Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak637 FtBenzin árak617 FtEUR413.74 FtUSD403.71 FtCHF441.89 FtGBP499.25 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Válasz Traktoros30 #1119. hozzászólására Szia!
Általában a mikrobiológiai cuccokat valóban 1-2 órán belül javasolják bedolgozni.
Én is szántóföldivel juttatom ki, majd a másik géppel közvetlen utána bedolgozom vagy kombinátorral
a vetés előttit, vagy rt-val a tarlóbontót. Egyébként a nedves talaj kedvezőbb neki, esetleg esőben fújva nyerhetsz
kis időt.
Tarlóbontónál nézzél rá esetleg a BiogeN termékre, ennél 10 napot írnak a bedolgozásra.
Válasz Traktoros30 #1119. hozzászólásáraFújd ki, dolgozd be rögtön (értem ezt úgy, hogy kifújsz egy tartállyal, aztán vasat neki.).
Ne tűző napsütésben, 8as uvval, meg 35 fokban.
Sziasztok!
Az AÖP keretein belül a szárbontó készítményeket választottam és lassan aktuális lesz a kijuttatási feladat. Jelenleg csak normális permetezőgép van a gazdaságban amivel ezeket ki lehetne juttatni. Szerintetek érdemes így kínlódni vele, vagy valamit be kellene szerezni a tárcsára? 70 hektárról lenne szó. Nézegettem ilyen kijuttatókat, de a legalapabb is 400 ezertől kezdőik, ami számomra túl drága, mivel csak erről az évről lenne szó és jövőre ha lehetséges messzire elkerülném ezeket a kenceficéket. Valakinek valamilyen megoldása 100-200 ezer forint között? Köszönöm :)
Válasz pate #1112. hozzászólásáraA jet tartályban a napfény sem bántja nagyon, meg le sem ül mivel lötyög a traktoron eleget, szóval attól hogy felvizezted még semmi baja nem lesz. Vagy ha gondolod akkor osszad ketté, vigyed ki kannában a cuccot, meg a vizet, aztán délután bekevered a másik felét. De szerintem nincs értelme, kibírja az a napot.
Szálas fehérje támogatásnál(lucernánál),AÖP esetén julius 1-ig megvolt a 2x kaszálás.
Ezt be kellett jelenteni 15 napon belül,vagy elég a gazdálkodási naplóba felvinni január 31-ig?
Válasz t.romsics #1113. hozzászólásáraSzórni akarom egyből , de azt mondták 5 ór án belül szórjam ki, Kite jetel szórnám tárcsával bekeverve egyből de kb 8 óra mire kiszórok egy tartályal.
Válasz Zoli 63 #1104. hozzászólásáraKöszi a sok infót, jó ez így egyben. Ott tartunk, hogy már nem mertek kimenni bármit is csinálni, mert előtte át kell néznem az összes szabályt, hogy mikor mit lehet csinálni. Tiszta vicc amúgy az egész. Már nem a körülményekhez és az időjáráshoz kell leginkább igazodni, hanem a sok megkötés dátumaihoz.
Válasz info1064 #1106. hozzászólásáraSzaktanácsadónk pár hetenként ( vagy sűrűbben az aktuális intézendőkre figyelmeztet ) kör emailt küld Hírek címmel , azokból másolom ide ami több embert is érinthet , van ahol NAK aláírással jön az infó , ennél ez van benne > " MÁK jelenlegi álláspontja szerint a középmély lazítás " stb .
A közzétett anyag szerintem jól összefoglalja a feltételesség követelményrendszerét.
Egy dolgot azonban még szeretnék kérdezni: Mi a forrása a
" A talajfedettség megszűnésével jár a MÁK jelenlegi álláspontja szerint a középmély lazítás, a melléktermék leforgatás/bedolgozás, az istállótrágya és zöldtrágya leforgatás/bedolgozás, a mikrobiológiai készítmény talajba dolgozása."
információnak.
Válasz Zoli 63 #1104. hozzászólására " Aki a teljes gazdaságával belépett az AKG programba, és nincs zöldugar vagy méhlegelő területe, 2024-re három lehetőség közül választhat:
a mellékelt listában szereplő kultúra vetésével
területének legalább 4%-át visszavonja az AKG-ból " >>> csatolmányként kaptam a listát , ezek vannak benne ! >>>>>
Fehérvirágú édes csillagfürt
Fehérvirágú édes csillagfürt (takarmány célra)
Fehérvirágú édes csillagfürt (zöldtrágyázásra)
Sárgavirágú édes csillagfürt
Sárgavirágú édes csillagfürt (takarmány célra)
Sárgavirágú édes csillagfürt (zöldtrágyázásra)
Kékvirágú édes csillagfürt
Kékvirágú édes csillagfürt (takarmány célra)
Kékvirágú édes csillagfürt (zöldtrágyázásra)
Takarmánybükköny (Tavaszi bükköny)
Szöszösbükköny
Pannonbükköny
Lucerna
Lucerna erjesztett takarmány
Lucerna zöldtakarmány
Komlós lucerna
Sárkerep lucerna
Tarkavirágú lucerna
Vöröshere
Bíborhere
Fehérhere
Korcshere (svédhere)
Perzsahere (fonákhere)
Alexandriai here
Lódi lóhere
Sárgavirágú somkóró (orvosi somkóró)
Fehérvirágú somkóró
Takarmánybaltacim
Szarvaskerep
Nyúlszapuka
Szeradella
Koronás baltavirág
Réparepce
Tifon
Tarlórépa
Takarmányrépa
Csicsóka
Murokrépa
Tarka koronafürt
Keleti kecskeruta
Mézontófű (Facélia)
Füves lucerna
Füves here
Takarmánymályva
Lósóska
Ideiglenes gyep (legeltetett)
Ideiglenes gyep (kaszált)
Keverék kultúra
Füves mezsgye
Méhlegelő
Zöldugar kultúra
Ebtippan
Óriás tippan
Fehér tippan
Cérnatippan
Francia perje
Csenkeszperje
Olasz perje (szálkás perje)
Angol perje
Hibrid perje
Ligeti perje
Réti perje
Mocsári perje
Sovány perje
Magyar rozsnok
Zöld Pántlikafű
Csomós ebír
Nádképű csenkesz
Juhcsenkesz
Réti csenkesz
Vörös csenkesz
Veresnadrág csenkesz
Gumós komócsin
Réti komócsin
Tarló "
Ide hozom, mert aki AKG-t vállalt , az AÖP-ben is benne van ! >>> " Tisztelt Gazdálkodók!
Szeretném néhány aktuális vagy hamarosan azzá váló témára felhívni a figyelmüket!
A. Feltételesség HMKÁ4 - a felszíni vizek mentén vízvédelmi sávok kialakítása:
A MePAR-ban lehatárolt vízvédelmi sávokon előírt növényvédőszer, műtrágya és szervestrágya kijuttatási tilalom a bármilyen növényvédő szerrel csávázott vetőmagok vetésére is vonatkozik! Mivel most már a csávázószert is fel kell tüntetni a permetezési naplóban, ezért erre fokozottan figyelni kell! (Megoldás lehet pl. a vízvédelmi sávokon a nem termelő területként elszámolható táblák kialakítása).
B. Feltételesség HMKÁ6 - minimális talajborítás fenntartása:
Az idei támogatási évtől kezdődően fokozottan figyelni kell a megfelelő talajfedettség biztosítására.
Ez a következő módokon valósítható meg:
1. Tarló vagy élőnövény borítás megőrzése szeptember 30-ig. Ebbe belefér a sekély tarlóhántás, -ápolás és a vegyszeres gyomirtás (AÖP forgatás nélküli művelés előírással érintett táblák esetében azonban a glifozát használata tilos!) A szeptember 30-án lábon álló kultúra a 14/2023. AM rendelet legutóbbi módosítása értelmében megfelel ennek az előírásnak főnövény és másodvetés esetén is.
2. A tarló szeptember 30-át megelőző feltörése esetén a feltöréstől számított maximum 30 napon belül történő vetéssel. Ez lehet másodvetés, illetve a következő évi főnövény is.
A másodvetést AKG zöldtrágya és ökológiai másodvetés esetén minimum 60 napig kell fennhagyni. Ha a vetésszerkezeti előírások teljesítése céljából vetünk másodvetést a monokultúra megtörésére, azt legalább december 31-ig fenn kell hagyni. AÖP talajfedettség biztosítása február 28-ig előírás vállalása esetén pedig - amennyiben ezt másodvetéssel oldjuk meg - értelemszerűen legalább február 28-ig kell fenntartani azt.
3. A 12% feletti lejtésű területeken elhelyezkedő ültetvényeken legalább mulcsozással vagy egynyári növények vetésével gondoskodni kell a sorköztakarásról.
4. Lejtőszögtől függetlenül ültetvény kivágása esetén a kivágás és az újratelepítés között gondoskodni kell a talajtakarásról – mely lehet spontán kialakuló zöld növényi borítottság is, figyelemmel annak megfelelő gondozására - az előkészítő munkálatok elvégzéséhez szükséges időszakon kívül.
Másodvetés: a tárgyévre az egységes kérelemben bejelentett főnövény betakarítása után a következő év első főnövénye vetéséig betakarított vagy zöldtrágya-növényként talajba forgatott vagy bedolgozott növénykultúra, ahol mind az első főnövény lekerülését követő, mind a második főnövény vetését megelőző talajmunkákra az agronómiailag indokolt időt figyelembe kell venni, és a másodvetésnek a megelőző főnövénytől különböző növénykultúrához kell tartoznia, azzal, hogy a Brassica napus (takarmányrepce), Sinapis alba (fehérmustár), Raphanus sativus (retek) fajhoz tartozó növények egymás után még keverékben sem vethetőek.
A talajfedettség megszűnésével jár a MÁK jelenlegi álláspontja szerint a középmély lazítás, a melléktermék leforgatás/bedolgozás, az istállótrágya és zöldtrágya leforgatás/bedolgozás, a mikrobiológiai készítmény talajba dolgozása.
C. Feltételesség HMKÁ7 - vetésváltás a szántóterületeken:
2024. évben előreláthatólag nem vonatkozik majd derogáció a vetésváltás előírásra. Ez azt jelenti, hogy minden tábla esetén teljesülnie kell annak, hogy három év alatt kétszer lehet ugyanazt a kultúrát vetni, kivéve az önmaguk után nem vethető növényeket (burgonya, cukorrépa, napraforgó, repce, szója, olajtök, dinnye), illetve a vetőmag célú hibrid kukoricát, ami négy évig vethető ugyanazon területen. 2024-ben tehát figyelembe fogják venni a 2022., 2023., 2024. éveket ezen előírás teljesülésének vizsgálatakor. Kérem, ennek figyelembevételével tervezzék meg a 2023. évi őszi és a 2024. évi tavaszi vetéseket, másodvetéseket.
D. Feltételesség HMKÁ8 - biológiai sokféleség megőrzése
A jelenlegi információk szerint 2024-től várhatóan nem lesz lehetőség derogációval élni a HMKÁ8 biológiai sokféleség megőrzése előírás teljesítése kapcsán. Ezért már most érdemes elkezdeni tervezni a 4% nem termelő terület vagy 3% nem termelő terület + 4% ökológiai másodvetés vagy nitrogénmegkötő növénnyel bevetett területek tervezését (mivel azoknak 2024.01.01-től rendelkezésre kell állniuk).
A nem termelő területek közé 2023-tól új hasznosítási kóddal bekerült a talajtakarásos parlag (TAR10). Ez a 2024-es évben úgy valósítható meg, hogy a 2023-as évi kultúra tarlóját fenn hagyjuk legalább 2024. augusztus 31-ig. Ezen időszak alatt a MÁK nem javasolja semmilyen talajmunka végzését, mivel a teljesítésnek ez a módja akkor elfogadott, ha az érintett táblán a tarlómaradványok 2024. augusztus 31-ig felismerhetőek. Továbbá ezeken a területeken 2024.01.01-2024.08.21. között csak kaszálás, szárzúzás, tisztító legeltetés végezhető (vetés, bálázás, kaszálék lehordás nem végezhető!)
A 4% nem termelő terület megoldható a mellékelt fajlistában szereplő kultúra 2023-ban történő vetésével, melyet szintén legalább 2024.08.31-ig fenn kell tartani. A táblázatban zölddel kiemelten láthatóak az engedélyezett kultúrák, azonban egy-egy faj kiválasztásánál meg kell nézni a táblázat többi oszlopát is az egyéb előírások, tiltások tekintetében. Ezekből a fajokból természetesen keveréket is össze lehet állítani. Évelő kultúra is lehet, ez esetben 5 év után sem fog a tervek szerint pl. állandó gyeppé válni (ahogy a zöldítés esetében is működött).
AKG zöldugar (UGA03), méhlegelő (MEH01) a feltételességben elszámolható nem termelő tájkép elemként, de ezeken a területeken 2024.01.01-2024.08.21. között csak kaszálás, szárzúzás, tisztító legeltetés végezhető (vetés, bálázás, kaszálék lehordás nem végezhető!)
Aki a teljes gazdaságával belépett az AKG programba, és nincs zöldugar vagy méhlegelő területe, 2024-re három lehetőség közül választhat:
a mellékelt listában szereplő kultúra vetésével
területének legalább 4%-át visszavonja az AKG-ból
területének legalább 4%-ára nem igényel AKG kifizetést 2024-ben (a kötelezettségvállalás 3 éve alatt ez egy alkalommal lehetséges kizárás nélkül, de természetesen ebben az esetben AKG kifizetés nem jár a nem igényelt területre).
E. AKG, AÖP bejelentési határidők:
Az AKG, AÖP támogatások kapcsán az elvégzett agrotechnikai műveleteket (AKG: középmély lazítás, melléktermék leforgatás, másodvetések elvetése, beforgatása, istállótrágyázás, AÖP: mikrobiológiai készítmények és növénykondicionálók kijuttatása, kaszálás, másodvetések elvetése, beforgatása) az elvégzéstől számított 15 napon belül be kell jelenteni az Egységes kérelem - Adatváltozás bizonylaton.
AÖP esetében a kijuttatott készítményekről számlával és a felhasznált mennyiséget és a felhasználhatósági időt igazoló kísérő dokumentumok másolatával vagy göngyöleggel kell rendelkezni! Az AÖP-ben minden szerhasználathoz kötött gyakorlat esetében az előírás szabályai között szerepel, hogy a készítményt az engedélyokiratával összhangban kell kijuttatni.
A kizárólag alternáló kasza használata gyakorlat esetében a kaszálás dátumának bejelentéséhez csatolni szükséges a mobilGazda alkalmazás segítségével a tevékenységgel érintett területek egyikén készített, legalább egy georeferált fényképet, amelyen a kaszálóeszköz és annak vágófelülete is szerepel.
AKG esetében mindenki gondolja át, hogy 2023. évben milyen előírást kell még teljesítenie.
F. Termeléshez kötött támogatások:
Szemes fehérjenövény támogatás esetén a betakarítást követő 15 napon belül erősen javasolt a hozamigazolás (gazdálkodási napló, tárolási napló, számla vagy felvásárlási jegy) benyújtása a Kincstár felé.
G. Mobilgazda alkalmazás
Már az idei keresztellenőrzés során is találkozhattunk a Mobilgazda alkalmazással készített georeferált fénykép készítésre történő javaslattal. Ez az alternáló kasza alkalmazása előírás esetében már nem javaslat, hanem előírás, és erre kell számítani a jövő évtől kezdődően több, vagy akár valamennyi jogcím esetén is. Érdemes már most elkezdeni ismerkedni az alkalmazással (nagyon sok egyéb funkciója is van), ne akkor kezdjük el, mikor rövid határidővel kell egy kötelező előírást teljesíteni a segítségével.
H. Gazdálkodási napló
Kérem, a gazdálkodási naplóhoz rendszeres gyűjtsék, vezessék az elvégzett műveleteket, adatokat minden táblára vonatkozóan.
Felhívom a figyelmüket, hogy a fent leírtak a jelenleg hatályos jogszabályok és hivatali álláspontok alapján kerültek összeállításra! "
" 1. Megkezdődtek a 2023. évi Egységes kérelmekhez kapcsolódó Egyeztetések
Kezdetét vette a 2023. évi EK-hoz kapcsolódó támogatások kapcsán az Egyeztetés, melyre a Magyar Államkincstártól érkeznek az Egyeztetésre felszólító végzések az érintettek ügyfélkapujára.
A felszólításban szereplő határidők könnyebb beazonosítása érdekében összegyűjtöttük, hogy melyik határidő melyik intézkedésre vonatkozik.
· A végzés kézhezvételétől számított 9 napon belül van csak lehetőség a szankciómentes javításokra az Egységes kérelem rendelet 2. § (1) bekezdés a) pontja, a (2) bekezdés a)-b) pontja, valamint a (3) bekezdése 3-5 és 7-20. pontjában található intézkedések tekintetében, azaz:
o NVT erdősítés (132/2004. (IX. 11.) FVM rendelet),
o EMVA mezőgazdasági területek erdősítéséhez,
o EMVA erdő-környezetvédelmi intézkedésekhez,
o VP5–8.1.1–16 Erdősítés támogatása,
o VP4–4.4.1–16 Élőhelyfejlesztési célú nem termelő beruházások,
o VP4–4.4.2.2–16 Vízvédelmi célú nem termelő beruházások: vízvédelmi és vizes élőhely létrehozása, fejlesztése,
o VP3–14.1.1–16 A tejágazat szerkezetátalakítását kísérő állatjóléti támogatás,
o VP4–10.2.1.2–17 Védett őshonos és veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták genetikai állományának ex situ vagy in vitro megőrzése, továbbá a genetikai beszűkülést megelőző tanácsadói tevékenységek támogatása,
o VP4–10.2.1.1–21 A védett őshonos és veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták genetikai állományának in situ megőrzése,
o VP5–8.4.1–16 Az erdőgazdálkodási potenciálban okozott erdőkárok helyreállítása,
o VP4–12.1.1–16 Natura 2000 mezőgazdasági területeknek nyújtott kompenzációs kifizetések,
o VP4–12.2.1–16 Natura 2000 erdőterületeknek nyújtott kompenzációs kifizetések,
o VP3–17.1.1–16 Mezőgazdasági biztosítás díjához nyújtott támogatás,
o VP4–15.1.1–17 Erdő-környezetvédelmi kifizetések,
o VP5–8.2.1–16 Agrár-erdészeti rendszerek létrehozása,
o VP5–8.3.1–17 Az erdőgazdálkodási potenciálban okozott erdőkárok megelőzése,
o VP5–8.5.1–17 Az erdei ökoszisztémák ellenálló képességének és környezeti értékének növelését célzó beruházások,
o VP3–14.1.3–22 Kiskérődző állatjóléti támogatás,
o VP3–14.1.2–22 Méh állatjóléti támogatás,
o VP3–14.1.4–22 Baromfi állatjóléti támogatás.
· Legkésőbb 2023. szeptember 29-ig az Egységes kérelem rendelet 2. § (1) bekezdése b)-g) pontja és a (3) bekezdés 1-2, valamint 6) pontja szerinti jogcímek/intézkedések tekintetében az Egységes kérelem rendelet 20. § (1) bekezdésében foglaltaknak megfelelően kell az egyeztetést végrehajtani, azaz:
o EMGA fenntarthatóságot elősegítő alapszintű-jövedelemtámogatás, az ahhoz kapcsolódó átmeneti nemzeti támogatás, valamint a fenntarthatóságot elősegítő, átcsoportosítással nyújtható kiegészítő jövedelemtámogatás (16/2023. (IV. 19.) AM rendelet), alaptámogatás,
o az Alapszintű-jövedelemtámogatási rendelet szerinti újraelosztó támogatás,
o a termeléshez kötött közvetlen támogatások igénybevételének szabályairól szóló 17/2023. (IV. 19.) AM rendelet szerinti támogatások, (kivéve: Termeléshez kötött anyatehéntartás támogatás esetén az igénylés kijavítása, részleges vagy teljes visszavonása tárgyév december 20-ig lehetséges),
o az Agro-ökológiai Programhoz kapcsolódó támogatás igénybevételének részletes szabályairól szóló 15/2023. (IV. 19.) AM rendelet szerinti támogatás,
o a fiatal mezőgazdasági termelők támogatásáról szóló 19/2023. (IV. 19.) AM rendelet szerinti támogatás,
o az Alapszintű-jövedelemtámogatási rendelet szerinti átmeneti nemzeti támogatások,
o VP4–10.1.1–21 Agrár-környezetgazdálkodási kifizetés,
o VP4–11.1.1–11.2.1–21 Ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, ökológiai gazdálkodás fenntartása,
o VP4–11.1.1–11.2.1–18 Ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, ökológiai gazdálkodás fenntartása.
Ez utóbbi csoport esetében az egyeztetésre felszólító végzésekben foglaltak teljesítési határidejét még a helyszíni ellenőrzés befolyásolhatja, mert ha időközben helyszíni ellenőrzésről kap értestést az adott intézkedésben akkor attól a dátumtól kezdve már nem élhet a szeptember 29-ei (tk. anyatehéntartás esetén a tárgyév december 20-i) határidővel.
Fontos, hogy az ügyfélkapun keresztül elektronikus úton kézbesített irat az átvétel napján kézbesítettnek minősül, ha a központi elektronikus szolgáltató rendszer az irat kézhezvételét igazolja vissza. Amennyiben az irat átvétele hét napon belül nem kerül visszaigazolásra, a mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatási szerv az iratot ismételten megküldi az ügyfél értesítési tárhelyére. Ebben az esetben az elektronikus úton kézbesített hatósági irat vonatkozásában a kézbesítési vélelem az iratnak az értesítési tárhelyen történő ismételt elhelyezésétől számított hetedik napot követő napon áll be.
Az egyeztetést minden esetben elektronikus úton, ügyfélkapun keresztül kell megküldeni a Magyar Államkincstár (MÁK) részére.
A végzésben a MÁK felhívja a figyelmet arra, hogy amennyiben a megjelölt határidőben nincs válasz, úgy az Egységes kérelem rendelet 29. § (6) bekezdése alapján jogszerű földhasználat vizsgálat lefolytatása várható.
A 26/2023 (VI.30.) AM rendelet által módosításra került az egyes támogatások igénybevételével kapcsolatos eljárási szabályokról szóló 13/2023. (IV. 19.) AM rendelet (EK rendelet).
· Pontosításra került a másodvetés fogalma, miszerint: „a tárgyévre az egységes kérelemben bejelentett főnövény betakarítása után a következő év első főnövénye vetéséig betakarított vagy zöldtrágya-növényként talajba forgatott vagy bedolgozott növénykultúra, ahol mind az első főnövény lekerülését követő, mind a második főnövény vetését megelőző talajmunkákra az agronómiailag indokolt időt figyelembe kell venni, és a másodvetésnek a megelőző főnövénytől különböző növénykultúrához* kell tartoznia, azzal, hogy a Brassica napus (takarmányrepce), Sinapis alba (fehérmustár), Raphanus sativus (retek) fajhoz tartozó növények egymás után még keverékben sem vethetőek;”
· Lehetővé vált a másodvetések végrehajtása abban az esetben is, ha azt a gazdálkodó az Egységes kérelemben előre nem jelentette le, így a másodvetés adminisztratív ellenőrzés tekintetében csak abban az esetben kerül elutasításra, ha a vetés 15 napon belül nem kerül bejelentésre.
· Beemelésre került, hogy „a papíralapú gazdálkodási napló kitöltésére vonatkozó, a Nemzeti Irányító Hatóság által jóváhagyott útmutatót a NÉBIH a honlapján közleményben teszi közzé (mely már meg is történt). A gazdálkodási napló adattartalmát a Kincstár és a végrehajtásban közreműködő szerv a mezőgazdasági támogatási eljárásban a támogatási feltételek ellenőrzésére használhatja fel.”
· Pontosításra került, hogy” az állatalapú támogatásokra vonatkozó helyszíni ellenőrzésnek ki kell terjednie arra is, hogy a nyilvántartás bejegyzéseinek és az állatokra vonatkozó számítógépes adatbázis felé tett bejelentések helytállnak-e és koherensek-e az adott állatfajra vonatkozó ENAR rendelet szerinti igazoló okmányokból vett minta alapján.”
· Beemelésre került az, hogy „a támogatáscsökkentéseket és elutasításokat nem kell alkalmazni, ha az azt kiváltó meg nem felelés oka valamely hatóság mulasztására vagy tévedésére vezethető vissza, és azok a mezőgazdasági termelő részére nem felróhatók.”
Törlésre került az a korlátozás, amely
· „A kárenyhítési hozzájárulás-fizetési kötelezettség, valamint a kárenyhítő juttatás összegének kiszámításához szükséges növénykultúra igazolt károsodással érintett és nem érintett területeinek megállapítása során a július 15-ét követően az egységes kérelemben bejelentett kijavítás, részben vagy teljes egészben történő visszavonás, valamint másodvetés nem vehető figyelembe.”, valamint
· „Ha jogszabályban vagy pályázati felhívásban előírt feltétel teljesítése miatt az új bejelentéssel érintett terület nagyobb, mint a kiváltani kívánt másodvetés területe, akkor a megnövelt csere terület a vonatkozó támogatás szempontjából nem kerül elszámolásra.”
Fentiek szerint tehát, ha technológiai vagy üzemszervezési okokból egy-egy másodvetés nem ott és nem olyan méretben valósul meg, ahogyan azt a termelő eredetileg tervezte, akkor lehetőség nyílik a máshol, más méretben megvalósuló másodvetések figyelembevételére és az eredetileg tervezettnél nagyobb másodvetés is elfogadható.
Természetesen az adatváltozásra vonatkozó egyéb szabályok, amelyek a támogatás növelésre irányuló kérelemmódosításokat tiltják, továbbra is érvényesek.
További részletek a 26/2023 (VI.30.) AM rendeletben olvashatóak.
Válasz sisu_00 #1098. hozzászólásáraSzia!
Az egyeztetett táblánál megjelent a tábla módosítás sor ami szerkeszthető. Ellenőrzés után, ha biztosan jó, újra be kell adni.
Én eddig és idén is így csináltam. Eddig így rendben volt. Remélem most is az lesz.
Válasz matarka #1099. hozzászólásáraSzia!
Netnél a kuka alatti ikonra betölti a térképet és a nyilat, hogy milyen irányba mentél.
Ellenőrzésre meg szerintem le ellenőrzi, hogy minden rendben van e. Ha igen megjelenik a feltöltés az ellenőrzés helyén. Innen már csak be kell adni. Ha valami még sem jó, úgy is javítást kérnek, de akkor megindokolják, mi volt a hiba.
Válasz Zoli1437 #1092. hozzászólásáraSzia!
Na kipróbáltam.
Valamilyen szinten működött.
Beléptem itthon és utána nem léptem ki. Ez egyébként azt jelenti, hogy egy mobilról csak egy kérelmezőnek lehet fotókat készíteni (net nélkül). Tehát a feleségem kérelméhez már egy másik mobil kellett...
Ráálltunk a traktorral és az alternáló kaszával a kaszálóm területére és lefotóztam 4-5 méterről a kaszát, hogy látszódjon a kasza felülete. A fotókészítés könnyű volt, de ez a "georeferálás"...
Utána benyomtam, hogy vonalmérés és elindultam a kasza felé. Nem tudom, hogy ez sikerült-e. EOV-koordinátát nem mutatott...
Vajon így jó?
Sziasztok! Az egységes kérelemben az egyik táblámat kijelölték egyeztetésre túligénylés miatt.
A blokkban két másik gazda egy területre rajzolt, az enyémmel nincs gond. Van-e teendőm ilyen esetben, be kell-e küldeni a kérelmet adatmódosítással vagy valami nyilatkozatot ki kell-e töltenem?
Sziasztok!
Az egységes kérelemben hogy tudom bejelenteni az agrotechnikai műveletet? Inditottam új adatváltozás kérelmet de a táblaadatoknál nem jelenik meg a szerkesztés gomb.
Válasz Praetor #1091. hozzászólásáraÉn is tudom hogy többféle lazító van.
Ha a törvény nem ír konkretumot a talajboritasra, akkor mi alapján dönt az ellenőrző hatóság? Saját belátása szerint? Amúgy igen, valószínűleg úgy.
Válasz matarka #1090. hozzászólásáraKipróbáltam. Működik.
Az első belépés óta be vagyok jelentkezve. Bezártam mindent. Kikapcsoltam a netet. Indítottam a mobil gazdát. Figyelmeztetett, hogy nincs szerver, de attól még rendben megcsinálta a képeket. Kaptak egy ellenőrzésre vár címkét. Wifin megcsinálta volna, de a feltöltéshez már be kell lépni jelszóval. Itt leálltam.
Szerintem élesben is ez a célszerűbb. Kép net nélkül. Befejezés stabil nettel.
Válasz Rabó001 #1089. hozzászólásáraOlyan felelősségről, hogy ha megvezetünk valakit, és annak emiatt kára keletkezik. Ez alapesetben morális felelősség, de akár jogi is lehet (ilyen pl a biztatási kár).
Számszerű érték nincs a talajborításra, de vannak olyan lazítók, amik gyakorlatilag megszüntetik a takarást. Az elfogadható mértéket pedig nem te döntöd el, hanem az ellenőrző hatóság.
Válasz Rabó001 #1086. hozzászólásáraPersze, csak érteni is kell a jogszabály szövegét. Addig lehet ezeket a műveleteket végezni, amíg ez megvalósul:
"4.1. Fenn kell tartani a minimális talajborítást..."
Annak a felelősségét felvállalod, hogy ellenőrzés során szankcionálják a kollégát? Én nem.
Válasz matarka #1084. hozzászólásáraA területmérésnél azt írja netnél beállítani amihez net kell, területen csak mérni bármilyen állítgatás nélkül, majd ha van net onnan beküldeni.
Szerintem ez is így működhet. Fényképezni lehet net nélkül. Amihez meg kell a net azt ott kell csinálni ahol van. Ha jól látom van külön gomb a fényképezésre meg a beadásra is. Nem automatikusan csinálja, hanem minden lépést külön kezdeményezni kell. A fénykép meg tartalmazza a GPS adatokat is.
Én nem próbáltam, mert nincs rá szükségem. Elnézést ha tévedek. Próbáld ki. (Ha nem mered írd meg és kipróbálom én.)
Válasz Zoli1437 #1081. hozzászólásáraIgen, ezt olvastam és pont a területmérés dolog gondolkoztatott el.
Ha az működik net nélkül, akkor ez is működhet.
Ha belépek a "mobilGazda" applikációba, akkor utána tudom használni net nélkül is? Nem dob ki a program, ha nincs net? Ugyanúgy működik tovább?
Válasz matarka #1076. hozzászólására
Nekem sincs, de területet lehet mérni net nélkül. Szerintem kép is megoldható. Net nélkül elkészül a kép. Netnél meg utólag fel van töltve.
Remélem segítenek a képek, mert csak átfutottam.
Válasz Tom250 #1078. hozzászólásáraIgen, ez volt a tippem nekem is.
Yettel-es előfizetésem van, elvileg mindenhol 4G... Valóságban meg örülök, ha van térerő és telefonálni tudok egy-két helyről, nemhogy internet.
Most majd a lányom Telekom előfizetéses mobiljával próbálkozom.
Nade, ha nincs egyikkel sem, akkor hogyan használjam??
Válasz Lac83 #1075. hozzászólásáraHa fent marad a szalma a föld tetején, akkor igen. De ha mondjuk egy olaszos lazító fektetére trancsírozza, akkor nem. Egy agrisemmel, vagy egyenes késes lazítóval nem lehet gond (pl fralaz).
Hogyan használjátok ezt a "mobilGazda" applikációt ott, ahol nincs térerő sem, nemhogy internet? Hogyan készítitek a "georeferált fotót" az alternáló kaszáról? Mindenkinek van net a kaszálókon?
Sziasztok,
gyep kaszálását elvileg 15 napon belül be kell jelenteni. Viszont. Mi a terület több, mint 50 %-át legeltetjük, ilyenkor a fg. szerint a többi, kaszálásra bepályázott területnél nem kell bejelenteni a kaszálást, mivel 50 % alatt van.
Akárhogy keresem, nem találok ilyenre utalást sehol, már elölről-hátulról kiolvastam a NAK honlapját. Tudtok ilyesmiről?
1773 hozzászólás
Válasz Traktoros30 #1121. hozzászólásáraElvileg néhány órát, ha nem kemény az UV meg nincs 35 fok, jah meg ordító szél.
Válasz Traktoros30 #1119. hozzászólására Szia!
Általában a mikrobiológiai cuccokat valóban 1-2 órán belül javasolják bedolgozni.
Én is szántóföldivel juttatom ki, majd a másik géppel közvetlen utána bedolgozom vagy kombinátorral
a vetés előttit, vagy rt-val a tarlóbontót. Egyébként a nedves talaj kedvezőbb neki, esetleg esőben fújva nyerhetsz
kis időt.
Tarlóbontónál nézzél rá esetleg a BiogeN termékre, ennél 10 napot írnak a bedolgozásra.
Válasz A.I. #1120. hozzászólásáraBírják ezek valameddig? Úgy is jobban kukitarlóra fújnám majd szeptemberben :)
Válasz Traktoros30 #1119. hozzászólásáraFújd ki, dolgozd be rögtön (értem ezt úgy, hogy kifújsz egy tartállyal, aztán vasat neki.).
Ne tűző napsütésben, 8as uvval, meg 35 fokban.
Sziasztok!
Az AÖP keretein belül a szárbontó készítményeket választottam és lassan aktuális lesz a kijuttatási feladat. Jelenleg csak normális permetezőgép van a gazdaságban amivel ezeket ki lehetne juttatni. Szerintetek érdemes így kínlódni vele, vagy valamit be kellene szerezni a tárcsára? 70 hektárról lenne szó. Nézegettem ilyen kijuttatókat, de a legalapabb is 400 ezertől kezdőik, ami számomra túl drága, mivel csak erről az évről lenne szó és jövőre ha lehetséges messzire elkerülném ezeket a kenceficéket. Valakinek valamilyen megoldása 100-200 ezer forint között? Köszönöm :)
Válasz pate #1112. hozzászólásáraA jet tartályban a napfény sem bántja nagyon, meg le sem ül mivel lötyög a traktoron eleget, szóval attól hogy felvizezted még semmi baja nem lesz. Vagy ha gondolod akkor osszad ketté, vigyed ki kannában a cuccot, meg a vizet, aztán délután bekevered a másik felét. De szerintem nincs értelme, kibírja az a napot.
Szálas fehérje támogatásnál(lucernánál),AÖP esetén julius 1-ig megvolt a 2x kaszálás.
Ezt be kellett jelenteni 15 napon belül,vagy elég a gazdálkodási naplóba felvinni január 31-ig?
Válasz Radocz #1115. hozzászólásáraAnnál kevesebbel szórom
Válasz pate #1114. hozzászólásáraNekem úgy tanították, hogy a nyomás ne legyen több mint 3 bár
Válasz t.romsics #1113. hozzászólásáraSzórni akarom egyből , de azt mondták 5 ór án belül szórjam ki, Kite jetel szórnám tárcsával bekeverve egyből de kb 8 óra mire kiszórok egy tartályal.
Válasz pate #1112. hozzászólásáraSoha nem szórtam még, de rögtön szórni kell, és az állandó kevertetés is ajánlott.
Sziasztok, azt tudja esetleg valaki hogy szárbontó baktériumot mennyi időn belül kell kiszórni ha bekevertük a kijutató tartályba?
Válasz Batka #1110. hozzászólásáraKöszi, az kemény.
Válasz mocsencsi1 #1109. hozzászólásáraForgatásnélküli vállalásnál nem használható glifozát.
AÖP forgatásnélkülibe mehet-e a glifozát és hányszor?
Válasz Zoli 63 #1104. hozzászólásáraKöszi a sok infót, jó ez így egyben. Ott tartunk, hogy már nem mertek kimenni bármit is csinálni, mert előtte át kell néznem az összes szabályt, hogy mikor mit lehet csinálni. Tiszta vicc amúgy az egész. Már nem a körülményekhez és az időjáráshoz kell leginkább igazodni, hanem a sok megkötés dátumaihoz.
Válasz info1064 #1106. hozzászólásáraSzaktanácsadónk pár hetenként ( vagy sűrűbben az aktuális intézendőkre figyelmeztet ) kör emailt küld Hírek címmel , azokból másolom ide ami több embert is érinthet , van ahol NAK aláírással jön az infó , ennél ez van benne > " MÁK jelenlegi álláspontja szerint a középmély lazítás " stb .
Válasz Zoli 63 #1104. hozzászólásáraKedves Zoli !
A közzétett anyag szerintem jól összefoglalja a feltételesség követelményrendszerét.
Egy dolgot azonban még szeretnék kérdezni: Mi a forrása a
" A talajfedettség megszűnésével jár a MÁK jelenlegi álláspontja szerint a középmély lazítás, a melléktermék leforgatás/bedolgozás, az istállótrágya és zöldtrágya leforgatás/bedolgozás, a mikrobiológiai készítmény talajba dolgozása."
információnak.
Tisztelettel:
Szabó László
Válasz Zoli 63 #1104. hozzászólására " Aki a teljes gazdaságával belépett az AKG programba, és nincs zöldugar vagy méhlegelő területe, 2024-re három lehetőség közül választhat:
a mellékelt listában szereplő kultúra vetésével
területének legalább 4%-át visszavonja az AKG-ból " >>> csatolmányként kaptam a listát , ezek vannak benne ! >>>>>
Fehérvirágú édes csillagfürt
Fehérvirágú édes csillagfürt (takarmány célra)
Fehérvirágú édes csillagfürt (zöldtrágyázásra)
Sárgavirágú édes csillagfürt
Sárgavirágú édes csillagfürt (takarmány célra)
Sárgavirágú édes csillagfürt (zöldtrágyázásra)
Kékvirágú édes csillagfürt
Kékvirágú édes csillagfürt (takarmány célra)
Kékvirágú édes csillagfürt (zöldtrágyázásra)
Takarmánybükköny (Tavaszi bükköny)
Szöszösbükköny
Pannonbükköny
Lucerna
Lucerna erjesztett takarmány
Lucerna zöldtakarmány
Komlós lucerna
Sárkerep lucerna
Tarkavirágú lucerna
Vöröshere
Bíborhere
Fehérhere
Korcshere (svédhere)
Perzsahere (fonákhere)
Alexandriai here
Lódi lóhere
Sárgavirágú somkóró (orvosi somkóró)
Fehérvirágú somkóró
Takarmánybaltacim
Szarvaskerep
Nyúlszapuka
Szeradella
Koronás baltavirág
Réparepce
Tifon
Tarlórépa
Takarmányrépa
Csicsóka
Murokrépa
Tarka koronafürt
Keleti kecskeruta
Mézontófű (Facélia)
Füves lucerna
Füves here
Takarmánymályva
Lósóska
Ideiglenes gyep (legeltetett)
Ideiglenes gyep (kaszált)
Keverék kultúra
Füves mezsgye
Méhlegelő
Zöldugar kultúra
Ebtippan
Óriás tippan
Fehér tippan
Cérnatippan
Francia perje
Csenkeszperje
Olasz perje (szálkás perje)
Angol perje
Hibrid perje
Ligeti perje
Réti perje
Mocsári perje
Sovány perje
Magyar rozsnok
Zöld Pántlikafű
Csomós ebír
Nádképű csenkesz
Juhcsenkesz
Réti csenkesz
Vörös csenkesz
Veresnadrág csenkesz
Gumós komócsin
Réti komócsin
Tarló "
Ide hozom, mert aki AKG-t vállalt , az AÖP-ben is benne van ! >>> " Tisztelt Gazdálkodók!
Szeretném néhány aktuális vagy hamarosan azzá váló témára felhívni a figyelmüket!
A. Feltételesség HMKÁ4 - a felszíni vizek mentén vízvédelmi sávok kialakítása:
A MePAR-ban lehatárolt vízvédelmi sávokon előírt növényvédőszer, műtrágya és szervestrágya kijuttatási tilalom a bármilyen növényvédő szerrel csávázott vetőmagok vetésére is vonatkozik! Mivel most már a csávázószert is fel kell tüntetni a permetezési naplóban, ezért erre fokozottan figyelni kell! (Megoldás lehet pl. a vízvédelmi sávokon a nem termelő területként elszámolható táblák kialakítása).
B. Feltételesség HMKÁ6 - minimális talajborítás fenntartása:
Az idei támogatási évtől kezdődően fokozottan figyelni kell a megfelelő talajfedettség biztosítására.
Ez a következő módokon valósítható meg:
1. Tarló vagy élőnövény borítás megőrzése szeptember 30-ig. Ebbe belefér a sekély tarlóhántás, -ápolás és a vegyszeres gyomirtás (AÖP forgatás nélküli művelés előírással érintett táblák esetében azonban a glifozát használata tilos!) A szeptember 30-án lábon álló kultúra a 14/2023. AM rendelet legutóbbi módosítása értelmében megfelel ennek az előírásnak főnövény és másodvetés esetén is.
2. A tarló szeptember 30-át megelőző feltörése esetén a feltöréstől számított maximum 30 napon belül történő vetéssel. Ez lehet másodvetés, illetve a következő évi főnövény is.
A másodvetést AKG zöldtrágya és ökológiai másodvetés esetén minimum 60 napig kell fennhagyni. Ha a vetésszerkezeti előírások teljesítése céljából vetünk másodvetést a monokultúra megtörésére, azt legalább december 31-ig fenn kell hagyni. AÖP talajfedettség biztosítása február 28-ig előírás vállalása esetén pedig - amennyiben ezt másodvetéssel oldjuk meg - értelemszerűen legalább február 28-ig kell fenntartani azt.
3. A 12% feletti lejtésű területeken elhelyezkedő ültetvényeken legalább mulcsozással vagy egynyári növények vetésével gondoskodni kell a sorköztakarásról.
4. Lejtőszögtől függetlenül ültetvény kivágása esetén a kivágás és az újratelepítés között gondoskodni kell a talajtakarásról – mely lehet spontán kialakuló zöld növényi borítottság is, figyelemmel annak megfelelő gondozására - az előkészítő munkálatok elvégzéséhez szükséges időszakon kívül.
Másodvetés: a tárgyévre az egységes kérelemben bejelentett főnövény betakarítása után a következő év első főnövénye vetéséig betakarított vagy zöldtrágya-növényként talajba forgatott vagy bedolgozott növénykultúra, ahol mind az első főnövény lekerülését követő, mind a második főnövény vetését megelőző talajmunkákra az agronómiailag indokolt időt figyelembe kell venni, és a másodvetésnek a megelőző főnövénytől különböző növénykultúrához kell tartoznia, azzal, hogy a Brassica napus (takarmányrepce), Sinapis alba (fehérmustár), Raphanus sativus (retek) fajhoz tartozó növények egymás után még keverékben sem vethetőek.
A talajfedettség megszűnésével jár a MÁK jelenlegi álláspontja szerint a középmély lazítás, a melléktermék leforgatás/bedolgozás, az istállótrágya és zöldtrágya leforgatás/bedolgozás, a mikrobiológiai készítmény talajba dolgozása.
C. Feltételesség HMKÁ7 - vetésváltás a szántóterületeken:
2024. évben előreláthatólag nem vonatkozik majd derogáció a vetésváltás előírásra. Ez azt jelenti, hogy minden tábla esetén teljesülnie kell annak, hogy három év alatt kétszer lehet ugyanazt a kultúrát vetni, kivéve az önmaguk után nem vethető növényeket (burgonya, cukorrépa, napraforgó, repce, szója, olajtök, dinnye), illetve a vetőmag célú hibrid kukoricát, ami négy évig vethető ugyanazon területen. 2024-ben tehát figyelembe fogják venni a 2022., 2023., 2024. éveket ezen előírás teljesülésének vizsgálatakor. Kérem, ennek figyelembevételével tervezzék meg a 2023. évi őszi és a 2024. évi tavaszi vetéseket, másodvetéseket.
D. Feltételesség HMKÁ8 - biológiai sokféleség megőrzése
A jelenlegi információk szerint 2024-től várhatóan nem lesz lehetőség derogációval élni a HMKÁ8 biológiai sokféleség megőrzése előírás teljesítése kapcsán. Ezért már most érdemes elkezdeni tervezni a 4% nem termelő terület vagy 3% nem termelő terület + 4% ökológiai másodvetés vagy nitrogénmegkötő növénnyel bevetett területek tervezését (mivel azoknak 2024.01.01-től rendelkezésre kell állniuk).
A nem termelő területek közé 2023-tól új hasznosítási kóddal bekerült a talajtakarásos parlag (TAR10). Ez a 2024-es évben úgy valósítható meg, hogy a 2023-as évi kultúra tarlóját fenn hagyjuk legalább 2024. augusztus 31-ig. Ezen időszak alatt a MÁK nem javasolja semmilyen talajmunka végzését, mivel a teljesítésnek ez a módja akkor elfogadott, ha az érintett táblán a tarlómaradványok 2024. augusztus 31-ig felismerhetőek. Továbbá ezeken a területeken 2024.01.01-2024.08.21. között csak kaszálás, szárzúzás, tisztító legeltetés végezhető (vetés, bálázás, kaszálék lehordás nem végezhető!)
A 4% nem termelő terület megoldható a mellékelt fajlistában szereplő kultúra 2023-ban történő vetésével, melyet szintén legalább 2024.08.31-ig fenn kell tartani. A táblázatban zölddel kiemelten láthatóak az engedélyezett kultúrák, azonban egy-egy faj kiválasztásánál meg kell nézni a táblázat többi oszlopát is az egyéb előírások, tiltások tekintetében. Ezekből a fajokból természetesen keveréket is össze lehet állítani. Évelő kultúra is lehet, ez esetben 5 év után sem fog a tervek szerint pl. állandó gyeppé válni (ahogy a zöldítés esetében is működött).
AKG zöldugar (UGA03), méhlegelő (MEH01) a feltételességben elszámolható nem termelő tájkép elemként, de ezeken a területeken 2024.01.01-2024.08.21. között csak kaszálás, szárzúzás, tisztító legeltetés végezhető (vetés, bálázás, kaszálék lehordás nem végezhető!)
Aki a teljes gazdaságával belépett az AKG programba, és nincs zöldugar vagy méhlegelő területe, 2024-re három lehetőség közül választhat:
a mellékelt listában szereplő kultúra vetésével
területének legalább 4%-át visszavonja az AKG-ból
területének legalább 4%-ára nem igényel AKG kifizetést 2024-ben (a kötelezettségvállalás 3 éve alatt ez egy alkalommal lehetséges kizárás nélkül, de természetesen ebben az esetben AKG kifizetés nem jár a nem igényelt területre).
E. AKG, AÖP bejelentési határidők:
Az AKG, AÖP támogatások kapcsán az elvégzett agrotechnikai műveleteket (AKG: középmély lazítás, melléktermék leforgatás, másodvetések elvetése, beforgatása, istállótrágyázás, AÖP: mikrobiológiai készítmények és növénykondicionálók kijuttatása, kaszálás, másodvetések elvetése, beforgatása) az elvégzéstől számított 15 napon belül be kell jelenteni az Egységes kérelem - Adatváltozás bizonylaton.
AÖP esetében a kijuttatott készítményekről számlával és a felhasznált mennyiséget és a felhasználhatósági időt igazoló kísérő dokumentumok másolatával vagy göngyöleggel kell rendelkezni! Az AÖP-ben minden szerhasználathoz kötött gyakorlat esetében az előírás szabályai között szerepel, hogy a készítményt az engedélyokiratával összhangban kell kijuttatni.
A kizárólag alternáló kasza használata gyakorlat esetében a kaszálás dátumának bejelentéséhez csatolni szükséges a mobilGazda alkalmazás segítségével a tevékenységgel érintett területek egyikén készített, legalább egy georeferált fényképet, amelyen a kaszálóeszköz és annak vágófelülete is szerepel.
AKG esetében mindenki gondolja át, hogy 2023. évben milyen előírást kell még teljesítenie.
F. Termeléshez kötött támogatások:
Szemes fehérjenövény támogatás esetén a betakarítást követő 15 napon belül erősen javasolt a hozamigazolás (gazdálkodási napló, tárolási napló, számla vagy felvásárlási jegy) benyújtása a Kincstár felé.
G. Mobilgazda alkalmazás
Már az idei keresztellenőrzés során is találkozhattunk a Mobilgazda alkalmazással készített georeferált fénykép készítésre történő javaslattal. Ez az alternáló kasza alkalmazása előírás esetében már nem javaslat, hanem előírás, és erre kell számítani a jövő évtől kezdődően több, vagy akár valamennyi jogcím esetén is. Érdemes már most elkezdeni ismerkedni az alkalmazással (nagyon sok egyéb funkciója is van), ne akkor kezdjük el, mikor rövid határidővel kell egy kötelező előírást teljesíteni a segítségével.
H. Gazdálkodási napló
Kérem, a gazdálkodási naplóhoz rendszeres gyűjtsék, vezessék az elvégzett műveleteket, adatokat minden táblára vonatkozóan.
Felhívom a figyelmüket, hogy a fent leírtak a jelenleg hatályos jogszabályok és hivatali álláspontok alapján kerültek összeállításra! "
" 1. Megkezdődtek a 2023. évi Egységes kérelmekhez kapcsolódó Egyeztetések
Kezdetét vette a 2023. évi EK-hoz kapcsolódó támogatások kapcsán az Egyeztetés, melyre a Magyar Államkincstártól érkeznek az Egyeztetésre felszólító végzések az érintettek ügyfélkapujára.
A felszólításban szereplő határidők könnyebb beazonosítása érdekében összegyűjtöttük, hogy melyik határidő melyik intézkedésre vonatkozik.
· A végzés kézhezvételétől számított 9 napon belül van csak lehetőség a szankciómentes javításokra az Egységes kérelem rendelet 2. § (1) bekezdés a) pontja, a (2) bekezdés a)-b) pontja, valamint a (3) bekezdése 3-5 és 7-20. pontjában található intézkedések tekintetében, azaz:
o NVT erdősítés (132/2004. (IX. 11.) FVM rendelet),
o EMVA mezőgazdasági területek erdősítéséhez,
o EMVA erdő-környezetvédelmi intézkedésekhez,
o VP5–8.1.1–16 Erdősítés támogatása,
o VP4–4.4.1–16 Élőhelyfejlesztési célú nem termelő beruházások,
o VP4–4.4.2.2–16 Vízvédelmi célú nem termelő beruházások: vízvédelmi és vizes élőhely létrehozása, fejlesztése,
o VP3–14.1.1–16 A tejágazat szerkezetátalakítását kísérő állatjóléti támogatás,
o VP4–10.2.1.2–17 Védett őshonos és veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták genetikai állományának ex situ vagy in vitro megőrzése, továbbá a genetikai beszűkülést megelőző tanácsadói tevékenységek támogatása,
o VP4–10.2.1.1–21 A védett őshonos és veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták genetikai állományának in situ megőrzése,
o VP5–8.4.1–16 Az erdőgazdálkodási potenciálban okozott erdőkárok helyreállítása,
o VP4–12.1.1–16 Natura 2000 mezőgazdasági területeknek nyújtott kompenzációs kifizetések,
o VP4–12.2.1–16 Natura 2000 erdőterületeknek nyújtott kompenzációs kifizetések,
o VP3–17.1.1–16 Mezőgazdasági biztosítás díjához nyújtott támogatás,
o VP4–15.1.1–17 Erdő-környezetvédelmi kifizetések,
o VP5–8.2.1–16 Agrár-erdészeti rendszerek létrehozása,
o VP5–8.3.1–17 Az erdőgazdálkodási potenciálban okozott erdőkárok megelőzése,
o VP5–8.5.1–17 Az erdei ökoszisztémák ellenálló képességének és környezeti értékének növelését célzó beruházások,
o VP3–14.1.3–22 Kiskérődző állatjóléti támogatás,
o VP3–14.1.2–22 Méh állatjóléti támogatás,
o VP3–14.1.4–22 Baromfi állatjóléti támogatás.
· Legkésőbb 2023. szeptember 29-ig az Egységes kérelem rendelet 2. § (1) bekezdése b)-g) pontja és a (3) bekezdés 1-2, valamint 6) pontja szerinti jogcímek/intézkedések tekintetében az Egységes kérelem rendelet 20. § (1) bekezdésében foglaltaknak megfelelően kell az egyeztetést végrehajtani, azaz:
o EMGA fenntarthatóságot elősegítő alapszintű-jövedelemtámogatás, az ahhoz kapcsolódó átmeneti nemzeti támogatás, valamint a fenntarthatóságot elősegítő, átcsoportosítással nyújtható kiegészítő jövedelemtámogatás (16/2023. (IV. 19.) AM rendelet), alaptámogatás,
o az Alapszintű-jövedelemtámogatási rendelet szerinti újraelosztó támogatás,
o a termeléshez kötött közvetlen támogatások igénybevételének szabályairól szóló 17/2023. (IV. 19.) AM rendelet szerinti támogatások, (kivéve: Termeléshez kötött anyatehéntartás támogatás esetén az igénylés kijavítása, részleges vagy teljes visszavonása tárgyév december 20-ig lehetséges),
o az Agro-ökológiai Programhoz kapcsolódó támogatás igénybevételének részletes szabályairól szóló 15/2023. (IV. 19.) AM rendelet szerinti támogatás,
o a fiatal mezőgazdasági termelők támogatásáról szóló 19/2023. (IV. 19.) AM rendelet szerinti támogatás,
o az Alapszintű-jövedelemtámogatási rendelet szerinti átmeneti nemzeti támogatások,
o VP4–10.1.1–21 Agrár-környezetgazdálkodási kifizetés,
o VP4–11.1.1–11.2.1–21 Ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, ökológiai gazdálkodás fenntartása,
o VP4–11.1.1–11.2.1–18 Ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, ökológiai gazdálkodás fenntartása.
Ez utóbbi csoport esetében az egyeztetésre felszólító végzésekben foglaltak teljesítési határidejét még a helyszíni ellenőrzés befolyásolhatja, mert ha időközben helyszíni ellenőrzésről kap értestést az adott intézkedésben akkor attól a dátumtól kezdve már nem élhet a szeptember 29-ei (tk. anyatehéntartás esetén a tárgyév december 20-i) határidővel.
Fontos, hogy az ügyfélkapun keresztül elektronikus úton kézbesített irat az átvétel napján kézbesítettnek minősül, ha a központi elektronikus szolgáltató rendszer az irat kézhezvételét igazolja vissza. Amennyiben az irat átvétele hét napon belül nem kerül visszaigazolásra, a mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatási szerv az iratot ismételten megküldi az ügyfél értesítési tárhelyére. Ebben az esetben az elektronikus úton kézbesített hatósági irat vonatkozásában a kézbesítési vélelem az iratnak az értesítési tárhelyen történő ismételt elhelyezésétől számított hetedik napot követő napon áll be.
Az egyeztetést minden esetben elektronikus úton, ügyfélkapun keresztül kell megküldeni a Magyar Államkincstár (MÁK) részére.
A végzésben a MÁK felhívja a figyelmet arra, hogy amennyiben a megjelölt határidőben nincs válasz, úgy az Egységes kérelem rendelet 29. § (6) bekezdése alapján jogszerű földhasználat vizsgálat lefolytatása várható.
NAK / Sztahura Erzsébet "
" 2. Módosult az EK rendelet!
A 26/2023 (VI.30.) AM rendelet által módosításra került az egyes támogatások igénybevételével kapcsolatos eljárási szabályokról szóló 13/2023. (IV. 19.) AM rendelet (EK rendelet).
· Pontosításra került a másodvetés fogalma, miszerint: „a tárgyévre az egységes kérelemben bejelentett főnövény betakarítása után a következő év első főnövénye vetéséig betakarított vagy zöldtrágya-növényként talajba forgatott vagy bedolgozott növénykultúra, ahol mind az első főnövény lekerülését követő, mind a második főnövény vetését megelőző talajmunkákra az agronómiailag indokolt időt figyelembe kell venni, és a másodvetésnek a megelőző főnövénytől különböző növénykultúrához* kell tartoznia, azzal, hogy a Brassica napus (takarmányrepce), Sinapis alba (fehérmustár), Raphanus sativus (retek) fajhoz tartozó növények egymás után még keverékben sem vethetőek;”
· Lehetővé vált a másodvetések végrehajtása abban az esetben is, ha azt a gazdálkodó az Egységes kérelemben előre nem jelentette le, így a másodvetés adminisztratív ellenőrzés tekintetében csak abban az esetben kerül elutasításra, ha a vetés 15 napon belül nem kerül bejelentésre.
· Beemelésre került, hogy „a papíralapú gazdálkodási napló kitöltésére vonatkozó, a Nemzeti Irányító Hatóság által jóváhagyott útmutatót a NÉBIH a honlapján közleményben teszi közzé (mely már meg is történt). A gazdálkodási napló adattartalmát a Kincstár és a végrehajtásban közreműködő szerv a mezőgazdasági támogatási eljárásban a támogatási feltételek ellenőrzésére használhatja fel.”
· Pontosításra került, hogy” az állatalapú támogatásokra vonatkozó helyszíni ellenőrzésnek ki kell terjednie arra is, hogy a nyilvántartás bejegyzéseinek és az állatokra vonatkozó számítógépes adatbázis felé tett bejelentések helytállnak-e és koherensek-e az adott állatfajra vonatkozó ENAR rendelet szerinti igazoló okmányokból vett minta alapján.”
· Beemelésre került az, hogy „a támogatáscsökkentéseket és elutasításokat nem kell alkalmazni, ha az azt kiváltó meg nem felelés oka valamely hatóság mulasztására vagy tévedésére vezethető vissza, és azok a mezőgazdasági termelő részére nem felróhatók.”
Törlésre került az a korlátozás, amely
· „A kárenyhítési hozzájárulás-fizetési kötelezettség, valamint a kárenyhítő juttatás összegének kiszámításához szükséges növénykultúra igazolt károsodással érintett és nem érintett területeinek megállapítása során a július 15-ét követően az egységes kérelemben bejelentett kijavítás, részben vagy teljes egészben történő visszavonás, valamint másodvetés nem vehető figyelembe.”, valamint
· „Ha jogszabályban vagy pályázati felhívásban előírt feltétel teljesítése miatt az új bejelentéssel érintett terület nagyobb, mint a kiváltani kívánt másodvetés területe, akkor a megnövelt csere terület a vonatkozó támogatás szempontjából nem kerül elszámolásra.”
Fentiek szerint tehát, ha technológiai vagy üzemszervezési okokból egy-egy másodvetés nem ott és nem olyan méretben valósul meg, ahogyan azt a termelő eredetileg tervezte, akkor lehetőség nyílik a máshol, más méretben megvalósuló másodvetések figyelembevételére és az eredetileg tervezettnél nagyobb másodvetés is elfogadható.
Természetesen az adatváltozásra vonatkozó egyéb szabályok, amelyek a támogatás növelésre irányuló kérelemmódosításokat tiltják, továbbra is érvényesek.
További részletek a 26/2023 (VI.30.) AM rendeletben olvashatóak.
NAK / Sztahura Erzsébet
Válasz sisu_00 #1098. hozzászólásáraSzia!
Az egyeztetett táblánál megjelent a tábla módosítás sor ami szerkeszthető. Ellenőrzés után, ha biztosan jó, újra be kell adni.
Én eddig és idén is így csináltam. Eddig így rendben volt. Remélem most is az lesz.
Válasz matarka #1099. hozzászólásáraSzia!
Netnél a kuka alatti ikonra betölti a térképet és a nyilat, hogy milyen irányba mentél.
Ellenőrzésre meg szerintem le ellenőrzi, hogy minden rendben van e. Ha igen megjelenik a feltöltés az ellenőrzés helyén. Innen már csak be kell adni. Ha valami még sem jó, úgy is javítást kérnek, de akkor megindokolják, mi volt a hiba.
Válasz Zoli1437 #1092. hozzászólásáraSzia!
Na kipróbáltam.
Valamilyen szinten működött.
Beléptem itthon és utána nem léptem ki. Ez egyébként azt jelenti, hogy egy mobilról csak egy kérelmezőnek lehet fotókat készíteni (net nélkül). Tehát a feleségem kérelméhez már egy másik mobil kellett...
Ráálltunk a traktorral és az alternáló kaszával a kaszálóm területére és lefotóztam 4-5 méterről a kaszát, hogy látszódjon a kasza felülete. A fotókészítés könnyű volt, de ez a "georeferálás"...
Utána benyomtam, hogy vonalmérés és elindultam a kasza felé. Nem tudom, hogy ez sikerült-e. EOV-koordinátát nem mutatott...
Vajon így jó?
Sziasztok! Az egységes kérelemben az egyik táblámat kijelölték egyeztetésre túligénylés miatt.
A blokkban két másik gazda egy területre rajzolt, az enyémmel nincs gond. Van-e teendőm ilyen esetben, be kell-e küldeni a kérelmet adatmódosítással vagy valami nyilatkozatot ki kell-e töltenem?
Válasz Zoli1437 #1096. hozzászólásáraKöszönöm!
Válasz blink #1095. hozzászólásárahttps://www.mvh.allamkincstar.gov.hu/documents/d/guest/ek_2023_adatvaltozas_beadas_felh_kk
Itt elvileg leírják. Szerintem a "táblaadat módosít "-al létrehozod a módosított táblát és az már szerkeszthető.
Sziasztok!
Az egységes kérelemben hogy tudom bejelenteni az agrotechnikai műveletet? Inditottam új adatváltozás kérelmet de a táblaadatoknál nem jelenik meg a szerkesztés gomb.
Válasz szikszaipeter72 #1073. hozzászólásáraA tagdíjat is megemelték jócskán ,de természetesen a mi érdekünkben
Válasz Praetor #1091. hozzászólásáraÉn is tudom hogy többféle lazító van.
Ha a törvény nem ír konkretumot a talajboritasra, akkor mi alapján dönt az ellenőrző hatóság? Saját belátása szerint? Amúgy igen, valószínűleg úgy.
Válasz matarka #1090. hozzászólásáraKipróbáltam. Működik.
Az első belépés óta be vagyok jelentkezve. Bezártam mindent. Kikapcsoltam a netet. Indítottam a mobil gazdát. Figyelmeztetett, hogy nincs szerver, de attól még rendben megcsinálta a képeket. Kaptak egy ellenőrzésre vár címkét. Wifin megcsinálta volna, de a feltöltéshez már be kell lépni jelszóval. Itt leálltam.
Szerintem élesben is ez a célszerűbb. Kép net nélkül. Befejezés stabil nettel.
Válasz Rabó001 #1089. hozzászólásáraOlyan felelősségről, hogy ha megvezetünk valakit, és annak emiatt kára keletkezik. Ez alapesetben morális felelősség, de akár jogi is lehet (ilyen pl a biztatási kár).
Számszerű érték nincs a talajborításra, de vannak olyan lazítók, amik gyakorlatilag megszüntetik a takarást. Az elfogadható mértéket pedig nem te döntöd el, hanem az ellenőrző hatóság.
Válasz Zoli1437 #1087. hozzászólásáraKöszi a tippet, kipróbálom.
Válasz Praetor #1088. hozzászólásáraMilyen felelősség vállalásrol beszélsz, egy ingyenes beszélgetésben? :)
Nem láttam a szövegben számszerű értéket arra, hogy mi számít minimális talajboritasra.
Válasz Rabó001 #1086. hozzászólásáraPersze, csak érteni is kell a jogszabály szövegét. Addig lehet ezeket a műveleteket végezni, amíg ez megvalósul:
"4.1. Fenn kell tartani a minimális talajborítást..."
Annak a felelősségét felvállalod, hogy ellenőrzés során szankcionálják a kollégát? Én nem.
Válasz matarka #1084. hozzászólásáraA területmérésnél azt írja netnél beállítani amihez net kell, területen csak mérni bármilyen állítgatás nélkül, majd ha van net onnan beküldeni.
Szerintem ez is így működhet. Fényképezni lehet net nélkül. Amihez meg kell a net azt ott kell csinálni ahol van. Ha jól látom van külön gomb a fényképezésre meg a beadásra is. Nem automatikusan csinálja, hanem minden lépést külön kezdeményezni kell. A fénykép meg tartalmazza a GPS adatokat is.
Én nem próbáltam, mert nincs rá szükségem. Elnézést ha tévedek. Próbáld ki. (Ha nem mered írd meg és kipróbálom én.)
Válasz Praetor #1077. hozzászólásáraNe bonyolítsátok már még jobban. Beszúrták a rendelet szövegét hogy lehet lazítani. Kész, ennyi.
Válasz Zoli1437 #1081. hozzászólásáraHa az emberiség kipusztul, az az olyan emberek miatt lesz, mint akik ezt kitalálták.....
Válasz Zoli1437 #1081. hozzászólásáraIgen, ezt olvastam és pont a területmérés dolog gondolkoztatott el.
Ha az működik net nélkül, akkor ez is működhet.
Ha belépek a "mobilGazda" applikációba, akkor utána tudom használni net nélkül is? Nem dob ki a program, ha nincs net? Ugyanúgy működik tovább?
Válasz Praetor #1077. hozzászólásáraKöszönöm
Üdv! Tudna valaki ajánlani AÖP 1 pontos talajkondicionálót, amit kalászos betakarítás után ki lehet juttatni?
Válasz matarka #1076. hozzászólására
Nekem sincs, de területet lehet mérni net nélkül. Szerintem kép is megoldható. Net nélkül elkészül a kép. Netnél meg utólag fel van töltve.
Remélem segítenek a képek, mert csak átfutottam.
Válasz matarka #1079. hozzászólásáraAkkor kb sehogy..
Nem hiszem hogy erre gondoltak volna Brüsszeli aktakukacok...
Válasz Tom250 #1078. hozzászólásáraIgen, ez volt a tippem nekem is.
Yettel-es előfizetésem van, elvileg mindenhol 4G... Valóságban meg örülök, ha van térerő és telefonálni tudok egy-két helyről, nemhogy internet.
Most majd a lányom Telekom előfizetéses mobiljával próbálkozom.
Nade, ha nincs egyikkel sem, akkor hogyan használjam??
Válasz matarka #1076. hozzászólásáraSzolgáltatót kell váltani!
Nálam pl a 30-as szolgáltató volt olyan hogy keresni kellett a helyet hogy hol van rajta térerő, a 20-ason meg még a pincében is van!...
Válasz Lac83 #1075. hozzászólásáraHa fent marad a szalma a föld tetején, akkor igen. De ha mondjuk egy olaszos lazító fektetére trancsírozza, akkor nem. Egy agrisemmel, vagy egyenes késes lazítóval nem lehet gond (pl fralaz).
Hogyan használjátok ezt a "mobilGazda" applikációt ott, ahol nincs térerő sem, nemhogy internet? Hogyan készítitek a "georeferált fotót" az alternáló kaszáról? Mindenkinek van net a kaszálókon?
Válasz Praetor #1064. hozzászólásáraMost akkor lehet szeptember 30 előtt lazítózni vagy sem?
Sziasztok,
gyep kaszálását elvileg 15 napon belül be kell jelenteni. Viszont. Mi a terület több, mint 50 %-át legeltetjük, ilyenkor a fg. szerint a többi, kaszálásra bepályázott területnél nem kell bejelenteni a kaszálást, mivel 50 % alatt van.
Akárhogy keresem, nem találok ilyenre utalást sehol, már elölről-hátulról kiolvastam a NAK honlapját. Tudtok ilyesmiről?