Júliustól mindenkinek érdemes jobban figyelnie az utakon, hiszen az oda tévedt állatokkal kapcsolatban új szabályozás van érvényben. Mostantól szinte kizárólag az autósé a felelősség az elütött állatok miatt.
Korábban nem így volt
Az ezt megelőző időszakban pár esetet kivéve, a szabály máshogy szólt. Ha ugyanis nem lett kitéve vadveszélyt jelző tábla a mellékútvonalon, ahol a vadat elgázolták, akkor a felelősség a vadásztársaságot, esetleg az útfenntartót terhelte. Amennyiben viszont volt ilyen tábla, akkor minden esetben az autót vezető a hibás, így nem számíthatott arra, hogy az autójában keletkezett kárt bárki megtérítette számára, kivéve, ha volt biztosítása - írja a Telex.
Módosított szabályok
Júniusban a kormány módosított a korábban érvényben lévő szabályokon, így mostantól csaknem minden esetben az autó sofőrjét terheli a felelősség. A kormányrendeletben azt írják:
„(...) nem minősül a vadászatra jogosult felróható magatartásának vagy a tevékenységi körében előálló rendellenességnek, ha a vad az életmódjából, szokásos táplálkozási, szaporodási viselkedéséből következő helyváltoztatása miatt jelenik meg a lakott területen kívül közúton, autóúton, autópályán vagy a település belterületén, kivéve, ha a vad megjelenése a vadászatra jogosult tevékenységével áll okozati összefüggésben."
A D.A.S Jogvédelmi Biztosító elemzése szerint ez azt is jelenti, hogy ha a vad nem azért került az útra, mert üldözték, lőtték, esetleg hajtották, akkor a vadásztársaság felelőssége az új törvénymódosítás értelmében nem lehetséges. Ezáltal a társaság nem köteles megtéríteni a kárt. Ilyenkor azonban felmerülhet az a lehetőség, hogy az autóvezetővel szemben a vadásztársaság kártérítést igényel az elgázolt vad miatt.
Nem árt a korábbiaknál is óvatosabban vezetni - fotó: pexels.com
5200 közlekedési baleset
Évente nagyjából 5200 közlekedési balesetet történik vadgázolás következtében. Amikor valaki vadállattal találkozik, akkor nemcsak az állatban, hanem az autóban is sérülés keletkezhet. Ilyenkor az fő szabály, hogy az elpusztult vadat nem vihetjük el a helyszínről, hiszen az a helyileg illetékes vadászatra jogosult tulajdona. Aki mégis elszállítja, azt lopással vádolhatják. Ilyenkor a rendőrséget, valamint a területi illetékes vadásztársaságot is kötelesek vagyunk értesíteni az esetről. Az elütött vad ugyanis az ő tulajdonuk. A rendőrség megérkezéséig pedig a helyszínen is kell maradni.