A szakemberek már többször felhívták a figyelmet a szénsavas üdítők veszélyeire. De vajon a szénsavas víz is árt az egészségünknek?

Jelentős különbség, hogy a szénsavas üdítőkkel szemben a szénsavas víz nem tartalmaz cukrot vagy édesítőszereket, márpedig ez okozza a legnagyobb problémát az üdítőitalok esetében. A szénsavas víz nem tartalmaz színezéket, aromát sem; de vajon a szénsav okozhat bármilyen gondot a szervezetünkben?

Mit tartalmaz a szénsavas víz?

A szénsavas víz a vízhez hozzáadott szén-dioxidon túl semmi egyebet nem tartalmazhat. Készülhet ez egyszerű csapvízből vagy kiemelkedő ásványianyag-tartalmú vízből is; utóbbi ízét épp az ásványi anyagok adják. Az, hogy mennyire pezseg a víz, a szén-dioxid-tartalomtól függ, hiszen eltérő mértékben szénsavasítják a vizeket.


A szénsavas víz előnyei és hátrányai

A szénsavas víz előnyei közé sorolható, hogy segíthet a testsúly megtartásában vagy akár a fogyásban, illetve javíthatja az emésztést. Az előnyöket kutatások támasztják alá, akárcsak a lehetséges kockázatokat, melyek azonban inkább csak a túlzott fogyasztás esetében merülhetnek fel.

A szénsavas víz kockázatai közé tartozik, hogy károsíthatja a fogzománcot, azonban ehhez olyan mennyiséget kellene belőle elfogyasztani nap mint nap, ami a kutatók szerint nem képzelhető el: a gyakorlatban teljesen valószínűtlen, hogy valakinek azért menjenek tönkre a fogai, mert ilyen vízzel oltja a szomját. De ha biztosra akarsz menni, akkor étkezések mellé fogyaszd a szénsavas vizet, melynek hatását ilyenkor a fokozott nyáltermelődés ellensúlyozza.

A szénsavas víz olykor puffadást okozhat – kutatások szerint ez abban az esetben fordulhat elő, ha több mint 3 deciliter szénsavas vizet iszik meg valaki.

A fentieken kívül más hátrányát a szénsavas víz fogyasztásának a tudományos kísérletek nem igazolták.

Forrás: divany.hu

Indexkép: Shutterstock