Hirdetés
Fórum
- Mikor jön az ESŐ?! Agrármeteorológia, időjárás új
- Teleszkópos rakodógépben melyik a jobb? új
- Akkumulátorok új
- Offtopic / Kocsma (chat minden egyéb része) új
- Kukorica terményárak új
- Agrártámogatások kifizetése új
- Vetőgépek új
- Poénok új
- Fórumtalálkozó az AGROmashEXPO-n! új
- Fakitermelés, erdők újratelepítése új
Cikkajánló
Hirdetés
911 hozzászólás
Az új 2025től érvényes digitalizált ingatlannyilvántartó rendszerből ügyfélkapun -földhivatal online oldalon miért nem lehet földhasználati dokumentumokat lekérni,tudja valaki,vagy ha le lehet valahol,azt hol lehet megtalálni?
nem tudja valaki hogy lehet lekérni neten hogy adott hrsz-re van-e bejelentett földhasználó?
Válasz Romek Ervin #885. hozzászólásáraNa mi lett?
Ki aratott le végül is?
Vagy le boxoltátok?
Úgy bírom hogy ezen az oldalon mindenki csak kérdezni tud, de a választ rá és hogy időközben mi történt, azt már senki nem bírja ide böfögni.
Pedig ez a kérdés is lassan már egy éves.
Nem hiszem hogy azóta csak álltok egymással szembe mint a délibáb.
Válasz Büresz #907. hozzászólásáraÉrdek nélkül nincs tett e világban!
/Lucifer/
Találkozott valaki olyan jegyzővel aki kekeckedik kiadni a hatósági bizonyítványt földhasználathoz? 2vel nincs gond, 3.-ik akadékoskodik…
Jó reggelt kívánok!!!Tudna valaki segíteni nekem???A Tsz-nek volt eddig kiadva a földünk,idén lejár!!A továbbiakba magánszemélynek szeretnénk kiadni!Igaz,hogy ki kell ezt hírdetni/függeszteni???Illetve ügyfélkapun keresztül hol tudom lekérni a tulajdoni lapot???Köszönöm előre is a segítséget!
Válasz Csaba(Quercus) #903. hozzászólásáraEz alapján már el tud indulni. Köszönöm
Sziasztok! Van egy naturás legelő, ami igazából egy sásos, nádasos használhatatlan terület volt. A tulajjal szóban egyeztünk meg, hogy legeltethetem. Pár év alatt a 2/3-át kitakarítottam a tehenekkel, a maradék olyan mint volt. Most egy szomszéd elkezdett hőbörögni, hogy a maradék 1/3 rész tiszta gaz és parlagfű, takarítsam ki, mivel a tulaj szerint én vagyok a bérlő. Ilyenkor kinek kéne megcsinálni? Ha nincs is írva papír, akkor lehetek én ott bármiért a felelős? Szóban egyébként is csak legeltetésről volt szó, nem helyreállításról (ami amúgy engedély köteles).
Válasz ferszem #902. hozzászólásáraA földhivatallal írásban kell kommunikálni. Azért is, mert az esetek töbségében komoly jogszabály ismereti/értelmezési hiányosságban szenvednek.
Egyrészről adatot kell kérni a használati rendről azzal az indokkal, hogy mint örökös be kíván jelentkezni földhasználónak a megörökölt tulajdoni hányadra, amihez szüksége van a használati megosztásra, másrészről mint örökös kéri a földhivatalt az örökhagyót illető, a használati megosztás szerinti területről a földhasználónak a nyilvántartásból való törlését.
A kérelem indokolásaként hivatkozni kell a 2013. évi CCXII. törvény 68. § (3) e) pontjára, mely szerint a szerződő felek között az elhalálozás következtében a közeli hozzátartozói jogviszony megszünt.
Továbbá hivatkozni kell a 356/2007. Korm. rendelet 14. § (2) k). pontjára:
"14. § * (1) * A föld használatának nyilvántartásból való törlésére
a) hivatalból, vagy
b) a földhasználó, illetve a használatba adó kérelme alapján, a 4. számú melléklet szerinti törlés-bejelentési adatlap benyújtásával
kerülhet sor.
(2) * Az (1) bekezdés a) pontja alapján az ingatlanügyi hatóság akkor törölheti hivatalból a föld használatának nyilvántartását, ha a használat megszűnése kétségtelenül megállapítható. A használat megszűnése akkor állapítható meg kétségtelenül, ha *
k) * a közeli hozzátartozók között fennálló szívességi földhasználati szerződés esetén a szerződő felek valamelyikének haláláról a hatóság hivatalos tudomást szerez."
Ha a hagyaték le lett zárva, és az ingatlan nyilvántartásban ez át lett vezetve, akkor az hivatalos tudomásszerzés.
Válasz Csaba(Quercus) #901. hozzászólásáraKöszönöm szépen, akkor fut még vele egy kört.
Válasz ferszem #900. hozzászólásáraA földhasználati szerződést kell kikérni a földhivataltól, illetve a használati megosztást tartalmazó okiratot, térképet, mert ez így zavaros.
Ettől függetlenül, miután a közeli hozzátartozói jogviszony az elhahálozás okán megszünt, így ezen tulajdonostárs szerződéses jogviszonya is megszünt a halált követő 30. napon. A barátod mint örökös, nem lehet alanya szívességi földhasználati szerződésnek, mert nem közeli hozzátartozó.
Válasz Csaba(Quercus) #898. hozzászólásáraEz 2008 óta külön van használva, ha jól tudom be is van rajzolva és szerintem használati megosztás is van. Ő nagyon távoli rokonságban van vele, igazából annyira hogy levezetni se lenne egyszerű.
Válasz Romek Ervin #892. hozzászólásáraEgyezzetek meg.
Válasz ferszem #895. hozzászólásáraAz egyik lényeges kérdés, hogy mi alapján kötöttek szerződést, vagyis miután osztatlanról beszélünk, lészült-é használati megosztás, és ha igen, hogyan. Mindenki számára ki lett jelölve az önállóan használható terület? A másik kéréds, hogy az örökös, a batárod milyen rokoni kapcsoaltban áll, a földhasználóval?
Válasz csabahegeszt #896. hozzászólásáraAz eredeti szerződés él tovább. Ha az lejár, utána lehet valami mást írni.
Olyan kérdés lenne,hogy kedves anyosom elhunyt.
Vele volt haszonbérleti szerződésem.
A feleségem fogja örökölni a földeket,vele kell csinálnom szerződést vagy ha letelik a régi akkor csak szíveségit kell vele kötnöm?
A terület osztatlan tulajdon.
Anyosom testvére a másik tulaj benne.
Az egyik 4.5ha a másik 2ha
Válasz Csaba(Quercus) #893. hozzászólásáraHatározatlan idejű. És egyoldalúan fel mondható? Bár neki fizikailag nincs is szerződése vele. Gyakorlatilag a fh tájékoztatása szerint ha nem mondják fel közösen, akkor ez így marad. Kicsit meredeknek tartom.
Válasz szelindi1965 #890. hozzászólásáraEnnek ebben az esetben nincs jelentősége......
Válasz ferszem #889. hozzászólásáraEbben az esetben valóban megörökölte a földhasználati szerződést is. Ha a szívességi földhasználat határozott időre szólt, akkor az a szerződésben rögzített időpontban szűnik meg. Felmondani a Fftv. szabályai szerint lehet. Ha határozatlan idejű, akkor 60 napos határidővel felmondható.
Válasz szelindi1965 #890. hozzászólásáraSzóbeli egyezség volt, hogy elvethetem a földet.
Válasz szelindi1965 #890. hozzászólásáraHa nem,majd elszámolsz vele a költségeidet tekintve.
Válasz Romek Ervin #885. hozzászólásáraKérdés hogy hivatalos-e a föld használata?
Válasz Csaba(Quercus) #888. hozzászólásáraPontosítok. Kb egy éve halt meg, ősszel volt a hagyatéki, tulajdoni lapon a bejegyzés 2022 november. Eddig el volt vetve, nem akarta bolygatni.
Válasz ferszem #887. hozzászólásáraEz 2023. jan. 1-től már nem igaz. Bármelyik szerződő fél halála napján a szívességi földhasználati szerződés megszűnik.
Üdv! Egy ismerősnek van 4 hektár területe (amit ő használ) egy 14 hektáros táblában, osztatlan közösben, a maradék 10 hektár négy rokonáé, ami szívességivel ki van adva. Most az egyik rokon meghalt, ő örökölt még egy hektárt a négyhez, amit szeretne használni. A fh tájékoztatása szerint amíg a szívességi rajta van nem tud semmit tenni, a szerződést is örökölte. Létezhet ez? Köszönöm mindenkinek aki válaszol.
Válasz Romek Ervin #885. hozzászólásáraA Ptk. szerint Te vagy birtokon belül, Te vagy a birtokos. Ezért a birtokvédelem téged illet. Ha nem hagy föl a tulajdonos a birtokháborítással, jogos önhatalommal is megvédheted a birtokot, birtokpert kezdeményezhetsz, vagy kérhetsz a jegyzőtől birtokvédelmet.
Üdv! Tanácsra lenne szükségem. Van egy földterület ami nem az enyém, de a tulaj megkeresett azzal hogy használnám e és ne maradjon parlagon. Bevetettem kukoricával, és most hogy lassan eljön az ideje a betakarításnak, közli hogy ne merjem learattatni mert jegyzőhöz megy.
Milyen jogom van ilyenkor, papír nélkül?
Köszi a válaszokat előre is!
Nos, ez nem csalás, de nem is ámítás.
Egyre többen kapnak határozatot arról, hogy erdő művelési ág esetében törölve lettek a földhasználati nyilvántartásból. Fölmerül a kérdés, mit lehet ilyenkor tenni?
Elsőként tisztázni kell, hogy az erdő művelési ágú földrészlet, vagy alrészlet szerepel-é az Országos Erdőállomány Adattárban. Ha igen, akkor a gazdálkodáshoz be kell jelentkezni erdőgazdálkodónak. Ha 1/1-es tulajdon, akkor ez viszonyéag egyszerű, feltéve hogy a tulajdonos volt a földhasználó. Ha nem a tulajdonos volt a földhasználó, hanem pl. egy haszonbérlő, akkor az gyakorlatilag elúszott, kivéve, ha a földhasználó erdőgazdálkodásra jogosult szakirányító vállalkozás. Az osztatlanok esetében több verzió is lehet.
Ha viszont az Adattárban nem szerepel, akkor valamivel egyszerűbb a helyzet. Először művelési ág változást kell kezdeményezni. Ha ez megtörtént, akkor 1/1 esetén ismét be lehet jelentkezni földhasználónak. Ha szerződéses földhasználó volt, akkor szerintem módosítani kell a szerződést, és újra bejelentkezni. De ez utóbbi még képlékeny dolog....
Válasz g4444brielsmith #882. hozzászólásáraÍgy már nem. A kisajátitott szántó közbeékelődnek, így már nem az út választja el.
Sziasztok! Adott ez a kép, amin a 069/79,81 helyrajzi számom a saját földem van. A vasút túloldalán lèvő 060/62 helyrajzi számú föld szomszédnak számít? Pár évvel ezelőtt a vasút pàlyabővítés miatt kisajátított mind a két oldalt földrészt (060/63, illetve 069/80, és szántóként jegyeztették be… Szerintetek szomszédnak számít még így?
Moderálási elveink miatt törölve: 2023-04-11 18:37:10
Válasz norbi161 #879. hozzászólásáraElmész egy ügyvédhez, és írtok bérleti szerződést a területre. Ha beigazolódik, hogy elérhetetlenek a tulajdonosok, akkor is jóváhagyja a hivatal, ha csak Te írod alá a szerződést, még területalapút is kapsz rá.
Tisztelt gazdatársak!
A következő dologban kérném a tanácsotokat.
Adott egy osztatlan közös tulajdon, amiben én használok egy kimért részt, mellettem van egy nehezen művelhető sarok amit a többségi földhasználó ott hagyott , mert nincs szerződése arra a terület részre. A tulajdonosok nem találhatóak, nem elérhetőek .A probléma az hogy nekem mindenképpen foglalkoznom kell valamilyen szinten a területtel, (gyomosodás, vadkár)akkor ennyi erővel már művelhetném is. Milyen engedély vagy papír kell hozzá és kitől kell kérnem hogy művelhessem? Támogatást nem kérnék rá, csak az a fontos hogy ha valamelyik szerv megkérdezi hogy mit keresek ott ,valahogy tudjam igazolni.
Válasz Pont #877. hozzászólásáraott a pont
Válasz fattyú #875. hozzászólásáraKözös tulajdonban lévő földekre a tulajdonostársak csak többblethasználati megállapodást köthetnek egymással, és amennyiben egy személy használja az egész területet, nincs használati megosztás, értelem szerűen térkép melléklet sem kell.
Válasz Rabó001 #873. hozzászólásáraSzia!
Anno én is furcsálltam,de a hivatalban ,avval magyarázták,hogy ha nincs térképen megosztva akkor mit ad szívességi használatba.
De mint tudjuk minden hivatalban más a követelmény.
Üdv.: Csuti
Válasz Lac83 #870. hozzászólásáraÉn normál haszonbérleti szerződést kötnék vele. Mivel egyenesági rokonság áll fenn közöttetek nem kell kifüggeszteni (ezt bele kell írni a szerződésbe), azonnal bejegyzik a földhasználatot a nevedre. Másrészt így kifizethetsz részére bérleti díjat, ami adómentes jövedelem neki (vagy neked is adhatja :-) ) és költség neked.
Válasz Lac83 #870. hozzászólásáraAzt figyelembe kell venni, hogy a szívességi földhasználat bármely fél halála esetében a halál napján megszűnik.
A többlethasználati megállapodások viszont gyakorlatilag úgy működnek, mint a haszonbérletek.
Válasz csuti0 #871. hozzászólásáraHa az egészet ő műveli, akkor is kell a használati megosztás térképpel? Szerintem nem.
Köthet még többlethasználati megállapodást is.
Válasz Gatti #869. hozzászólásáraNem az ajándékozás a legolcsóbb, ugyanis ahhoz kell ügyvéd, szívességit meg írhat bárki.
Válasz Lac83 #866. hozzászólásáraSzia!
Szívességi szerződést lehet kötni, határozott vagy határozatlan idejűt.Ha még nem készült eddig, akkor kell hozzá egy térképes használati megosztás.
Üdv.: Csuti
Köszönöm a válaszokat! Először futok egy kört a földhivatalnál.
Válasz Lac83 #866. hozzászólásáraVagy ajándékozza neked, mi így csináltuk. Ez a leggyorsabb, legolcsóbb módja és utána a tiéd lesz. Persze ha ő is úgy akarja.
Válasz Lac83 #866. hozzászólásáraSzívességi földhasználat jogcímen tudnád használni, menj be az illetékes földhivatalba, és ott mindent elmondanak neked, ugyanis “ahány ház, annyi szokás”.
Válasz Lac83 #866. hozzászólásáraKellene.
Sziasztok BÚÉK!
Van egy földterület ami osztatlan közös tulajdonban van nagymamám és köztem. (Csak mi ketten vagyunk benne tulajdonosok.) Ettől az évtől kezdve én lennék a földhasználó erre a területre. Most kellene valami szerződést írni mamával, vagy mivel közeli hozzátartozó vagyok csak bejelentkezek a teljes területre és kész?
Válaszokat előre is köszönöm
Megbízási szerződést, hogy lehet kezdeményezni az NFK-nál? A honlapon van egy "NYILATKOZAT FÖLDHASZNOSÍTÁSI KÖTELEZETTSÉG TELJESÍTÉSÉRE IRÁNYULÓ MEGBÍZÁSI SZERZŐDÉSHEZ" ez erre vonatkozna?
Válasz subikiss #863. hozzászólásáraA földhasználati térképes megosztást alapvetően a tulajdonosok egymás közt egyeztetik, foglalják szerződésbe. Utána bérbe adni a már kiosztott területeket lehet, tehát a földhivatal be tudja jegyezni a megfelelő tulajdonos által használt területre a földhasználatot a bérlőnek.
Osztatlanban a foldhasznalat bejelentéséhez ugye kell használati megosztás is. Ha bérlek akkor ugye jováhagyás után a foldhivatal automatikusan bejegyzi a foldhasználatot. Ilyenkor osztatlannál hogy működik ez?
Válasz Rabó001 #861. hozzászólásáraKöszönöm! Írásban jeleztem neki, de még nem reagált vagy azt se tudom kell-e neki visszajelezni vagy csak simán tudomásul veszi.