A napelemeket a kabinnélküli traktor tetején helyezték el. A gépnek mind a négy kereke kormányzott. Ötletgazdája egy holland mezőgazdász, Bastian van der Veen, aki saját szántóföldi növényeihez tervezte a munkaeszközt, amit a Boessenkool gyártott le. A legfontosabb tervezési szempontok közé tartozott a minimális súly és a teljesen elektromos működés, melynek célja a lényegében kibocsátásmentes munkavégzés.

2023-ban az E-lovat (hisz ez a neve, E-Horse) először használták nagyobb területen gyomirtásra. A napelemekkel kombinált jármű hat-nyolc órányi munkához elegendő energiát képes előállítani. A tervezés az energiaigény minimalizálására is összpontosított. Az E-Horse-on minden elektromosan működik. A hajtás fokozatmentesen változtatható és egy kis joystickkal vezérelhető. Mind az emelő-, mind a kormányrendszer elektromos működtetésű.

E-Horse

A gép valamennyi kereke kormányozható – forrás: YouTube

Az egyetlen hely, ahol a járműben olajat találunk, az a kerékmotorok sebességváltója. Mind a négy kerék állandó hajtású. Egy bizonyos kormányzási szögig csak az első kerekek kormányozhatók. Nagyobb kormányzási szög esetén a négykerék-kormányzás automatikusan bekapcsol a szűk a fordulókban. A kormányzás GPS-en keresztül teljesen automatizálható. A jármű súlya 1,880 kg (4,145 font) munkagépek nélkül.



Az E-Horse eddig jól teljesített, és e tapasztalatok alapján fejlesztik tovább. A következő változat nem egy, hanem három emelőberendezéssel lesz felszerelve és üzemanyagcella hajtja.

Forrás: Future Farming