2020. október 29-én tették közzé az új hétéves uniós pályázati időszak alap dokumentumát, a Partnerségi Megállapodást, mellyel kezdetét vette a 3 hónapig tartó társadalmi egyeztetési folyamat.
A közzétett adatok inkább csak ízelítőt nyújtanak, részletes információkat nem kaptunk. A dokumentum azonban sejteti, hogy azért nem maradnak támogatási lehetőség nélkül a magyar vállalkozások. A legizgalmasabb terület a Vállalkozásfejlesztési és innovációs Operatív Program, a VINOP.
A VINOP több szakpolitikai terület fejlesztéseit foglalja magában, amelyek az alábbiak területeken járulnak hozzá a fejlesztési célok megvalósulásához:
- Vállalkozásfejlesztés: A kis- és középvállalkozások termelékenységének növelése
- Kiemelt stratégiai ágazatok fejlesztése: A kiemelt ágazatok hozzáadottérték-termelő képességének növelése
- Digitalizáció: A digitális gazdaság, kompetenciák fejlesztése
- Kutatás, fejlesztés, innováció: A tudástermelés, tudásáramlás és tudáshasznosítás ösztönzése továbbá készségfejlesztés az intelligens szakosodáshoz
- Foglalkoztatás: A munkahelyek védelme, a foglalkoztatás bővítése, a munkaerő termelékenységének növelése és a foglalkoztatás feltételeinek javítása
- Felnőttképzés: Jól képzett, magas hozzáadott értéket előállítani képes munkavállalók biztosítása a hazai vállalkozások számára
- Felsőoktatás: Innovatív és inkluzív felsőoktatási rendszer megerősítése
- Szakképzés: Korszerű és inkluzív szakképzés rendszer kialakítása
- Turizmus, örökségvédelem: A turisztikai szolgáltatások minőségének fejlesztése
Ami talán többet sejtet, a Magyar Akvakultúra- fejlesztési Operatív Program (MAKOP), melyről bővebben itt lehet olvasni. Nagyon szép komplex fejlesztés vár erre a szektorra, tehát amennyiben valaki régóta fontolgatja, hogy befektessen ebbe az üzletágba és csak egy kezdő lökésre várt, akkor az alábbi felsorolás, mint támogatási kategóriák, talán meghozz a kedvét:
- A fenntartható természetes vízi halgazdálkodás támogatása őshonos halállomány nevelésével.
- Fenntartható akvakultúra beruházások hatékony víz- és energiahasználattal, alternatív energiaforrásokkal, illetve a környezetterhelés csökkentésével.
- Innováció támogatása a halgazdálkodásban.
- Termelői szervezetek létrehozása.
- Halfeldolgozás és halmarketing.
Kis szerencsével felgyorsulnak az események és még több izgalmas információt tudunk meg, mi vár ránk 2021-2027 időszakban!