A felhívás indokoltsága nem változott, sőt a cél egyre fontosabbá válik: a mezővédő fásítás és a szántóföldi kultúrával kombinált agrár-erdészeti rendszerek fontos szerepet töltenek be a mikroklíma megőrzésében, a deflációs hatások csökkentésében, így a talajvédelemben.

Fontos élőhelyek, amelyek hozzájárulnak a biológiai növényvédelemhez. A mezővédő fásítások ökológiai folyosóként a felaprózódott élőhelyek összeköttetéseit biztosítják.

talajvédelem

Az ennél változatosabb növénykultúra kialakítása jelentős mértékben hozzájárul a talajvédelemhez – Fotó: pixabay

A fásítások területén jellemzően nem történik a mezőgazdasági kultúrák esetében megszokott vegyszerezés, ami így a peszticid terhelést csökkenti. A mezővédő fásítás fásszárú növényeiben, illetve talajában a szénraktározás az erdőkéhez hasonlóan magas.

Kik pályázhatnak?

Magánjogi földhasználók, települési önkormányzatok és azok társulásai.

Kizáró oknak minősül a támogatási kérelem benyújtását megelőző két naptári évben az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból a Vidékfejlesztési Program keretében nyújtott erdészeti, erdőgazdálkodási tevékenységgel kapcsolatos támogatás igénybevétele, illetve, ha a földterület esetében a Magyar Állam tulajdoni hányada eléri vagy meghaladja az 50%-ot.

Támogatható tevékenységek

Agrár-erdészeti rendszerek létrehozása, azaz:

  • szántóföldi kultúrával kombinált agrár-erdészeti rendszer kialakítása,
  • gyepgazdálkodással kombinált fás legelő vagy fás kaszáló újonnan történő létrehozása: gyep és fa telepítésével, meglévő gyep esetében fa telepítéssel,
  • mezővédő fásítás létrehozása: fasor vagy facsoport telepítése.

gyep

Gyeptelepítés (fás kaszáló) is támogatható (a kép illusztráció) – Fotó: pixabay

A támogatás mértéke és összege

A jogosult költségek 80%-át lehet támogatásként igénybe venni, tehát az önerő mértéke 20 %.

A támogatások kifizetése hektáralapon történik, az összegek valamelyest növekedtek a felhívás eredeti kondícióihoz képest.

Például.:

  • gyepgazdálkodással kombinált fás legelő vagy kaszáló létrehozására a támogatás összege hektáronként 1909 eurónak megfelelő forintösszeg a korábbi 1652 euró helyett.
  • szántóföldi kultúra esetében a támogatás összege hektáronként 1258 eurónak megfelelő forintösszeg a korábbi 872 euró helyett.

További támogatási összegek elérhetőek a módosított pályázati felhívásban.

Fontos: a megemelt összegek a 2020. november 16. után benyújtott kérelmek esetén érvényesek!

Ha felkeltette érdeklődését a felhívás, éljen az előminősítés lehetőségével!

A Pro-Futura Nonprofit Kft. áttekinti, hogy milyen eséllyel indulhat az Ön vállalkozása a támogatás elnyeréséért.

ELŐMINŐSÍTÉS