Az orchidea sokak kedvence, hiszen igazán gyönyörű, amikor virágba borul. Azonban azt is el kell ismerni, hogy amikor nem virágzik, nem az orchidea a legszemrevalóbb szobanövény az otthonunkban. De vajon mit tehetünk azért, hogy az orchideánk minél többször kapjon kedvet ahhoz, hogy virágokat hozzon?

Nem mindegy, mivel öntözöd az orchideát

Az orchideát általában hetente egyszer kell öntözni, azonban egyáltalán nem mindegy, hogy mivel. A csapvíz sajnos nem a legjobb megoldás az orchidea számára. Nem kedveli a hideg vizet, de a kemény víz sem a kedvence. Így a legjobb, ha szobahőmérsékletű esővízzel öntözzük. Ha nem férünk hozzá esővízhez, akkor forraljuk fel a csapvizet, majd hagyjuk állni egy napon keresztül, és ezzel öntözzük meg hetente egyszer az orchideát.

Ha ugyanis a csapvizet felforraljuk, eltávolítjuk belőle a klórt, és csökkenteni tudjuk a víz keménységét is. Nagyon fontos az is, hogy soha ne álljon pangó vízben az orchidea, így ha alaposan megöntöztük, öntsük ki a cserépből a felesleges vizet.


Figyeljük az orchidea gyökereinek színét. Ha zöldek, akkor egy ideig ne öntözzük a növényt, ha viszont fehér színűek, akkor öntözzük meg.

Az orchidea is szereti a fokhagymát

De nem csak a megfelelő vízzel kedvezhetünk az orchideának. Ugyanis a fokhagymát nem csak mi szeretjük, hanem az orchidea is. Ha tehát azt szeretnénk, hogy gyakran boruljon virágba az orchideánk, öntözzük megfelelő vízzel, és adjunk neki egy kis fokhagymát is.

orchidea közeli virág

Az orchidea akkor hoz sok virágot, ha tudod, mire van ehhez szüksége. Fotó: Shutterstock

Ehhez szükség van 1 liter vízre, 3 gerezd fokhagymára és 1 borostyánkősav tablettára. Először is forraljuk fel a vizet, majd oldjuk fel benne a borostyánkősav tablettát. Várjuk meg, amíg kihűl. Amíg várunk, tisztítsuk meg, szeleteljük fel és zúzzuk össze a fokhagymát, majd öntsük rá a kihűlt levet. A keveréket öntsük egy üvegbe, és hagyjuk állni 24 órán át.

Másnap szűrjük le az oldatot, és öntözzük meg vele az orchideát. A legjobb, ha egy nagy tálba töltjük, és pár órára beleállítjuk az orchideát, így annyit tud felszívni belőle, amennyire szüksége van. Az eredmény pedig rengeteg virág, amellyel az orchidea meghálálja a fokhagymának, és persze nekünk is, a törődést.

Erre van még szüksége az orchideának

Az orchidea akkor örvendeztet meg bennünket a virágaival, ha igazán jól érzi magát.

1. Az orchidea a léggyökerein keresztül szerzi meg a táplálékát, melyeket nem szabad eltávolítani. Az orchideát éppen ezért nem szabad virágföldbe ültetni, mert megfullad. Az átlátszó cserép azért különösen hasznos számára, mert úgy a gyökerei is képesek a fotoszintézisre.

2. Eredeti környezetében az orchidea nincs kitéve tűző napfénynek, hanem szűrt fény éri. Ennek megfelelően keressünk helyet számára. Viszont arra is ügyeljünk, hogy ha nem éri elég fény, akkor sem fog virágokat hozni. Így kerüljön világos helyre, ahol nem éri a tűző napfény.

3. Az orchideát leggyakrabban mohában vagy fakéregben árusítják. Mindkettő különböző gondozást igényel. A moha sokkal ritkábban szárad ki, a fakéreg rövidebb ideig tartja meg a vizet, viszont így sokkal kevesebb az esély a túlöntözésre. Mindig a talaj kiszáradása előtt egy nappal öntözzük meg az orchideát, így elkerüljük, hogy kiszáradjon, de azt is, hogy túlöntözzük.

4. A nem megfelelő hőmérséklet hatására is elmarad a virágzás. Nagyon fontos az orchidea számára, hogy a virágzás előtt 2-3 héten keresztül az éjszakai és a nappali hőmérséklet között legalább 5-8 fok különbség legyen.

5. Figyeljünk rá, hogy ha kinőtte a cserepét, ültessük át nagyobba az orchideát.

6. Az átlátszó cserépben jól látszanak az orchidea gyökerei. Ahogyan azt már írtuk, ha ezek zöldek, akkor ne öntözzük, azonban ha a színük inkább fehéres, vagy szürkés, akkor eljött az öntözés ideje. Úgy is le tudjuk ellenőrizni, hogy mikor kell öntözni, hogy megpróbáljuk a növényt megemelni a cserepével együtt, és ha nagyon könnyű, akkor meg kell öntözni. Hogy elkerüljük a kiszáradást és a túlöntözést, merítsük az orchideát heti egyszer vízbe, majd lecsepegtetve kerüljön vissza a helyére. Nagyon fontos, hogy pangó vízben soha ne álljon.

7. Ha kevés vizet kapott, azt azzal is jelezni fogja, hogy lógnak a levelei. Ellenben, ha túlságosan is sokat öntöztük, a levelei lankadtak lesznek, a gyökerei megpuhulnak. Ha túl sok tápoldattal öntöztük, akkor az gyökérrothadáshoz és a levelek sárgulásához vezethet. Nem szükséges túl gyakran tápoldatozni, így a kifejezetten orchideák számára vásárolható tápoldattal a virágzási időszakban 3 hetente, télen 2 havonta öntözzük meg.

8. Az orchidea szereti a párás környezetet. Ehhez lespriccelhetjük időnként vízzel, ügyelve arra, hogy ez kora délután történjen, és estére a levelei meg tudjanak száradni.

9. A növényen maradt virágszárat vágjuk le, így serkentjük újabb virág meghozatalára.

Az orchidea igazán különleges növény

Az orchideának közel harmincezer faja létezik. Mi leggyakrabban a lepkeorchideákkal találkozhatunk, hiszen ezek a növények kapnak helyet a legtöbb virágüzletben és bevásárlóközpontban.

A lepkeorchideák a természetben fákon élő epifita, nem parazita növények. Ez azt jelenti, hogy nem vesznek el táplálékot a fáktól, de csak rájuk telepedve képesek életben maradni, így a fákat támasztó növényként használják. Mivel a táplálékot nem a földből veszik fel, léggyökereket növesztenek. A növekedésükhöz és a virágzásukhoz szükséges tápanyagot a madarak ürülékéből szerzik.10-15 fok közötti hőmérsékleten az orchidea növekedése leáll. A lepkeorchidea hőmérséklet igénye télen 18-23 Celsius-fok, nyáron 18-27 Celsius-fok.

orchidea virág

Az orchidea gyönyörű lehet szobanövényként is, ha megfelelően gondozzuk. Fotó: Shutterstock

Van egy igazán különleges ausztráliai orchidea, amelyik a föld alatt él. A növényt 1928-ban fedezték fel. Az illata árulta el ezt a teljesen új orchideafajtát, amely a Rhizanthella nevet kapta. Ez a növény nem képes a napenergia felvételére. De másban is különleges ez az orchidea, ugyanis ahhoz, hogy az orchidea beporzása megtörténjen, a virága részben a talaj felszínére tör, majd édes illatával próbálja odacsalogatni a rovarokat.

A növényeket korábban eredeti élőhelyükön gyűjtötték be. Ezt nevezték „orchideavadászatnak" amely komoly üzletággá fejlődött, hatalmas károkat okozva ezzel a vadon élő állományokban. Az esetek többségében a virágok még azelőtt elpusztultak, hogy az őket szállító hajó kikötött volna. Az utóbbi időben, különösen az egyre kifinomultabb szaporító technológiáknak köszönhetően, jelentősen fellendült az orchidea nemesítése, így nagyon sok növény kerül akár dísznövényként, akár vágott virágként az üzletekbe.

A vanília-kivonat, amit süteményekbe használunk, a Vanilia planifolia nevű orchidea fajtából készül. Ez az egyetlen olyan orchideafajta, amely ehető gyümölcsöt termel. Egyes fajták állatokra hasonlítanak, innen kapták a nevüket is. Létezik majomorchidea, de lepkeorchidea is. De az orchidea rekordot is döntött. A kínai Shi Yuanfeng orchideája ugyanis egyszerre 91 hajtást hozott, amellyel bekerült a Guinness Rekordok közé. A világ legnagyobb orchideája pedig a perui Sobralia altissima, amely 13 méternél is magasabb.

Némelyik orchideán találhatunk úgynevezett "keikit". Ez egy aprócska sarjnövény, amely akár 6-8 cm-es gyökeret is képes hozni. Ekkor kell leválasztani a növényről és elültetni. Ültetés után két hétig nem szabad locsolni, csak spriccelni.

Az orchidea tehát egy igazán különleges növény, amelyik meg fogja hálálni a törődést, és nagyon gyakran fog minket megajándékozni csodaszép virágaival.