A talajvédelem manapság nem elkerülhető, eljutottunk odáig, hogy a talajaink jelentős része rossz állapotban van. A további romlásukat meg kell szüntetni, illetve szükséges a kezelésük, javításuk. Ugyanakkor az is kiemelten fontos, hogy az inputanyagokat mindig tudatosan használjuk – mondta köszöntőjében Dr. Dobos Endre, a Magyar Talajtani Társaság elnöke.

Hozzátette, újra kell gondolni az eddigi talajhasználatot és -művelést. Be kell látni, hogy az eddig használt agrotechnológia, ami a jelenlegi állapotokhoz vezetett, nem folytatható tovább. Teljes szemléletváltás szükséges.

Varga Gábor, a Saaten-Union Hungária termékfejlesztője "Több termés, nagyobb biztonság – talajvédelem lehetőségei a vetőmagos szemével" című előadásában felhívta a figyelmet arra, hogy a talaj a természeti környezet egyik legösszetettebb rendszere, olyan természeti erőforrása, amelyet élő- és élettelen, szerves- és szervetlen kölcsönhatások alakítanak. Felsorolta, melyek a talajélet javításának lehetőségei és bemutatta a hibridbúza, -árpa és -hibridrozs előnyeit. Megemlítette a nagymagvú pillangós növények vetésforgóba illesztését is.

Több termés, nagyobb biztonság – talajvédelem lehetőségei a vetőmagos szemével című előadás prezentációja itt érhető el.

Marsai Viktor, a Rapool Hungária Kft. termékfejlesztője "Fókuszban az egészség" című előadásában részletezte a növényegészség fontosságát és előnyeit, majd a szárbetegségeket és terméshozamra gyakorolt hatásukat vette végig. Bemutatott több repcehibridet, valamint előnyeiket, terméshozamukat más fajtákhoz képest.

Fókuszban az egészség című előadás prezentációja itt érhető el.

Balázs Viktor, a Bio-Nat Kft. ügyvezető igazgatója "A mikrobiológia jelene és jövője a szántóföldi növénytermesztésben IS!" előadásában először ismertette a mikrobiológia szerepét a növénytermesztésben, majd felhívta a figyelmet a szár- és gyökérmaradványok makroelem-tartamára, amelyek a talajban történő szervesanyag-lebontás során jelentős  mennyiségben, a növények számára felvehető módon kerülnek vissza a talajba. Bemutatta azt is, hogy a szár- és gyökérmaradványok lebomlása hogyan segíthető elő.

A mikrobiológia jelene és jövője a szántóföldi növénytermesztésben IS! című előadás prezentációja itt érhető el.

Berente Antal, a Talajmegújító Gazdák egyesületének tiszteletbeli alelnöke "Talajhasználat a REGMEG (Regeneratív Mezőgazdaság) tekintetében: miért nem csak a szántás lehet káros" című előadásában hangsúlyozta, hogy a fekete ugar a legrosszabb, ami a talajjal történhet, ugyanis a csupasz föld fázik, szomjazik és szenved. Hangsúlyozta, hogy a talaj csak akkor épül, pihen és él, ha élő gyökerek találhatók benne. Ezután részletesen ismertette a a regeneratív mezőgazdaság alapelvei és módszereit és a no-till, valamint a zero-till előnyeit.

Talajhasználat a REGMEG (Regeneratív Mezőgazdaság) tekintetében: miért nem csak a szántás lehet káros című előadás prezentációja itt érhető el.

Gazdálkodói kerekasztal beszélgetés során a biológiai rendszerek összetettségéről és a talajművelés gyakorlatainak újragondolásáról beszélgetett Szűcs András, termelő (Belvárdgyulai Zrt.),  Varga Gábor, termékfejlesztő (Saaten-Union Hungária Kft.) és Balázs Viktor, ügyvezető igazgató (Bio-Nat Kft.).

A teljes Talajvédelem: fókuszban az inputanyagok Agroinform Webináriumot itt tudod visszanézni:

Lóerőkkel támogatott minket a Petrányi Autó:

Indexkép: Shutterstock