Az afrikai sertéspestis (ASF) járvány a lengyel sertéshús termelését válságba sodorta, bár az ország sertéstartói és állatorvosai évek óta megfeszített erőkkel küzdenek annak megfékezéséért. A járványból való kilábalást – a célzott oltóanyag hiánya és a vaddisznók folyamatos fertőződése mellett – több más helyi tényező is akadályozza.

Ezek közül ki kell emelni a sertéstartással kapcsolatos, egységes jogi szabályozás hiányát és a sertéshús-, illetve élősertés árak nagy mértékű ingadozását, valamint a sertésólak építésével kapcsolatos jogi szabályozásokat és bonyolult engedélyezési eljárásokat.

A lengyel sertéstartóknak ugyanakkor a növekvő termelési költségekkel – ezen belül a takarmány-, az energia- és a munkaerőköltségek drasztikus emelkedésével – is meg kell küzdeniük.

Mindez, az alacsony felvásárlási árakkal és az olcsóbb sertéshús nagymértékű importjával párosulva, nagyon komoly visszaesést eredményez a gazdálkodás jövedelmezőségében, és elsősorban a kistermelőket sújtja.


A szigorú óvintézkedések ellenére a járvány újra és újra felüti a fejét, és a fent említett egyéb hatásokkal együtt elpusztítja a felszámolás reményének maradványait, továbbá arra készteti a gazdák egy részét, hogy feladják a tenyésztést.

Bár az agrárminisztérium többfajta támogatást hirdetett, az állományfeltöltési és újraépítési tervek nem hoznak látható eredményeket. A sertéstartók a lengyel kormánytól több támogatást várnak, amelynek segítségével hatékonyabban meg tudnák gátolni a járvány terjedését.

Forrás: topagrar.pl

Indexkép: pixabay.com