis ezen felhasználási módja. A történelem során azonban számtalan esetben alkalmazták gyógyszerként szembetegségekre, bélproblémák kezelésére, valamint epilepsziás rohamok enyhítésére és memóriazavarokra.
A régi orvoslás bebizonyította, hogy a zsálya antiszeptikus, gyulladáscsökkentő, emellett gazdag antioxidánsokban, kiválóan hat a memóriára és megnyugtatja a bélrendszert. Érdemes akkor is fogyasztani, ha javítani szeretnénk a koncentrációs képességeinket. Az egyik legrégebb óta használt gyógynövény a haj- és bőrproblémák kezelésére is remek megoldást jelenthet. Manapság gyakran kerül parfümökbe és kozmetikumokba, sokszor még a szájvizek alapanyagaként is szolgál.
A 2001-es év fűszere: milyet válasszunk és hogyan tároljuk?
A zsálya friss állapotában ezüstös színű, bársonyos, nincsenek rajta foltok, se elszíneződések. Ebben a formában 4-5 napig tárolhatjuk a hűtőben, de kerülhet olívaolajba, ahol akár hetekig is eláll. A zsálya ízű olajat remekül felhasználhatjuk salátaöntetként. Érdemes lefagyasztani is, hiszen utána ugyanúgy felhasználhatjuk. Nem gond az sem, ha szárított formában fogyasztjuk, de ha van egy szabad ablakpárkányunk, esetleg akad hely a kertben, akkor érdemesebb lehet sajátot nevelni. Ennek köszönhetően mindig lesz friss fűszernövényünk.
A zsálya konyhai felhasználása
A zsálya kiválóan kiegészíti a paradicsomos ételeket, az olaszos konyha egyik alapvető fűszere. Ott van az olasz fritattákban, rizottókban, gyakori fűszer a pizzán, de kerülhet húsos ragukba és levesekhez is.
A zsályát számtalan ételhez hozzáadhatjuk, hiszen jól passzol húsokhoz, salátákba, de még pizzákra is - fotó: pexels.com
A húsok közül nincs olyan, amiért különösen odalenne, mindegyikhez hozzá tud idomulni, bár főleg a szárnyasokhoz kerül hozzá. Adhatjuk továbbá sertéshez, marhához, de még bárányhoz is.
Amennyiben pizzát készítünk, érdemes lehet a pizzatésztát gazdagítani vele, ugyanúgy passzol a kenyérbe, hiszen sokkal érdekesebbé teszi az ízét. Mivel azonban erős íze van, érdemes óvatosan bánni vele és csak keveset tenni az ételbe.
Forrás: mindmegette.hu