Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak647 FtBenzin árak628 FtEUR414.42 FtUSD402.74 FtCHF441.31 FtGBP493.58 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Üdv!
Földbérleti szerződést szeretnék meghosszabbítani (érv.:dec.31), de időközben sajnos az egyik tulajdonos meghalt, ilyenkor elég egy szerződés módosítást csinálni vagy újra ki kell függeszteni?
Válaszokat előre is köszönöm!
Haszonbérleti szerződést beadom a jegyzőnek és ő utána mindent intéz, vagy van vele egyéb teendőm is? A földhivatal a tulajdonost vagy a haszonbérlőt is értesíti az eredményről?
Ha kiveszek egy területet haszonbérbe, majd utánna meg megveszem akkor a haszonbérleti szerződésem semmisé válik és törli a földhivatal?
Ezzel pl az elővételi jog is kitrükközhető?
Pl haszonbérbe veszek egy zártkertet 20 évre (azt ki se kell függeszteni), utánna meg megveszem.
Megvételkor kifüggesztik, de ugye már kevesebb embernek kell ha én vagyok a haszonbérlő...
Válasz Roys #3812. hozzászólásáraNálunk van egy gazda aki bérelni 20000 bérel hektárját, de a sajátjait kiadta pénzesebb gazdáknak 70000 ért.... elgondolkodtató nem?
Válasz Roys #3812. hozzászólásáraSzia!
Miből gondolod,hogy "nagyon kevés" Mifelénk efféle 1 he-os területek 20-30 ezer,sőt vannak még olcsóbbak is,és lesznek is.A földhivatal elkezdte felszólítani a nem művelt területek tulajdonosait, a művelési kötelezettségre!
Üdv.: Csuti
Válasz anagyem #3809. hozzászólásáraAz nagyon kevés helyi viszonyoktól függetlenül is, felén 50-80 ezer között mozog hektáronként 20 ezerért én is bérelnék 100 hektárt is.
Válasz anagyem #3809. hozzászólásáraSzerintem függ a helyi viszonyoktól is. Hány aranykorona. Úgy tudom, hogy az állami földbérlet 2500ft/ak. Nézzél helyi kifüggesztéseket és meglátod, hogy kb. milyen bérleti díjak vannak felétek.
Sziasztok !
Kérlek benneteket, segítsetek, jól teszem-e, ha aláírom bérbeadóként az alábbi szerződés módosítását
Röviden: - újabb 5 év bérbeadás - 1,3 hektár szántóföld - 20 ezer Ft/év, hektáronként.
A földet örököltem, most utánanéztem, talán többet is érhet. A bérleti díj 20 éve változatlan. Postán jött a szerződés,3 példány, írjam alá, és küldjem vissza, ezt kérik.
Butaság lenne nem lépni, vagy nyugodjak bele az ajanlatba? Mi a véleményetek,? Előre is köszönöm a válaszokat.
Válasz Szabi993 #3807. hozzászólásáraFöldhivatal kiadja hogy meddig és ki érli az adott területet ki kell tölteni egy nyomtatványt és HRSZ számonként 1000 párszáz forint volt.
A bérbeadás eladás más tészta. A tulajdonos nem annak adja el akinek akarja. Eladja valakinek és a burokrácia (ha van rájelentkező akkor RANGSOR ALAPJÁN) majd eldönti hogy végül ki é lesz a föld. EZ már 2014 óta így megy.
Olyan kérdésem lenne, hogy azt megtudom valahol nézni, hogy adott földnek meddig tart a bérleti szerződése? Vagy földhivatalban kellene megkérdeznem? Lehet ember válogatja, de amikor utoljára megkérdeztem a földhivatalban, azt a választ kaptam nem adhatják ki nekem... Tulajdonos nem találja a szerződést...
Köszönöm szépen!
Illetve ez a föld bérbe adás... ha én helybeli gazda vagyok, akkor elméletileg csak másik helybeli gazda előzhett meg, igaz? De ha valaki valahogy mégis be előzne, de a gazda nem akarja neki adni semmiképp, akkor a gazda nem szólhat bele, kinek adja oda? Mert azért ez így érdekes... pl.: az a személy bérelte már a gazdától a földet, de nem fizetett neki, és most megint rá licitál, akkor? Felesbérletről beszélünk amire 1/10 termény volt rá írva..
Válasz Pont #3805. hozzászólásáraA földhasználat folyamatos marad, ha lejárati idő előtt adod be a módosítást. Amúgy minden helyrajzi számra 3 példányban kell kitölteni a módosítást + még egy kérelmet a bejegyzésről. (Most csináltam én is)
Válasz Jakabjóska #3804. hozzászólásáraSzóval azt mondod kell földhasználati bejelentő. Csak azért ódzkodom, mert több tulaj van és akkor mindegyiknek csinálhatok egy csomó lapot..... Köszönöm!
Válasz Pont #3803. hozzászólásáraFöldhivatalba adnak hozzá formanyomtatványt, kitöltöd, aláírjátok és beviszed. Csak lejárat előtt kell bevinni a módosítást, és így folyamatos a bérlet.
Földbérlet hosszabbításnál, mikor nem kell kifüggeszteni. Csak be kell adni, csak a hosszabbító szerződést a földhivatalba, vagy kell mellé földhasználati bejelentő is, mert ugye a földhasználat is marad ahogy volt, csak a dátum vége kitolódik?
Annyit szeretnék még kérdezni, hogy a földhivatal ellenőrzi-e a haszonbérleti szerződés tartalmát, illetve kijönnek-e ellenőrizni hogy aszerint történik-e a gazdálkodás? Mármint ültetek akácost, aztán ha például elszaporodik a fehér libatop, vagy a vaddohány azért szól-e bárki ránézésre elhanyagolt a terület? Jó parlagfűre vigyáznék, az összes többi elvileg nem akadályozza a fatermelést de a szomszédnak, tulajnak esetleg nemtetszését válthatja ki. Automatik vizsgál-e valaki engem vagy csak akkor vizsgálnak ha valaki feljelent? Ha igen mire kell figyelni?
Illetve mégiscsak jobb lenne megvenni , igazatok van ilyen téren. valamilyen földműves végzettséggel az illetékkedvezmény például zártkertre? Rémlik mintha lenne ha megígérem hogy mondjuk művelem? De nekem pont ez a célom..
Válasz sörhas #3798. hozzászólásáraEgyébként azt, hogy egy állattartó építménynél mennyi a védőtávolság, azt a helyi építési szabályzatnak kell tartalmaznia.
Válasz sörhas #3798. hozzászólásáraA településrendezési terv szabályozza külterületeken is a beépíthetőséget. Első körben az önkormányzatot, meg a földhivatalt kell megkeresni szerintem.
Válasz Quercus Maximus #3797. hozzászólásáraJelenleg őstermelő.
Még dolgozom mellette.
Még egy kérdés,ha lehet?
Szeretnék a legelőmre épìteni egy juh akolt.
Van e erre valami szabály?
Pl van itt egy lerakat,innen terítík a kamionok a dolgokat szét.
Kell e valami távolságot tartani,stb?
Gondolom ki kell termelésből vonatni a területett.
Tudom nem ez a témája a fórumnak,bocs mindenkitől.
Válasz sörhas #3796. hozzászólásáraNincs mit.
Nem tudom milyen jogviszonyban gazdálkodsz, őstermelőként, családi gazdaságként, vagy vállalkozóként, de ebben is lesznek változások. Ha jól emlékszem akkor pl. anyósodat beveheted a közös őstermelői gazdaságba.
Vagy csináltok használati megosztás, és az anyósod részét haszonbérbe veszed, vagy anyósod a tulajdoni hányadát a feleségednek ajándékozza, és akkor vele már köthetsz szívességit, vagy ha a feleséged földműves, akkor ő köt szívességit, stb.
De megvárhatod a jövő évet, és megoszthatjátok a földrészletet, így önálló hrsz-t kap.
Válasz sörhas #3793. hozzászólására pa sz olvastam valamit az új csg-ről abban állítólag lehet de akkor a feleséged nevén de ne hagyd oda van kedved hozzá mert bolond világ jön ránk 10 hektártól 20-25 % öko területre kell át állni nem elég zöldíteni meg ugarolni az új verzió szerint hát ez nem lesz egyszerű sokaknak fog fájni
Válasz sörhas #3791. hozzászólására ha több mint 3 éve bérli szerintem van de ha művelni szeretné akkor nem kell kiadni s ennyi a testvér meg szívességiben az anyósának adhatja amit te tőle szintén szívességiben használhatja így az egész használható ... szerintem de a falugazdász többet tud
Üdv.
Kérdésem az lenne,anyosom őrökölt a tesvérével földet.
Most jár le a haszonbérlet.
Csak a testvére akarná aláírni a szerződés hosszabítást a jelenlegi bérlővel,akkor az ugye megszünik, mert mind a 2 aláìrás kellene a szerződésre?
Decemberbe megszünik,akkor januárban már nincs előhaszonbérlete?
Ha megveszed, vagy használati megállapodást kötsz, ahhoz földművesnek kell lenned, figyelembe véve az 1 ha-os határt, és ilyenkor játszik az elővásárlási-, és előhaszonbérleti jog is, kivéve ha a művelési ág kivett terület.
A zártkertek nem tartoznak az Erdőtörvény hatálya alá, így nem szükséges hatósági engedély sem a fák kivágásához, sem azok ültetéséhez. Kivéve, ha a földrészlet Nautra 2000-es, mert akkor a természetvédelmi hatóság engedélye szükséges.
Ha haszonbérlő vagy, akkor a tulajdonos/tulajdonosok nem "takaríthatják" be a terményt, velük szemben birtokvédelmet lehet kérni. Vagy akár önhatalommal megvédheted a birtokod.
Nem eladók általában, de a rendbentartásért akár ingyen vagy nagyon olcsón szinte ingyen is odaadnák. De gazos, csupa tarack, meg vaddohány, illetve full homoktalaj, mintha óvodai homokozó lenne, szóval nem véletlen jutott eszembe a fa.
Termény ilyen körülmények között nem élne meg, illetve a kombájn egyikre sem férne be. Van ahova még az MTZ is nagy mert még romos vagy ősszedőlt tanya van rajta.
Természetesen a szomszédokra vigyáznék hogy ne nőjön rá a kerítésre, házára stb.
Akácnál inkább az érdekelne hogy szabad-e mostanában akácot telepíteni? Mert kivett tanya, szőlő, vagy sima zártkert a művelési ág. Kell-e művelési ágat változtatni, vagy simán mehet rá az akác?
Illetve a földhivatal ezt ellenőrzi hogy haladok? Tehát ha benyújtom a haszonbérletit valaki kijön megnézni, kijöhet a 20 év során megnézni mit művelek?
Alapesetben biztos nem lenne baj semmiből, de ha a tulaj mégis magáénak akarja a termést akkor viszont mindenért felnyomhat, akkor már számít.
Apropó, kizárhatom a tulajt a telekről, tehát ha kiadja haszonbérbe akkor Ő oda többet be se teheti a lábát?
Hogy van ez jogilag, vagy hol tudnék ennek utánnajárni?
Tehát ha egy haszonbérelt földre odamegyek mint tulaj, elkezdem learatni, szerintem a rámhívott rendőr de tudná hogy akkor most kiszedjenek-e gépből vagy sem hisz ott a kezemben a tulajdoni lap...
Válasz szeszko #3784. hozzászólásáraVagy termelni rajta, mondjuk kukoricát, 2000 m2 már nem olyan kicsi. Csak ha ez zárt telken van, hogy csak utcáról lehet bemenni végig az udvaron, az macerás. Ha van saját géped akkor talán, bérmunkában már nehezebb, ugye nem csak felszántani kell. Az aratáshoz meg akkora kombájn hogy beférjen, az már még nehezebb, a terményt kivinni szárítani.
Nálunk már sok kertet nem a tulaj művel, ugye nincs rájuk akkora igény, mint 20-30 éve. Valaki ingyen használja, csak hogy ne a gaz nőjjön benne, valaki fizet érte. De ezek egy része faluszéli utca kertje, hátukról be lehet menni, beépített utcában meg olyanok, aki a magáé mellett jobbról-balról többet is. Esetleg még a lucerna, de állattartó meg nagyon kevés van.
Fásítva csak saját kert van, hogy ne legyen vele gond (lásd. amiket feljebb írtam).
De hát emberünk a fában gondolkodik, hogy úgyhogy feleslegesen gépeltem, na mindegy.
Válasz csuklosbusz #3775. hozzászólásáraSzabadnak éppen szabad. A gazdasági haszna az egy másik kérdés.
Viszont az ilyen fásításokat úgy tudom az önkormányzat szabályozza a településrendezési tervében (asszem így hívják), tehát hogy mekkora fát, bokrot, cserjét a telekhatártól mennyire szabad ültetni, mert ugye az ilyen a szomszédot elég komolyan árnyékolhatja, közel lehet az épületjéhez. Persze el lehet ültetni a szabálytól eltérően is, csak a szomszéd beleköthet. Nálunk a faluban már több kertet beültettek akácfával, némelyik már komoly erdő, szerencsére a mi kertjeink mellett nincs ilyen, csak természetes fásulás (hogy izélné meg a gazdája aki felé se néz!). Szóval beleköthet a szomszéd, jogosan, tehát be kellene tartani a szabályokat.
Válasz csuklosbusz #3775. hozzászólásáraAztán hány év múlva lesz belőle hasznod,még saját földembe sem ültetek (inkább erdőt veszek) mert sok idő míg vágni lehet.Meg aztán szerinted a tulaj hagyná hogyha megnő a fát te vágd le.
Addigra úgyis kiokoskodna valamit hogy a fa az övé legyen.
5077 hozzászólás
Üdv!
Földbérleti szerződést szeretnék meghosszabbítani (érv.:dec.31), de időközben sajnos az egyik tulajdonos meghalt, ilyenkor elég egy szerződés módosítást csinálni vagy újra ki kell függeszteni?
Válaszokat előre is köszönöm!
Haszonbérleti szerződést beadom a jegyzőnek és ő utána mindent intéz, vagy van vele egyéb teendőm is? A földhivatal a tulajdonost vagy a haszonbérlőt is értesíti az eredményről?
Válasz mate21 #3822. hozzászólásáraVisszább már leírtam: földhivatal ad nyomtatványt, 1hrsz 3 példányban kitöltve, lejárati idő előtt kell beadni.
Válasz mate21 #3822. hozzászólásáraA módosítást nem kell kifüggeszteni.20 évig folyamatosan hosszabíthatsz kifüggesztés nélkül.
Válasz mate21 #3822. hozzászólásáraHa emeled asszem nem. De lehet változott.
Sziasztok!
Azt szeretném kérdezni, hogy haszonbérleti szerződés módosítást ki kell függeszteni ha a bérleti díjat módosítjuk?
Válasz csuti0 #3820. hozzászólásáraÍgy van! Amennyiben viszont kivont a terület akkor nem vonatkozik rá a földtörvény!
Válasz lemken #3819. hozzászólásáraSzia!
Zártkertet ha van művelési ága, pl. szántó akkor ki kell függeszteni,ha kivont akkor nem kell.
Üdv.: Csuti
Válasz csuklosbusz #3818. hozzászólásáraSzerintem a zárt kertet is ki kell függeszteni! Úgyanúgy vonatkozik rá a földtörvény mint a külterüleiekre!
Ha kiveszek egy területet haszonbérbe, majd utánna meg megveszem akkor a haszonbérleti szerződésem semmisé válik és törli a földhivatal?
Ezzel pl az elővételi jog is kitrükközhető?
Pl haszonbérbe veszek egy zártkertet 20 évre (azt ki se kell függeszteni), utánna meg megveszem.
Megvételkor kifüggesztik, de ugye már kevesebb embernek kell ha én vagyok a haszonbérlő...
Válasz Nyomasek Bobo #3815. hozzászólásáraBiztos, hogy látja:
Válasz Roys #3812. hozzászólásáraNálunk van egy gazda aki bérelni 20000 bérel hektárját, de a sajátjait kiadta pénzesebb gazdáknak 70000 ért.... elgondolkodtató nem?
Válasz csuklosbusz #3814. hozzászólásáraFentről látja?
Földhivatal honnan tudja hogy művelve van-e? Szoktak járni szemlézni?
Válasz Roys #3812. hozzászólásáraSzia!
Miből gondolod,hogy "nagyon kevés" Mifelénk efféle 1 he-os területek 20-30 ezer,sőt vannak még olcsóbbak is,és lesznek is.A földhivatal elkezdte felszólítani a nem művelt területek tulajdonosait, a művelési kötelezettségre!
Üdv.: Csuti
Válasz anagyem #3809. hozzászólásáraAz nagyon kevés helyi viszonyoktól függetlenül is, felén 50-80 ezer között mozog hektáronként 20 ezerért én is bérelnék 100 hektárt is.
Válasz anagyem #3809. hozzászólásáraSzerintem függ a helyi viszonyoktól is. Hány aranykorona. Úgy tudom, hogy az állami földbérlet 2500ft/ak. Nézzél helyi kifüggesztéseket és meglátod, hogy kb. milyen bérleti díjak vannak felétek.
Válasz anagyem #3809. hozzászólásáraÍgy látatlanba kevés, de több info kellene azért.
Sziasztok !
Kérlek benneteket, segítsetek, jól teszem-e, ha aláírom bérbeadóként az alábbi szerződés módosítását
Röviden: - újabb 5 év bérbeadás - 1,3 hektár szántóföld - 20 ezer Ft/év, hektáronként.
A földet örököltem, most utánanéztem, talán többet is érhet. A bérleti díj 20 éve változatlan. Postán jött a szerződés,3 példány, írjam alá, és küldjem vissza, ezt kérik.
Butaság lenne nem lépni, vagy nyugodjak bele az ajanlatba? Mi a véleményetek,? Előre is köszönöm a válaszokat.
Válasz Szabi993 #3807. hozzászólásáraFöldhivatal kiadja hogy meddig és ki érli az adott területet ki kell tölteni egy nyomtatványt és HRSZ számonként 1000 párszáz forint volt.
A bérbeadás eladás más tészta. A tulajdonos nem annak adja el akinek akarja. Eladja valakinek és a burokrácia (ha van rájelentkező akkor RANGSOR ALAPJÁN) majd eldönti hogy végül ki é lesz a föld. EZ már 2014 óta így megy.
Sziasztok!
Olyan kérdésem lenne, hogy azt megtudom valahol nézni, hogy adott földnek meddig tart a bérleti szerződése? Vagy földhivatalban kellene megkérdeznem? Lehet ember válogatja, de amikor utoljára megkérdeztem a földhivatalban, azt a választ kaptam nem adhatják ki nekem... Tulajdonos nem találja a szerződést...
Köszönöm szépen!
Illetve ez a föld bérbe adás... ha én helybeli gazda vagyok, akkor elméletileg csak másik helybeli gazda előzhett meg, igaz? De ha valaki valahogy mégis be előzne, de a gazda nem akarja neki adni semmiképp, akkor a gazda nem szólhat bele, kinek adja oda? Mert azért ez így érdekes... pl.: az a személy bérelte már a gazdától a földet, de nem fizetett neki, és most megint rá licitál, akkor? Felesbérletről beszélünk amire 1/10 termény volt rá írva..
Válasz Pont #3805. hozzászólásáraA földhasználat folyamatos marad, ha lejárati idő előtt adod be a módosítást. Amúgy minden helyrajzi számra 3 példányban kell kitölteni a módosítást + még egy kérelmet a bejegyzésről. (Most csináltam én is)
Válasz Jakabjóska #3804. hozzászólásáraSzóval azt mondod kell földhasználati bejelentő. Csak azért ódzkodom, mert több tulaj van és akkor mindegyiknek csinálhatok egy csomó lapot..... Köszönöm!
Válasz Pont #3803. hozzászólásáraFöldhivatalba adnak hozzá formanyomtatványt, kitöltöd, aláírjátok és beviszed. Csak lejárat előtt kell bevinni a módosítást, és így folyamatos a bérlet.
Sziasztok!
Földbérlet hosszabbításnál, mikor nem kell kifüggeszteni. Csak be kell adni, csak a hosszabbító szerződést a földhivatalba, vagy kell mellé földhasználati bejelentő is, mert ugye a földhasználat is marad ahogy volt, csak a dátum vége kitolódik?
Válasz Quercus Maximus #3790. hozzászólásáraKöszönöm válaszod!
Annyit szeretnék még kérdezni, hogy a földhivatal ellenőrzi-e a haszonbérleti szerződés tartalmát, illetve kijönnek-e ellenőrizni hogy aszerint történik-e a gazdálkodás? Mármint ültetek akácost, aztán ha például elszaporodik a fehér libatop, vagy a vaddohány azért szól-e bárki ránézésre elhanyagolt a terület? Jó parlagfűre vigyáznék, az összes többi elvileg nem akadályozza a fatermelést de a szomszédnak, tulajnak esetleg nemtetszését válthatja ki. Automatik vizsgál-e valaki engem vagy csak akkor vizsgálnak ha valaki feljelent? Ha igen mire kell figyelni?
Illetve mégiscsak jobb lenne megvenni , igazatok van ilyen téren. valamilyen földműves végzettséggel az illetékkedvezmény például zártkertre? Rémlik mintha lenne ha megígérem hogy mondjuk művelem? De nekem pont ez a célom..
Válasz sörhas #3798. hozzászólásáraEgyébként azt, hogy egy állattartó építménynél mennyi a védőtávolság, azt a helyi építési szabályzatnak kell tartalmaznia.
Válasz sörhas #3798. hozzászólásáraKeress rá a birtokközpontra. Talán ott van kiskapu.
Válasz sörhas #3798. hozzászólásáraA településrendezési terv szabályozza külterületeken is a beépíthetőséget. Első körben az önkormányzatot, meg a földhivatalt kell megkeresni szerintem.
Válasz Quercus Maximus #3797. hozzászólásáraJelenleg őstermelő.
Még dolgozom mellette.
Még egy kérdés,ha lehet?
Szeretnék a legelőmre épìteni egy juh akolt.
Van e erre valami szabály?
Pl van itt egy lerakat,innen terítík a kamionok a dolgokat szét.
Kell e valami távolságot tartani,stb?
Gondolom ki kell termelésből vonatni a területett.
Tudom nem ez a témája a fórumnak,bocs mindenkitől.
Válasz sörhas #3796. hozzászólásáraNincs mit.
Nem tudom milyen jogviszonyban gazdálkodsz, őstermelőként, családi gazdaságként, vagy vállalkozóként, de ebben is lesznek változások. Ha jól emlékszem akkor pl. anyósodat beveheted a közös őstermelői gazdaságba.
Válasz Quercus Maximus #3795. hozzászólásáraKöszönöm
Válasz sörhas #3791. hozzászólásáraA szerződés meghosszabbításához a bérbeadók mindegyikének hozzájárulása szükséges.
Vagy csináltok használati megosztás, és az anyósod részét haszonbérbe veszed, vagy anyósod a tulajdoni hányadát a feleségednek ajándékozza, és akkor vele már köthetsz szívességit, vagy ha a feleséged földműves, akkor ő köt szívességit, stb.
De megvárhatod a jövő évet, és megoszthatjátok a földrészletet, így önálló hrsz-t kap.
Válasz sörhas #3793. hozzászólására pa sz olvastam valamit az új csg-ről abban állítólag lehet de akkor a feleséged nevén de ne hagyd oda van kedved hozzá mert bolond világ jön ránk 10 hektártól 20-25 % öko területre kell át állni nem elég zöldíteni meg ugarolni az új verzió szerint hát ez nem lesz egyszerű sokaknak fog fájni
Válasz Mihály #3792. hozzászólásáraSziveségit nem csak közeli hozzá tartózóval lehet kötni?
Vagy én mint veje az lennék?
Válasz sörhas #3791. hozzászólására ha több mint 3 éve bérli szerintem van de ha művelni szeretné akkor nem kell kiadni s ennyi a testvér meg szívességiben az anyósának adhatja amit te tőle szintén szívességiben használhatja így az egész használható ... szerintem de a falugazdász többet tud
Üdv.
Kérdésem az lenne,anyosom őrökölt a tesvérével földet.
Most jár le a haszonbérlet.
Csak a testvére akarná aláírni a szerződés hosszabítást a jelenlegi bérlővel,akkor az ugye megszünik, mert mind a 2 aláìrás kellene a szerződésre?
Decemberbe megszünik,akkor januárban már nincs előhaszonbérlete?
Válasz csuklosbusz #3789. hozzászólásáraVagy megveszed, vagy használati megállapodást kötsz, vagy megkezded az elbirtoklást.
Ha megveszed, vagy használati megállapodást kötsz, ahhoz földművesnek kell lenned, figyelembe véve az 1 ha-os határt, és ilyenkor játszik az elővásárlási-, és előhaszonbérleti jog is, kivéve ha a művelési ág kivett terület.
A zártkertek nem tartoznak az Erdőtörvény hatálya alá, így nem szükséges hatósági engedély sem a fák kivágásához, sem azok ültetéséhez. Kivéve, ha a földrészlet Nautra 2000-es, mert akkor a természetvédelmi hatóság engedélye szükséges.
Ha haszonbérlő vagy, akkor a tulajdonos/tulajdonosok nem "takaríthatják" be a terményt, velük szemben birtokvédelmet lehet kérni. Vagy akár önhatalommal megvédheted a birtokod.
Látom nem csak a jogifórumon nem tudják ezt.. :-)
Sőt haszonbérletivel tudok áramot beköttetni a locsoláshoz pl?
Vagy ha van lakható ház a telken és én kompletten kiveszem haszonbérbe azt tovább kilehet adni albérletbe?
Nem sok, 2-3 telek, kb 4-5 ezer nm2-ről beszélünk, de jogilag azért sok buktatója van, de 20 év után gyümölcsöző lehet a dolog.
Nem eladók általában, de a rendbentartásért akár ingyen vagy nagyon olcsón szinte ingyen is odaadnák. De gazos, csupa tarack, meg vaddohány, illetve full homoktalaj, mintha óvodai homokozó lenne, szóval nem véletlen jutott eszembe a fa.
Termény ilyen körülmények között nem élne meg, illetve a kombájn egyikre sem férne be. Van ahova még az MTZ is nagy mert még romos vagy ősszedőlt tanya van rajta.
Természetesen a szomszédokra vigyáznék hogy ne nőjön rá a kerítésre, házára stb.
Akácnál inkább az érdekelne hogy szabad-e mostanában akácot telepíteni? Mert kivett tanya, szőlő, vagy sima zártkert a művelési ág. Kell-e művelési ágat változtatni, vagy simán mehet rá az akác?
Illetve a földhivatal ezt ellenőrzi hogy haladok? Tehát ha benyújtom a haszonbérletit valaki kijön megnézni, kijöhet a 20 év során megnézni mit művelek?
Alapesetben biztos nem lenne baj semmiből, de ha a tulaj mégis magáénak akarja a termést akkor viszont mindenért felnyomhat, akkor már számít.
Apropó, kizárhatom a tulajt a telekről, tehát ha kiadja haszonbérbe akkor Ő oda többet be se teheti a lábát?
Hogy van ez jogilag, vagy hol tudnék ennek utánnajárni?
Tehát ha egy haszonbérelt földre odamegyek mint tulaj, elkezdem learatni, szerintem a rámhívott rendőr de tudná hogy akkor most kiszedjenek-e gépből vagy sem hisz ott a kezemben a tulajdoni lap...
Válasz Rabó001 #3785. hozzászólásáraAz biztos, hogy terményt jobban megéri termelni rajta, mint fát.
Csak amiket felsoroltál, azok komoly problémák.
Ha eladó, meg kell venni!
Válasz szeszko #3784. hozzászólásáraVagy termelni rajta, mondjuk kukoricát, 2000 m2 már nem olyan kicsi. Csak ha ez zárt telken van, hogy csak utcáról lehet bemenni végig az udvaron, az macerás. Ha van saját géped akkor talán, bérmunkában már nehezebb, ugye nem csak felszántani kell. Az aratáshoz meg akkora kombájn hogy beférjen, az már még nehezebb, a terményt kivinni szárítani.
Nálunk már sok kertet nem a tulaj művel, ugye nincs rájuk akkora igény, mint 20-30 éve. Valaki ingyen használja, csak hogy ne a gaz nőjjön benne, valaki fizet érte. De ezek egy része faluszéli utca kertje, hátukról be lehet menni, beépített utcában meg olyanok, aki a magáé mellett jobbról-balról többet is. Esetleg még a lucerna, de állattartó meg nagyon kevés van.
Fásítva csak saját kert van, hogy ne legyen vele gond (lásd. amiket feljebb írtam).
De hát emberünk a fában gondolkodik, hogy úgyhogy feleslegesen gépeltem, na mindegy.
Válasz csuklosbusz #3781. hozzászólásáraCsak akkor nem szántóként, hanem erdőként kellene bejegyezni, hogy 20 évnél hosszabb távra is bérbe tudd venni.
Számoljunk csak egy kicsit!
2-3000 négyzetméteres terüketekről van szó. Dzsumbujus?
Mert ha igen, és sok munka van vele, akkor én maximum 2-300 ezret adnék érte.
10 ezet alatt senki nem fogja neked odaadni bérben. Támogatás is több rá.
20 év alatt kifizeted az árát, rendberakod,és nem is lesz a tied.
Ismétlem magam, én inkább megvenném.
Válasz csuklosbusz #3775. hozzászólásáraSzabadnak éppen szabad. A gazdasági haszna az egy másik kérdés.
Viszont az ilyen fásításokat úgy tudom az önkormányzat szabályozza a településrendezési tervében (asszem így hívják), tehát hogy mekkora fát, bokrot, cserjét a telekhatártól mennyire szabad ültetni, mert ugye az ilyen a szomszédot elég komolyan árnyékolhatja, közel lehet az épületjéhez. Persze el lehet ültetni a szabálytól eltérően is, csak a szomszéd beleköthet. Nálunk a faluban már több kertet beültettek akácfával, némelyik már komoly erdő, szerencsére a mi kertjeink mellett nincs ilyen, csak természetes fásulás (hogy izélné meg a gazdája aki felé se néz!). Szóval beleköthet a szomszéd, jogosan, tehát be kellene tartani a szabályokat.
Válasz csuklosbusz #3781. hozzászólásáraAz a 100 ezres tétel kicsit soknak tűnik főleg ahogy te írod 2-3 ezer nm2
2-3 ezer nm2-ek túl drága lenne megvenni, az ügyvédi költség maga százezres tétel, illetve sokon eleve végrehajtási költség van.
Egy haszonbérleti elvileg 10 ezerből megvan és pont az a lényege hogy ne lehessen kiokoskodni nem?
Ti is ha haszonbérletivel beültetsz egy földet kukoricával az a tied lesz.
Illetve mi van akkor ha én meg learatnám mint tulaj, mit tudnál tenni?
Válasz csuklosbusz #3775. hozzászólásáraJobban járnál, ha inkább megvennéd a területeket.
Válasz csuklosbusz #3775. hozzászólásáraÉn kötnék valami szerződést vele mindenképp
Válasz csuklosbusz #3775. hozzászólásáraAztán hány év múlva lesz belőle hasznod,még saját földembe sem ültetek (inkább erdőt veszek) mert sok idő míg vágni lehet.Meg aztán szerinted a tulaj hagyná hogyha megnő a fát te vágd le.
Addigra úgyis kiokoskodna valamit hogy a fa az övé legyen.