Hirdetés
Fórum
- Bérmunka tarifák szántóföldön! új
- Offtopic / Kocsma (chat minden egyéb része) új
- Életképek a gazdálkodás mindennapjairól új
- AKG támogatás új
- Disznóvágás új
- Kinek milyen a repce, illetve a búza? új
- Szántóföldi permetezőgépek új
- Körbálázót, de milyet? új
- John Deere traktorok, kombájn minden mennyiségben új
- Massey Ferguson traktorok új
Cikkajánló
Lehetőségek és fókuszok a napraforgó-termesztés fejlesztésében
A sikeres napraforgó-termesztés fokozott gondosságot kíván.
Sajtóközlemény
1776 hozzászólás
Válasz Rabó001 #574. hozzászólásáraElvileg ki kell tölteni, ezt is, mert a helyszíni ellenőrzéskor, ezt fogják kérni az ellenőrök. A későbbiekben ez módosulhat.
Válasz Bárány #572. hozzászólásáraez a fantázia mi lehetne (rtk -robotkormány nincs)?
Válasz Praetor #570. hozzászólásáraMiért? Ez most mi?
https://www.nak.hu/tajekoztatasi-szolgaltatas/kozos-agrarpolitika/105647-megjelent-a-2023-evre-vonatkozo-gazdalkodasi-naplo-vezetesere-rendszeresitett-formanyomtatvany
Megjelent a 2023 évre vonatkozó gazdálkodási napló vezetésére rendszeresített formanyomtatvány.
2023 április 13-án.
Na most az egyik kérdésem, hogy ezt a formátumot kell használni, ez a kötelező, vagy ez csak egy lehetőség? Mert lényegében ugyanazok az adatok vannak benne, mit egy korábbi verzióban, csak más a formázása. Sokáig egy 2017-es mintát lehetett leszedni a NAK oldaláról.
Ha ez a kötelező, akkor azért nem a negyedik hónapban kéne közzétenni, aki már megírta másban, mert naprakész legyen, akkor írjon át mindent ebbe?
Harmadik kérdés: akinek mondjuk nincs ültetvénye, akkor az értelemszerűen kitörölheti azokat a munkalapokat, ami őt nem érinti?
hogy verjem bele a ......
rétegvonalasan konkrétan nagyobb kárt csinálnák:van egy kotyor ugye:lemegyek a kotyorba,utána felmegyek.....ezt ugye oké,hogy akkor keresztbe műveljem.csak itt jön a probléma,hogy a kotyorba,meg van még egy balról jobbra lejtő.ezt megművelném keresztbe,abba az évbe 3méteres vizmosás lenne.
Válasz fexco #568. hozzászólásáraHát, ahogy le van írva:
1. Rétegvonalasan
2. Eróziós védősávok beiktatásával
3. Direktvetéssel
4. Sehogy
Az a direktvetés kis fantáziával esetleg járható.
Válasz fexco #568. hozzászólásáraHa lehet szintvonallal párhuzamosan akkor oké. (jó kérdés hogy vannak a szintvonalak, ezt mennyire pontosan ellenőrzik) Lehet még errozióvédő sávokat létrehozni, ez sok esetben netto hülyeség, mert ha megindul a sárlavina azt nem fogja meg 3 méter fű. A szabály szerint 2 hektár alatt 50% nál nagyobb 12-osnak kell lenni, 2 hektár fölött 1 hektárnál nagyobb 12-nek, hogy 12%-nál meredekebb területnek minősüljön a tábla. Az jó kérdés, ha pl. egy 30 hektáros terület alján van 2 hektár 12%-os az ugye bukta lenne, de ha megosztom három 10 hekisre aminek az alja ugye csak 0,666 12%-os akkor meg jó, ugyanaz a terület?
Válasz Bárány #567. hozzászólásáraA gond inkább, hogy be van adva, hogy a környezetre nézve kedvező gyakorlatot akarják támogatni, de a valóságban ez a kidolgozott rendszer nem segít szinte semmit a környezeten. Arra közel alkalmatlan.
Egy dologra alkalmas, hogy a rengeteg fölösleges adminisztrációs teherrel a kisebb területen gazdálkodókat (<300ha) megfojtsák. Ez a kicsik kivéreztetésére kiváló eszköz. Ilyen szabály-tengerhez ott van meg a kapacitás, ahol a gazdaságot vezető bent ülhet az irodába, és a traktort nem neki kell hajtani.
Válasz Pont #566. hozzászólásáraTeljesen egyetértek, bár én ezt az emeletes sz*rt egyáltalán nem vezetném be.
üdv tagok!azt lehet tudni,hogy 12%nál nagyobb lejtős területeken hogy lehet termelni kukoricát-szotyát,hogy megfeleljünk a követelményeknek?
Válasz Pont #566. hozzászólásáraBevezetik, mert már nem lehet tovább húzni, majd elkezdik toldozni-foltozni. Ahogy az szokás.
Válasz Praetor #565. hozzászólásáraCélszerű lenne felfüggeszteniük a bevezetést amíg nem döntik el, és nem fogalmazzák meg az elvárásaikat totál egyértelműen. Adódik a kérdés: akkor mi minősül bedolgozásnak, ha a bakancsommal összerugdalom az úgy jó? Arra sem kaptam választ, hogy az "azonnali" az milyen SI mértékegység, mikroszekundum vagy két hét vagy mi a fene, mondjuk itt mivel a gazdanaplóba csak napi dátum van, jó eséllyel megfelel az aznapi bedolgozás/beírás. Mert ugye bárki bármit bárhogy csinálhat, csak a gazdanaplót jól töltse ki. Az elgépelés esete is majd érdekes jogi kérdés lesz, mikor a valóságban jól lett valami elvégezve, de történik egy elgépelés, és ugye minden tájékoztatón hangsúlyozzák, hogy vagy 100% jár vagy semmi a hibás teljesítés esetén. Tehát ha valaki mondjuk kg/ha helyett a t/ha -ra kattint repülnek a 10 milliók...
Válasz Pont #557. hozzászólásáraEgyébként részben igazad van, mert nem következetes a fogalmak használata a jogszabálytervezetben, de gondolom nem szánt szándékkal:
A karbamid műtrágya használatánál a 13. § (2) bekezdésében 2x is az "azonnali bedolgozás" kifejezést használja, míg a "nem teljesítettnek kell tekinteni" listánál [13. § (6) bek. c) pontjánál] meg a "nem forgatta be azonnal" kifejezés van. Viszont a 13. § (6) bek. d) pontjánál megint "bedolgozást" ír.
A 13. § (6) bek. c) pontját célszerű lenne javítaniuk.
Válasz kukaccsosz #548. hozzászólására " Köszönjük, hogy jelenlétével megtisztelt bennünket az Agro-ökológiai Program webináriumon ! Az elhangzott előadások összefoglalóját hamarosan közzétesszük az agroinform.hu Hírek rovatában. "
Válasz Pont #557. hozzászólásáraA jogszabálytervezet nem "beforgatást" ír a karbamidra, hanem "bedolgozzást". A kettő nem ugyanaz.
A mikrobiológiai készítmény alkalmazásához a "talajba dolgozva" kifejezést használja. Ez sem beforgatás.
Válasz Bárány #559. hozzászólásáraArról beszéltem, hogy a jogszabály-tervezet mit mond. Az az alapelv, hogy a magánjog területén mindent szabad, amit nem tilt jogszabály. Tehát a földedet úgy műveled, ahogy úri kedvednek tetszik. Egészen addig, amíg valamilyen jogszabály bizonyos műveleteket nem tilt.
Az említett 2 dolgot tiltja a szabály, a többiről szó sem esik. Nem lényeges, hogy technikailag egy vésőeke, vagy egy olaszos lazító - bizonyos körülmények között - szántáshoz hasonló munkát végez.
A közjog területén más az alapelv. Ott lényegében csak azt teheti meg pl az ügyintéző a kormányhivatalban, amit a jogszabály neki megenged, előír. Minden más tilos.
Válasz Praetor #558. hozzászólásáraElég sok vicces dolog van ebben sajnos….
Válasz Pont #557. hozzászólásáraNnna, lesz itt még mit tisztázni!
Válasz Praetor #555. hozzászólásáraAzért lesz itt még mit pontosítani. Pl. egy vésőeke (olaszos lazító) szárnyakkal, vagy a 80 mm-es Horsch grubberkapák finoman szólva is szürke zóna. Előbb-utóbb ezeket is le kell tisztázni, szóval nem lesz elég egy mondat.
Válasz Ganajos #554. hozzászólásáraA tervezet szerint mehet akár 40cm-en is, mert nincs tiltva.
Egyébként elég vicces lenne a tiltás, mikor a forgatás nélküliben évtizedek óta használt eszköz.
Válasz Bárány #544. hozzászólásáraOké de itt a kérdés az lenne, hogy a karbamid és a baktériumtrágya beforgatására jó-e a kombinátor, kultivátor stb. mert úgy is lehet értelmezni, ha a forgatásnélkülibe nem számít forgatásnak a kombinátorozás, akkor a karbamidnál sem számít beforgatásnak....
Szaktanácsadóm körlevele ! >>> " Tisztelt Asszonyom/Uram!
A 2023. évi támogatási rendszerrel kapcsolatban kívánok új információkat megosztani Önnel úgy, hogy ez még jelenleg tervezet.
1. Az egységes kérelmet 2023.04.20. – 2023.06.09. között lehet beadni.
2. A szántóra vonatkozó Feltételesség HMKÁ8. nem termelő tájképi területek fenntartása előírás esetében az AKG és ÖKO támogatásban részesültek is élhetnek azzal a lehetőséggel, hogy az élelmiszercélú növények (kivéve a kukorica és a szója) termesztésére használt terület a 2023. támogatási évben figyelembe vehető parlagként, ha az ügyfél ezt a benyújtott egységes kérelmében jelzi.
Akinek van élelmiszercélú növénytermesztéssel hasznosított táblája (az élelmiszercélú növények a feltételességről szóló rendelet mellékletében kerülnek felsorolásra), annak mindenképpen javasolja a Kincstár, hogy éljen a derogáció nyújtotta lehetőséggel és 4% erejéig ilyen táblák parlagként történő figyelembevételét kérje az előírás kapcsán.
3. Az AKG és ÖKO támogatásban részesült gyepek esetében a következő Agro-Ökológiai program gyakorlatot választhatja a gazdálkodó:
· Kizárólag alternáló kasza használata
· Pásztorló vagy szakaszos legeltetés
A legeltetés esetében a mezőgazdasági termelő tárgyév április 24-től november 30-ig folyamatosan pásztoroló vagy szakaszos legeltetést folytat saját állatállománnyal a mezőgazdasági üzem gyepterületének legalább 50%-án, legeltetési terv készítése mellett.
Amennyiben Ön a Pásztorló vagy szakaszos legeltetés gyakorlatát kívánja a gyepre választani, kérem, ellenőrizze le, hogy a kaszálási és legeltetési engedélyben van-e április 24-től november 30-ig tartó legeltetési időszakra vonatkozva korlátozás megfogalmazva.
Továbbá a NATURA 2000 gyepeket a NATURA 2000 gyepterületek fenntartásának földhasználati szabályairól szóló jogszabály alapján csak október 30-ig lehet legeltetni, az október 31. és november 30. közötti időszakra engedélyt kell kérni.
A 269/2007. (X. 18.) Korm. rendelet a NATURA 2000 gyepterületek fenntartásának földhasználati szabályairól szóló jogszabály szerint:
„(4) A Natura 2000 gyepterületeken területi természetvédelmi hatóságnak, helyi jelentőségű védett természeti területnek minősülő Natura 2000 gyepterület esetében a települési önkormányzat jegyzőjének, a fővárosban a főjegyzőnek az engedélye szükséges, amelyet természetvédelmi hatósági jogkörében eljárva ad ki:
b) az október 31. és április 23. között történő legeltetéshez.”
Az 59/2008. (IV. 29.) FVM rendelet a vizek mezőgazdasági eredetű nitrátszennyezéssel szembeni védelméhez szükséges cselekvési program részletes szabályairól, valamint az adatszolgáltatás és nyilvántartás rendjéről szóló jogszabály szerint:
„7. téli legeltetés: minden év november 30. és február 15. között történő legeltetés.
(3) Amennyiben az állatsűrűségből származóan a kijuttatott trágya nem haladja meg éves szinten a 120 kg/ha nitrogén hatóanyag mennyiséget, úgy a téli legeltetés megengedett.”
Akinek ez ügyben segítségre van szüksége, kérem, keressen meg minél előbb a hosszú ügyintézési idő miatt. "
Válasz Bárány #547. hozzászólásáraNem kell "normálisabban" definiálniuk, érthető így is. A jogszabály-tervezet értelmező részében ugyan ez van leírva.
A szántás és a 10cm-nél mélyebb tárcsázás tilos. Jogilag _minden_más_ talajmunka megengedett.(!) Feltéve, ha változatlanul hatályba lép a jogszabály.
És a grúberral mi a helyzet? Az engedélyezett? Vagy csak 10 centiig?
Ha a méhkímélőt választja az ember marad valami rovarölőszer vetésfehérítőre? Azt szoktuk rovarral fujni csal.
Válasz Bárány #547. hozzászólásáraMár csak egy bibi lesz a lazítással. Az HMKA alapján nyári betakarítású után ha tavaszi vetés lesz, akkor szept 30-ig csak a tarló hántás és ápolás megengedett. Szóval ha csak nem repce megy például a kalászos után akkor csak okt 1 után lehet lazítani, ha az égiek is engedik. Ma elméletileg megjelenik a végleges rendelet, hátha változik.
Válasz Bárány #550. hozzászólásáraHabár nem. A webináriumokat nem tudom visszakeresni, szóval passz. Megkérdezem a portálfejlesztésben.
Válasz kukaccsosz #548. hozzászólásáraGondolom, itt lesz majd nemsokára a többi közt:
Agroinform podcastok
Válasz Bárány #547. hozzászólásáraEddig én is így értelmeztem. Ez a kettő tilos, "minden" más (pl lazítás) mehet.
Válasz Bárány #547. hozzászólásáraValahol vissza lehet nézni a felvételt, nem tudod?
Egyébként több helyen is az általad leírt értelmezést mondtak már.
Válasz Ganajos #546. hozzászólásáraLehet, hogy félreérthetően írtam?
Szóval, nekem ez jött le a maiból, hogy tilos:
1. szántani
2. 10 cm-nél mélyebben tárcsázni (bármivel)
Minden egyebet, ami nem forgat (lazítani is) lehet. De szerintem rá fognak kényszerülni, hogy normálisan definiálják a dolgot.
Válasz Bárány #544. hozzászólásáraLazítani sem lehet akkor?
10 cm-nél nem lehet mélyebbre menni?
Válasz GREVEN #543. hozzászólásáraÉrdemes mérlegelni, hogy mennyibe is kerül neked az a két pont, és hogy megéri-e a támogatásért, amiről azt sem lehet tudni, hogy mennyi lesz.
Válasz Pont #541. hozzászólásáraA ma délelőtti webinaron már másképp fogalmaztak a forgatásnélkülivel kapcsolatban. Elég hosszadalmasan mondta, de kb. az a lényeg, hogy tilos a szántás, és a 10 cm-nél mélyebb tárcsás művelés, ami vonatkozik magára a tárcsára (V, X, RT), és az egyéb eszközökön levő tárcsás elemekre is.
Szóval úgy tűnik, letisztul a kép, a múltkori megmondóember nem volt a helyzet magaslatán. A mai alapján én úgy értelmezem, hogy pl. a striptill is mehet.
Válasz RARGAkèny #540. hozzászólásáraSose használtuk. Péti picit meg szokta sárgítani, de kiheveri. Karbamid nem tudom hogy működne.
De lehet akkor aládobjuk még.
Válasz RARGAkèny #540. hozzászólásáraDe fog!
Válasz GREVEN #539. hozzászólásáraA mennyiség az rendben, de a karbamid az elsősorban alaptrágya, fejtrágyaként túl későn hasznosul, és kedvezőtlen körülmények esetén pl. kukoricát égetheti. Továbbá, az még nem tisztázott, hogy mi minősül beforgatásnak. Ha a forgatásnélküli feltétel szerint nézzük, akkor a szántás és a 10 cm mélyebb tárcsázás minősül annak, mert ott csak ezeket tiltják. Szórd ki (vagy csak írd be a naplóba hogy kiszórtad) alaptrágyaként....
Válasz GREVEN #539. hozzászólásáraAz úgy nem fog égetni, ha növényre szóród??
Sose használtunk karbamidot eddig, kérdés kapás fejtrágyaként műtrágyaszóróval kipergetve majd kultivátor jó megoldás lehet?
A könyv azt irja terület legalább 5%-ra min 35 kg/ha hatóanyag. Szóval 80 kg/ ha kiszórt mennyiséggel 100 ha-ra nézve akkor 5 ha-on jók vagyunk?
Szóval 400 kg karbamiddal megoldható 1 pont vagy benézek valamit?
Válasz GREVEN #537. hozzászólásáraAlapvetően az lesz, ami abban is van. A jogszabálytervezetek már fent vannak a kormány.hu-n.
De egyes részletek még azért változhatnak.
Ebben ez a szép...
Válasz Bárány #536. hozzászólásáraAkkor mire való az a könyv? Vagy mire alapozva válasszon az ember bármit ha semmi se biztos még mindig?
Válasz GREVEN #535. hozzászólásáraAmíg nincs jogszabály, addig semmi sem végleges.
A NAK honlapján található AÖP kézikönyv már a hivatalos végleges lehet?
Válasz Stabi #533. hozzászólására
Kinek kell gazdálkodási naplót vezetnie!!/Users/bogdanjanos/Desktop/Gazdálkodási napló - Nébih.pdf
Válasz ..,-:) #531. hozzászólásáraMegint az integrátoroknak igyekeznek kedvezni, és a környezeti haszna konvergál a nullához.
Válasz Ganajos #530. hozzászólásáraKb megduplázodd a befektetett pénzed. Kell ennél jobb !?
Szépen lassan ez a támogatás is átmegy géptámogatásba…..
Válasz Vén cigány #529. hozzászólásáraEz drága kicsit, bruttó 15e/ha
Válasz Vén cigány #528. hozzászólására
Válasz Vén cigány #527. hozzászólására2 pontot ér talajba dolgozva.
Amalgerol Protect Pack
Tigra
Tigra+Amalgorol Protect Pack
Válasz Ganajos #521. hozzászólásáraEnnek néz utána tudd meg pontosan.
https://www.youtube.com/watch?v=GqQESEdObCE