Az őszi erdőben barangolva gyakran találkozhatunk a tölgyfa, illetve a bükkfa termésével, amely számos állatnak jelent táplálékot. De vajon a számunkra is ehető a makk? Vagy mérgező?

A makkból nagyon finom, koffeinmentes kávészerű italt is kaphatunk – fotó: pixabay.com

Magas csersavtartalom jellemzi

A makknak nyersen nagyon magas a csersavtartalma (ez a tannin), emiatt egyrészt az íze igen keserű, másrészt mérgező is: émelygést, hasmenést, hasi görcsöket okoz. Ezért az összegyűjtött makkot először meg kell hámoznunk, majd a csersavat ki kell belőle áztatnunk – írja a greendex.hu

A makkok feltörése történhet kalapáccsal vagy kézzel tekerhető törőeszközzel is. Ezután következik a barna maghéj eltávolítása, majd az ép szemek kiválogatása: a penészes, foltos, megrágott makkokat soha ne használjuk fel!

A feltörés után a terméseket néhány napig áztassuk hideg vízben úgy, hogy naponta cseréljük alóla a vizet. A folyamat akkor fog véget érni, ha már nem barnás színű az áztatóvíz, hanem szép tiszta, ekkor már biztosak lehetünk abban, hogy kiázott a termésből az összes csersav. Ezután a makkot – más olajos magokhoz hasonlóan – tetszőlegesen felhasználhatjuk pürének vagy pasztának, illetve megszárítva lisztté őrölhetjük.

A csersav eltávolítását úgy is megoldhatjuk, hogy a makkot többször is forrásban lévő vízzel átöblítjük, mindaddig míg a keserű íz meg nem szűnik, ebben az esetben viszont a benne található tápanyagok veszíthetnek az értékükből.


Makkból, kávét?

A bükk makkjából korábban olajat is sajtoltak, amit sütéshez, főzéshez vagy akár világításra is használtak.

A makkból nagyon finom, koffeinmentes kávészerű italt is kaphatunk. Ehhez a csersavtól mentesített makkokat serpenyőben meg kell pirítani, meg kell őrölni, és a klasszikus kávéhoz hasonlóan lefőzni.

A makk a háborúk idején – illetve a világ több pontján még napjainkban is – tápláló, könnyen hozzáférhető élelmiszernek számított, manapság azonban méltatlanul kevés szó esik róla.

A makk igen gazdag B12- és B6-vitaminban, riboflavinban, folsavban, tiaminban, niacinban, emellett magas a vas-, a kalcium-, a magnézium-, a foszfor-, a réz-, a mangán-, a fehérje- és a rosttartalma is, egészséges, így helye lehet az étrendünkben.

Fontos tudni, hogy csak azokban az erdőkben lehet tölgymakkot gyűjteni, ahol az erdészeti társaság engedélyezi. A lehulló makk egy része kerül csak gyűjtésre, a többire ugyanis szüksége van az erdőnek, ebből fog táplálkozni a vad, illetve nem szabad gyűjteni a természetes felújító vágásokban lehulló makkot sem szabad, mert a következő évben ott már maguktól kelnek a magonccsemeték – a lehulló makk helyben hasznosul.