Az állattenyésztési ágazat megbecsülését és munkájuk elismerését sürgető új irányt kíván meghonosítani az Európai Unió élelmiszer-politikájában a Farm Europe és további 124 európai szervezet – köztük a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara. A közös fellépés célja, hogy az állatitermék-előállítás fontossága tudományosan megalapozott módon kapjon hangsúlyt a jövőbeli szakpolitikai döntésekben.


Közös fellépés az állati fehérjék értékének elismeréséért

A Farm Europe által koordinált felhívás „Tápláló Európa: Az állati eredetű fehérjék fontossága – Az állattenyésztési ellátási láncok felhívása az európai intézményekhez” címet viseli. A dokumentum egy olyan átfogó és tudományos bizonyítékokra épülő élelmezési stratégia kidolgozására ösztönzi az Európai Bizottságot, amely biztosítja az állattenyésztés fenntartható fejlődését, valamint hozzájárul az európai polgárok egészséges, kiegyensúlyozott étrendjének biztosításához.

A tudományos megalapozottság és az igazságosság fontossága

A felhívás hangsúlyozza, hogy el kell kerülni azokat a félrevezető értékeléseket, amelyek torzítják az állattenyésztés környezeti hatásairól alkotott képet. Ehelyett a teljes életciklust figyelembe vevő környezeti értékelésekre van szükség. A Farm Europe és partnerei támogatják a tudományosan megalapozott táplálkozási hatásvizsgálatokat is, amelyek igazolják az állati eredetű élelmiszerek egészségmegőrző szerepét.

A háttérbe szorítás veszélyei

A dokumentum figyelmeztet arra is, hogy az állati eredetű élelmiszerek háttérbe szorítása komoly következményekkel járhat: növelheti az EU importfüggőségét, globálisan fokozhatja a károsanyag-kibocsátást, valamint súlyosan veszélyeztetheti európai gazdák millióinak megélhetését. Ezért a szakértők átgondolt, tudományos alapú intézkedéseket sürgetnek.



A NAK szerepe és felelőssége

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szerint mindannyiunk közös felelőssége, hogy aktív szereplői legyünk az uniós döntéshozatali folyamatoknak. A NAK meggyőződése, hogy hazai és nemzetközi partnerszervezeteikkel együtt szakmai alapú, tudományosan megalapozott javaslatokkal képesek hozzájárulni a gazdálkodók érdekeinek hatékony képviseletéhez az európai színtéren.

Indexkép: Pixabay