Hirdetés
Fórum
Erdőgazdálkodás, szakirányítás
Létrehozta: Quercus erdész , 2020-11-09 06:16:13
Kedvencekhez
Segítség
- MTZ traktor szerelési kérdések – Mindörökké Belarus! új
- Gázolaj jövedéki visszaigénylés új
- Offtopic / Kocsma (chat minden egyéb része) új
- Szőlő felvásárlási árak új
- Húsmarhatartás a Kárpát-medencében új
- Agrártámogatások kifizetése új
- Körbálázót, de milyet? új
- Vadászat, vadgazdálkodás, vadászati jog – minden ami vadászat....... új
- Munkabérek a mezőgazdaságban új
- Faapríték fűtés-tüzelés új
1249 hozzászólás
Válasz apuci #648. hozzászólásáraNFK honlapján a fejlécen található osztatlanra kattintasz. A lenyíló ablakban a legalsó sor az értékbecslési ajánlatok.
Azt kell megnyitni.
Válasz D.CS. #646. hozzászólásáraKöszönöm de ez a link nem működik!
https://www.agroinform.hu/aprohirdetes_adatlap/szolgaltatas/szaktanacsadas/osztatlan-kozos-tulajdon-megszuntetese/h_7172730
osztatlan@citromail.hu
36-20-2528350
Válasz apuci #645. hozzászólásáraHa az osztatlan közös tulajdonok megszüntetéséhez kapcsolódó értékbecslési ajánlatokra gondolsz az az NFK honlapján az osztatlan ablakban.
http://file:///C:/Users/Csaba/Downloads/ertekbecslesi_ajanlat%20(15).pdf
Az erdők estében az erdőtérképen az erdőrészletre kattintva legördül egy ablak, abban van két oszlop, az éves növedék, és a fajlagos fakészlet. Azokat kell megszorozni a Vhr-ben szereplő szorzókkal.
Hol lehet megnézni hogy melyik településen mennyit kell fizetni az elbirtokláskor a földért vagy erdőért?
Köszi.
Válasz nemerdőmérnök #643. hozzászólásáraSzerintem őstermelőként erdőgazdálkodni a legjobb buli.......
Válasz D.CS. #642. hozzászólására2 év múlva
Válasz nemerdőmérnök #641. hozzászólásáraDe lehetnétek....
Válasz D.CS. #640. hozzászólásáraNem vagyunk azok.
Válasz nemerdőmérnök #639. hozzászólásáraHa Te vagy a feleséged jogosult szakszemélyzet, és hajlandóak vagytok erdőmérnököt alkalmazni, akkor mi a gond? Ha szerepeltek a szakszemélyzet nyilvántartásba "érvényes" státussal akkor csinálhattok erdőgazdálkodásra jogosult szakirányító vállalkozást.
Az erdőmérnök alkalmazása annyit jelent, hogy egy erdőmérnök megadja a nevét, és aláírja a nyilvántartásba vételi nyomtatványon a megfelelő rublikát. Ennyi. Ha valakinek gondja van, akkor közlitek, hogy a mérnök urat/hölgyet egyszerűsített foglalkoztatási jogviszonyban alkalmazod.
Válasz D.CS. #638. hozzászólásáraFeleségem kertészmérnök+erdésztechnikus, én agrármérnök, növ,védő szakmérnök+ erdésztechnikus. Alulképzettek vagyunk abban a szakmában, amiben 25 éve dolgozunk. Mindjárt ráírok erre a jóemberre, ha találok egy elérhetőséget. Az igazi gond azonban a saját tulajdonú erdőben való gazdálkodás nehezítése. Mint mondtam, nem zárkózunk el attól. hogy erdőmérnököt alkalmazzunk, de ez kevés...
Válasz nemerdőmérnök #636. hozzászólásáraAndréka Tamásnak erről ez a véleménye:
"Szeretném leszögezni, hogy a jogalkotó semmi esetre sem csak a felsőfokú végzettséggel rendelkezőket tekinti szakembernek. A középfokú végzettségű, különösen a nagy szakmai tapasztalattal rendelkező szakemberek munkájára az erdőgazdálkodásban továbbra is szükség van, ahogy ez az erdészeti szakszemélyzetre vonatkozó jogszabályokból is kitűnik. Fontos ugyanakkor látni azt is, hogy az erdészeti szakirányítás és az erdőgazdálkodás két különböző terület: az erdőgazdálkodó teljes joggal gazdálkodik az általa használatba vett területeken, míg az erdészeti szakirányító az erdőgazdálkodó által kijelölt feladatokat hajtja végre, szakmai tapasztalataival segíti az erdőgazdálkodást.
Az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló 2009. évi XXXVII. törvény (a továbbiakban: Evt.), valamint a kapcsolódó törvények (a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvény és a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvénnyel összefüggő egyes rendelkezésekről és átmeneti szabályokról szóló 2013. évi CCXII. törvény) módosításának előkészítése során az érdekképviseleti szervek, szakmai civil szervezetek és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara észrevételeit is figyelembe vettük. Az egyeztetések folyamán egyetértés született abban, hogy erdőgazdálkodói jogosultságot csak azok az erdészeti vállalkozások szerezhessenek, amelyek minden, az erdőgazdálkodáshoz szükséges feladat ellátására képesek. A napi szakirányítási munkák mellett tehát fontos elvárás, hogy az erdőgazdálkodó el tudja látni az erdőőrzési, valamint az erdőgazdálkodás tervezéséhez szükséges feladatokat is. A középfokú erdészeti képzés főként a kerületvezetői, vágásvezetői, stb. feladatok elvégzésére készít fel, a komplex (jogi, gazdasági, erdészeti, természetvédelmi, közjóléti szempontokat, a folyamatosan változó klíma és termőhelyi viszonyokat, a megújuló pályázati lehetőségeket figyelembe vevő) erdőgazdálkodáshoz sokrétű képzést adó tanulmányokra, jelentős gyakorlatra, valamint állandó továbbképzésre van szükség.
Fontos kiemelni, hogy az erdő használati jogosultságainak jogcímenkénti (erdőgazdálkodási haszonbérlet, erdőgazdálkodási integráció, erdőkezelés) elkülönítését a különböző tulajdonosi viszonyok, tulajdonlási formák indokolják, az elvárt szakmai követelményrendszerben – kifejezetten a szakmai színvonal biztosítása érdekében – a jogalkotó nem kívánt különbséget tenni. A szabályozás kialakításánál cél volt továbbá az erdőgazdálkodás koncentrációjának elősegítése is: ha a tulajdonos úgy dönt, hogy a területén nem maga gazdálkodik, akkor lehetőleg olyan gazdálkodásra jogosult vállalkozások között tudjon választani, ahol a gazdálkodáshoz tartamosan, több évtizedig rendelkezésre áll a gazdálkodási képesség, ezért alapvetően nem az egy-egy főből álló vállalkozások létrejöttének támogatása volt a cél. Mindazonáltal, ha a sokrétű követelménynek egyetlen ember is képes eleget tenni, akkor a jogalkotó ettől a lehetőségtől őt nem kívánta elzárni.
Jelen jogszabályi környezetben tehát, amennyiben szakirányító tevékenységét további erdőgazdálkodóként folytatott tevékenységgel akarja kiegészíteni, javasolható olyan erdészeti szakirányító vállalkozás létrehozása, amelyben – akár a rendészeti feladatokra, akár a kiemelt tervezői feladatok ellátására – részmunkaidős, vagy egyéb foglalkoztatással biztosíthatók az erdőgazdálkodásra jogosult erdészeti szakirányító vállalkozásokkal szemben támasztott követelmények. Ezen túl lehetőség van esetleg olyan vállalkozáshoz történő csatalakozásra is, ahol az évtizedek alatt felhalmozott tudását kamatoztatni tudja.
A szakirányító vállalkozások működési feltételei kapcsán végezetül jelzem, hogy amennyiben a képzettségi szint hiánya – a tapasztalatok alapján – ágazati problémát jelentene, és erről a stratégiai partnerek részéről jelzés érkezik, ebben az esetben sor kerülhet a jogszabály módosításának megfontolására."
Válasz premium 385 #635. hozzászólásáraGyakorlatilag ugyan az, mint a haszonbérleti szerződés, tartalmaznia kell az Fftv. 39-43 § előírásait.
Ehhez pluszban még hozzájön az Evt. 18/B-C-D-E §, valamint 19 §.
Válasz Matyi50 #633. hozzászólásáraAgyrém. Korábban már beszéltük: várom, hogy ki lesz az első, aki beveri ezt az alkotmánybíróságra. Még az is lehet, hogy én kezdem... Szerintem olyan szintű korlátozása a jogaidnak (tulajdon), hogy én képtelenségnek tartom, hogy átengednék, bármilyen közösségi jogokra (erdő-környezetvédelem, tiszta levegő blabla) hivatkozna is a jogalkotó. Az erdőgazdálkodási megbízások lejárása miatt pedig javaslom a hatóság embereinek a TEK általi védelmet januártól: szerintem lesz olyan gazdálkodó, aki vasvillával fog besétálni a Kormányhivatalba, ha tudomására jut, hogy rendezetlen lett az erdője. Pláne ha számolt onnan bevétellel. Kb. leáll az egész ágazat. Olyan mértékű tarvágások mennek pár hónapja a környéken (HB megye), hogy az állam leesik. A földutakon a rönkszállítók egymást kerülgetik. Tavaly, ha a környéken berántott valaki egy fűrészt, mindenki felkapta a fejét. Most csak az elmúlt 2-3 hónapban pedig száz hektár számra borítják a nyarasokat. Gondolom a fafeldolgozók is be akarnak készletezni, mert tudják, hogy január 1.el leáll minden az erdészetben.
Üdv.szivességi főldhasználati szerződés mintát erdőhőz honnét tudok letölteni?az nfk oldalán nem találtam.Sürgös lenne!!!
Válasz nemerdőmérnök #628. hozzászólásáraSzalai Karcsi egyedül szélmalomharcot vív sajnos. Ahhoz, hogy a hangja elég erős legyen, föl kellene sorakozni mögötte az erdész szakmának.
Válasz nemerdőmérnök #628. hozzászólásáraDe ez nem őrület? Van egy erdővel foglalkozó család,akik hogy hogy nem,nem a soproni hierarchikába jártak...van egy vállalkozásuk ahol erdőt művelnek évtizedek óta... most hoznak egy olyan szabályt hogy a saját erdejét nem vihetné be a vállalkozásba mert nincs erdőmérnöki diplomája Ez nem idiotizmus?
Válasz D.CS. #631. hozzászólásáraIgen, mi is erre jutottunk eddig.
Válasz nemerdőmérnök #630. hozzászólásáraEbben az esetben az egyetlen megoldás a CSMT.
Vagy bejelentkezik a tulajdonos erdőgazdálkodónak, feltéve, hogy nincs gazdálkodója az erdőnek.
Válasz D.CS. #629. hozzászólásáraBT (gazdasági társaság), főtevékenység 0210 - erdészeti tevékenység. Árbevétel 100%-a mg-i (csemete, szolgáltatás, támogatások stb.)
Válasz nemerdőmérnök #628. hozzászólásáraEz a vállalkozás mezőgazdasági? Ha igen, milyen? ÖCSG, CSMT, vagy valami más?
Válasz D.CS. #627. hozzászólásáraNem. A vállalkozás, bár erdészeti (csemete+művelés) korábban nem volt erdőgazdálkodó és erdő bérlő sem. A vállalkozás egyik tulajdonosa most örököl erdőket, és haszonbérleti szerződéssel szerettük volna bevinni a vállalkozásba: a vállalkozás kibérelné az erdőket. Na, ez nem fog menni.
Nem azért mert nem fogunk (akarunk) a jogszabálynak megfelelő szakirányítót alkalmazni, hanem mert a bérbe vevő vállalkozás tagjai közül 1-nek szintén mindenféle szakirányítói jogosultsággal (rendészet, kiemelt, felsőfokú erdészet stb.) kell rendelkezni. Legalább is a Szalai-féle NAK tájékoztatók szerint. (Ha őt elvinné a Covid-4. hullám, akkor ki értené ezt a jogszabályt???).
Válasz nemerdőmérnök #626. hozzászólásáraAz osztatlanokkal küzdök, de megpróbálok segíteni.
Ha jól értem vállalkozásként haszonbéreltek béreltek erdőket, és ezeknek a vállalkozás az erdőgazdálkodója? Akkor szakirányítónak lenni kell.
Az örökléssel jönnek mit jelent? A már haszonbérelt erdőkben történik az öröklés, ahol a vállalkozás az erdőgazdálkodó?
Hány évre szólnak ezek a szerződések?
Válasz D.CS. #619. hozzászólásáraTehát akkor konkrétan: van egy 15 éve erdészettel foglalkozó vállalkozásunk, de nem vagyunk szakirányítók, és erdőmérnökök sem. Örökléssel jönnek erdők, és be szerettük volna vinni a meglévő vállalkozásba, haszonbérlettel. Az OK hogy alkalmazunk egy erdőmérnök szakirányítót, de ez sem elég, mert a vállalkozás személyesen közreműködő egyik tagjának is (értsd tulajdonosának) szintén szakirányítónak kell lennie (ráadásul az én olvasatomban pedig kiemelt felsőfokú jogosult szakirányítónak). Akárkivel egyeztettem, csak úgy tudjuk megoldani, hogy az erdő tulajdonosa őstermelőként lesz erdőgazdálkodó, és alkalmaz egy szakirányítót.
Válasz csontii #624. hozzászólásáraA gond az, sok más szakmához hasonlóan az erdészeknek, erdőgazdálkodóknak sincs érdekvédelmi képviselete. Akik annak nevezik magukat azok szimpla fideszcsicskák.
Válasz D.CS. #620. hozzászólásáraMost adtam nekik egy megoldandó feladatot,amiről azt sem tudták,hogy létezik ilyen Magyarországon.
Válasz rongyos #621. hozzászólásáraEgyébként az Nemzeti földalapról szóló törvény módosításával egyértelműen kiderült, hogy a megoszos fiúknak, meg a ner lovagoknak az állami erdőkre fáj a foga, csak a választásokig nem lépnek.
Válasz rongyos #621. hozzászólásáraHa 1/1-es tulajdonod az erdő, akkor semmi sem változik. Szakirányítani középfokú végzettséggel is lehet, csak vállalkozást kell csinálni.
Az is megszűnt, hogy csak egy szakirányítód lehet.
Válasz D.CS. #620. hozzászólásárabe van dobva a gyeplő a lovak közé. De szinte az összes, agráriumban érintett szakmai érdekképviseletnél. Nekem sem sem sikerült kitalálnom, hogy hogyan tovább. Eddig volt egy szakirányítóm szerintem középfokú végzettséggel, én magam agrártechnikus vagyok. Magánerdőgazdálkodóként én vagyok bejegyezve, ő kiállította a műveleti lapokat, az éves munkákra vonatkozó dolgokat, monitoringot stb. Most hogy lesz?? Kelle keresnem egy erdőmérnökkel rendelkező vállalkozást, a szaros 2o hektár erdőmhöz?? Vagy eladom a bánatba az egészet.....naaaa..de ki kapkod ilyen kaotikus tulajdonforma után??
Válasz csontii #616. hozzászólásáraA megosz honlapja hosszú évek óta azt tükrözi, hogy a magán erdőgazdálkodásban minden a legnagyobb rendben van....
Válasz nemerdőmérnök #617. hozzászólásáraSok olyan szakirányító vállalkozás van, amit erdőmérnökök jegyeznek, vagy alkalmaz erdőmérnököt.
Egyébként a nyáron kegyet gyakoroltak, és az egyéni vállalkozásoknál megengedték, hogy a vállalkozó alkalmazhat erdőmérnököt, akkor is megfelel a feltételeknek.
Válasz nemerdőmérnök #614. hozzászólásáraValamikor láttam ilyen listát az NFK honlapján. Nem akarok hülyeséget mondani, de már akkor több mint 100 ilyen vállalkozás volt.
Az egy más kérdés, hogy ilyen vállalkozás az elmúlt másfél évben nem kötött erdőgazdálkodásra szerződést talán ötöt az egész országban. Egyrészt nem tudják hogyan kell haszonbérleti szerződést kötni, amely megfelel a törvényi előírásnak, az erdőkezelésbe meg nem mernek belevágni.
(halkan jegyzem meg, ezen az sem változtatna sokat, ha mi erdésztechnikusok is bekerülnénk a kiváltságos körbe).
Gyakorlatilag csak tulajdonosi jogviszonnyal, vagy többlethasználati megállapodással regisztrál a hatóság erdőgazdálkodókat. Ez utóbbit is csak úgy tudják megoldani, hogy figyelmen kívül hagyják a Fétv. előírásait.
Miközben január 1-től véleményem szerint a magántulajdonban lévő erdők legalább 40%-a rendezetlen gazdálkodású lesz.
Válasz Matyi50 #615. hozzászólásáraOK., de ezeknek az előírásoknak szerintem még az ilyenek sem felelnek meg. Erdőt haszonbérletbe venni csak a kiemelt szakirányító vállalkozás tud, de itt a vállalkozás személyesen közreműködő tagjának IS kiemelt felsőfokú jogosult szakirányítónak kell lennie (ezek többnyire a vállalkozások tulajdonosai). Hát kire lett ez kiírva ? Talán 1-2 emberre ? Nem tudok ilyet, pedig elég sok erdészeti vállalkozást ismerek.
Válasz Matyi50 #615. hozzászólásáraAz erdőgazdálkodási haszonbérlet személyi feltételét,konkrétan a MEGOSZ javasolta.
Válasz nemerdőmérnök #614. hozzászólásáraSzerinted ? Hány ilyne rendelet,meg jogszabály van,amit magukra írtak valakik?
Kollégák ! Létezhet kis hazánkban olyan már meglévő (nem új, csak erre létrehozva) vállalkozás /gazdasági társaság, amelyik mindenben megfelel az "erdőgazdálkodásra jogosult kiemelt besorolással rendelkező erdészeti szakirányító vállalkozás" kritériumainak ? Ez a jogszabály olyan képtelenség, hogy a kigondolóit azonnal börtönbe kellene rakni...
Fönn van az Erdőtérképen a Dél-borsodi körzet erdőterve.
Válasz karmazsin #610. hozzászólásáraMinden ami agrár jellegű leágazás az OKJ-ben, az elfogadott végzettség. Még a dísznővénytermesztő is. Ezzel lehetsz földműves, és vehetsz földet. itt a rendelet: 504/2013. (XII. 29.)
Válasz karmazsin #610. hozzászólásáraNem lesz ebben óriási változás szerintem .Az OKj után is lehet végzettséget szerezni hasonló óraszámmal...csak hát iskolarendszerben,a nagy siratás az óriási hasznot hoz a különböző ezzel foglalkozó intézményeknek,sokan még mindig tolják az okj képzéseket na most már tényleg az utólsó...ezt nyomják egy éve.
Sziasztok. FélOFF: Az OKJ-s világ után milyen feltételekkel szerezhető be szerintetek erdőgazdálkodói végzettség, illetve milyen irányt tudnátok ajánlani ami föld/külterületi ingatlan vásárlására jogosít? Mielőtt még valaki a heveny spekulátort látná belém, lakni lesz (lenne).
Gondolom gépkezelői megléte szükséges a az erdőgazdálkodói tanfolyam megkezdéséhez?
http://erdo-mezo.hu/2021/10/13/agrarkamara-alapjaiban-hibas-az-uj-unios-erdeszeti-strategia/?
Válasz Matyi50 #607. hozzászólásáraKöszönöm a segítséget Matyi! Igy máris világosabb az egész :)
Válasz Keoli #604. hozzászólásárahttps://erdoterkep.nebih.gov.hu/
Az adott erdőrészletre kattintva megjelennek az adatok. Amennyiben ott az "Erdőgazdálkodó kódja" 999re végződik,nincs a területre bejegyzett erdőgazdálkodó,Amennyiben van,bár kétlem,hogy a tulaj tudta nélkül 1/1es területen lenne..akkor az illetékes erdészeti hatóságnál kell érdeklődni.
Válasz rongyos #605. hozzászólásárahttps://www.nak.hu/tajekoztatasi-szolgaltatas/jogszabalyok/235-jogszabalyi-osszefoglalo/102046-az-erdeszeti-szakiranyitasi-tevekenyseg-uj-szabalyozasa
https://www.nak.hu/tajekoztatasi-szolgaltatas/erdogazdalkodas/102336-az-erdeszeti-szakiranyito-vallalkozasok-mint-uj-kulcsszereplok
Válasz Matyi50 #603. hozzászólásáraEzt hogy kell érteni, hogy a társulati menedzsmentben kell lenni felsőfokú végzettségűnek? Felénk úgy van konkrétan, hogy van az elnökség, kb. öregek tanácsa. Ezek közül van az elnök, akinek van kb. 6 elemije....aztán vannak a tagok, akik vegyes összetételűek, majd a tulajdonosok ( akik része tag, másik meg nem ) . S külső szakmai karmesterként egy erdész középfokú végzettséggel. ... őt kell lecserélni felsőfokú irányítóra?
Sziasztok!
Sajnos egyáltalán nem vagyok jártas az erdőgazdálkodásban, de az élet úgy hozta, hogy mélyen bele kell magam ássam. Elindulásként ,abban tudna valaki segíteni akár itt vagy privátban, hogy merre keresgéljek, ha szeretném kideríteni, hogy a családom tulajdonában lévő 1\1-es erdőkben ki a bejegyzett erdőgazdálkodó\szakirányitó? Több terület is Natura 2000-es (köztük legelők is, de az talán egy másik történet) és gondoltam ez egy jó kiinduló pont lenne, már csak a támogatások miatt is.
Köszönöm előre is!
Válasz rongyos #602. hozzászólásáraMehet,hogyne mehetne ! Erdőgazdálkodó sajátban végzettség nélkül is lehetsz,de akkor meg kell bíznod szakirányítót,külön szerződésben,nem elég már az aláírása vagy egy cetli,kell a szerződés is vele. EBT erdőgazdálkodójának kell felsőfokú ,magyarán osztatlanban maradó erdőterületen . Osztatlanban erdőgazdálkodónak a felsőfokú végzettségű jogosult erdészeti szakszemélyt vezetik be. Erdőkezelőként nyilvántartásba vett vállalkozót pl...
Válasz Sorbus Erdészeti Szolgált #601. hozzászólásárade szakirányító csak akkor lehetek, ha van erdész végzettségem???....de erdőgazdálkodó lehetek-e szakirányítóval saját erdőben?? Ez itt a kérdés...én nem magam szakirányítója szeretnék lenni, hanem saját erdőim erdőgazdálkodója...X végzettségű szakirányítóval...ha ez mehet tovább
Válasz rongyos #599. hozzászólásáraNem ezt kérdezted.
Ha a saját erdődben gazdálkodsz, akkor lehetsz saját magad szakirányítója.
Válasz rongyos #597. hozzászólásáraEgyébként az erdőgazdálkodók már nincsenek egy szakirányítóhoz kötve. Különböző feladatokkal más-más szakirányítót is megbízhatnak.