Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak632 FtBenzin árak614 FtEUR410.68 FtUSD393.86 FtCHF437.64 FtGBP493.58 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Kedves Fórumozók!
Segítséget szeretnék kérni a következőkben: van egy szántó terület, aminek a fele saját tulajdonom. Erre a területre földhasználatot bejelentettem. A másik felét viszont, most szeretném bérelni. A kérdésem, hogy ebben az esetben kell-e a földbérleti szerződéshez hatósági jóváhagyás? Ki kell-e függeszteni? Milyen jogcímen lehet elő haszonbérleti jogom? Válaszotokat köszönöm!
Válasz Cs.Tomi #4792. hozzászólására(4) * Az (1) bekezdés b)-d) pontjában, valamint a (2)-(3) bekezdésben meghatározott földműves jogosulti csoportokon belül az előhaszonbérletre jogosultak sorrendje a következő:
a) családi mezőgazdasági társaság tagja vagy őstermelők családi gazdaságának tagja,
b) fiatal földműves,
c) pályakezdő gazdálkodó.
Tehát csak a b-d pontoknál, valamint a (2)-(3) van a csoporton belül van ragsorolás. A 46/a nál nincs, ott azonos ranghelyen voltatok, és mivel nem előzted meg, maradt az eredeti szerződő. De a határozat indoklás részében, ennek szerepelni kellett volna. Ha te kötötted volna meg a szerződést, és rendelkezel igazolással arról, hogy az állatlétszám, stb... fenntartásához szükséges az új terület, akkor te lettél volna a nyerő.
Sziasztok!
Elfogadó nyilatkozatot nyujtottam be egy teruletre, a volt haszonberlo tehat a 46./a ranghelyen van.
En, nint allattarto telepet uzemelteto, takarmanyvallalkozas szinten 46/a ranghelyen vagyok, emellett hivatkoztam 46.(4) b. Pontjára, miszerint fiatal földműves vagyok, tehát jogosult csoportokbeli egyenlosegnel ennek kellene felém billentenie a mérleg nyelvét. Ezt a földhivatali ügyintéző nem vette figyelembe, es a volt haszonberlonek adta a teruletet. Találkoztatok ilyennel?
Válasz jocó64 #4790. hozzászólásáraHa az örökös szeretné továbbra is bérelni, akkor változatlan feltételekkel él tovább a szerződés. Célszerű a hagyatéki végzésbe belevenni, és utána gondoskodni, hogy az alapján, a földhivatal írja át az örökös nevére a földhasználatot.
Érvényes földbérleti szerződéssel rendelkezünk2030-ig. abban az esetben ha a bérbeadó elhalálozik az örökös felmondhatja-e a szerződést? Ha nem akkor hogyan változhat a bérleti díj? Mennyi a hivatalos bérleti díj ? Válaszokat előre is köszönöm
Kedves Fórumozók!
Abban az esetben ha májusban kötött haszonbérleti szerződésre elfogadó nyilatkozattal a bérlő helyébe én léptem, de ő vetett és aratott (tenyészidőszak közbe leveleztem vele hogy arasson de fizesse is a bérleti díjat, de többszöri levélre és telefonhívásra sem történt konkrét reagálás) kinek kell jogszerűen a bérleti díjat kifizetnie?
Válasz csontii #4787. hozzászólásáraA földhasználati lapodon rajt van ki a föld tulajdonosa, és pontosan hány négyzetméter az általad használt terület. Ugyan abban a hrsz-ben, ugyan attól a tulajdonostól, ugyanakkora területet, nem nagyon bérel más, tehát azonnal ellenőrizhető hogy milyen területre vonatkozik a bérleti szerződés, annak ki a földhasználója, ki a volt haszonbérlő, még térkép nélkül is. Nem tudom most mi a gyakorlat hivataloknál, de pár éve még a szerződést jóvá hagyták, csak meghiányolták, és külön földhasználati bejelentőlapot kellet beadni, mellékelve a térképet és a földhasználati megállapodást.
Válasz csontii #4784. hozzászólásáraAkkor ez hosszú menet lesz. Először használati megosztást kell csinálni, ha nem tudod a teljes földrészletet lefedni. De lehet, hogy érdemes lenne előtte beszélni a földhivatallal, nem tudom hogyan vagy földhasználóként nyilvántartásba véve.....
Válasz csontii #4780. hozzászólásáraHa van olyan tulajdoni hányad, amely 2013 dec. 15 után gazdát cserélt adásvétel keretében, arra most nem tudsz szerződést kötni. Ez azt jelenti, hogy már nem ugyan arra a területre kötsz szerződést, mint amire korábban, így neked sem lesz elővásárlási jogod mint volt haszonbérlőnek.
Ha nincs és ugyan arra kötsz szerződést, akkor igen, feltéve, hogy van a földhivatalnál a korábbi szerződés mellet használati megosztástól térkép. Persze ez is földhivatal függő...
Válasz csontii #4780. hozzászólásáraKellett kötni földhasználati megállapodást, ahol térképen be van jelölve melyik részt ki használja, kinek mekkora tulajdoni hányadra van használati joga, és az a táblán belül hol helyezkedik el. A te általad bérelt területre másnak nem áll meg a volt földhasználó meghatározás, így ha mindent időben és helyesen írtok a szerződésbe, téged nem előz meg senki, ettől függetlenül tehet elfogadót csak el fogják utasítani.
Válasz Pont #4779. hozzászólásáraEzt úgy értem, hogy nekem lejár a 20 év és újból kifüggesztem, de a táblában van olyan bérlő akinek még nem járt le a bérlete. Az én kifüggesztésemre rá tud-e jelentkezni?
Válasz csontii #4777. hozzászólásáraEzt nem értem, osztatlan közösben is külön külön megvan melyik területnek ki a földhasználója, tehát a meghirdetett területnek csak egy volt földhasználója lehet.
Válasz csontii #4775. hozzászólásáraA jelenlegi bérlő a volt haszonbérlő, ha a lejárat előtt kifüggesztik az új szerződést. Akinek esze van az így is csinálja, mert így kell.
Válasz csontii #4775. hozzászólásáraAz hogy még pár hónapig jelenleg is haszonbérlő, az nem zárja ki, hogy eddig ő volt a haszonbérlő, nyelvtanilag sem, de lényegesebb a hivatalok értelmezése, hogy az a volt haszonbérlő aki eddig bérelte. Ott lehetnek problémák, ha csak a lejárat után kötnek új szerződést, abból már volt pereskedés, hogy hogyan is kell értelmezni....
Sziasztok!
Szerintetek mit kell érteni haszonbérlet esetén a volt földhasználó fogalmán? Ha valakinek 20év után lejár a bérleti szerződése és a lejárta előtt újból kifüggesztik, abban a pillanatban ő még nem volt haszonbérlő.
Válasz Nagy Péter 40 #4772. hozzászólásáraKorábban kibéreltem 28 hektár földet az akkori NFA-tól. Az értelmes területek eladásra kerültek a maradék csip-csup területekre fel akartam mondani a szerződést közös megegyezéssel.
Mivel ezt elutasították újból kértem a megszüntetést egészségügyi okokra hivatkozva de tőlem orvosi papírt nem kértek. Jött egy levél, hogy elfogadják a felmondásom; igaz még a szerződést a mai napig nem írtuk alá...
Válasz handsup #4769. hozzászólásáraEz attól függ hogy a bérlet megkötésének pillanatában fennállt e " már" a betegség.
Ha igen akkor nem valószínű hogy felmondható, max közös megegyezéssel.
Ha nem akkor igen orvosi papírokkal igazolva fellehet mondani.
Válasz handsup #4769. hozzászólásáraÁltalában tolongani szoktak egy bérletért, ha a bérbeadónak nincs ötlete, keress valakit aki átvenné, akkor biztos nem nem kell bizonygatni betegséget, stb...
Üdv mindenkinek.Ha valaki regisztrált földműves ,de nem találja meg az erről szóló dokumentumot,hol lehet azt kikérni újra?Lehet elektronikusan valahol ,vagy csak személyesen a földhivatalból?Köszönöm válaszukat!
A törvénymódosítási javaslat rendezi a haszonbérleti szerződések felmondása körüli anomáliát. Ha valaki az Fétv.-ben biztosított jogánál élve felmondja a haszonbérleti szerződést, akkor a bérlőnek 30 napon belül ÍRÁSBAN kell a felmondás ellen tiltakozni. Ha ezt elmulasztja, akkor a felmondás hatályosul.
Azt kell nézni hogy milyen arányban csökkent a bevételed az előző évekhez képest.
Vagyis ha neked eddig volt 1 ha-on mondjuk 500 ezer forint bevételed és idén csak 100 ezer forint akkor ötödével csökkent a bevételed vagyis a bérleti díjad is ötödével csökken,ha meg 250 ezer akkor 50%kal csökkenthető a bérleti díj.
De ezt én is csak ezekből olvasva mondom nem találkoztam még hogy vki ilyet csinált volna.
Nekem is a 0,9tonnás átlag ellenére fizetem a teljes bérletet mert egyrészt szeretném majd újra bérelni plusz a "hírnevet" se akarom rombolni hogy ilyeneket csinálok még ha jogilag lehetőség is lett volna rá.
Ami még érdekes az ez a mondat:
"a hozamcsökkenéssel érintett földre vonatkozóan kiállított hatósági döntés kézhezvételét követő 8 napon belül, írásban köteles közölni a haszonbérbeadóval."
Ezek szerint amit én pl megkaptam augusztusban papírt hogy 100%-os aszálykárom azt 8 napon belül jeleznem kellett volna a bérbeadó felé..
Kérdés hogy ha lejárt a 8 nap és nem jeleztem akkor nincs jogalap csökkenteni a bérletet?
Válasz trikolor5 #4764. hozzászólásáraNem feltétlen. Sőt, 20 %-nal biztos hogy többet. Hozam értékcsökkenésrol van szó, és az is csak az adott földre. Nyáron voltak ezt magyarázó cikkek itt az Agroinformon is, keress vissza. Emlékeim szerint a hozam érték a termésmennyiségből és az árból jön ki.
63. § (1) * A haszonbérlőt arra az évre, amelyben a mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló törvényben foglaltak szerinti elemi káresemény vagy időjárási és más természeti jellegű elháríthatatlan külső ok (vis maior) miatt legalább 30%-os mértékű hozamcsökkenést szenved, és ezt az agrárkár-megállapító szerv igazolja, legfeljebb a hozamérték-csökkenéssel arányos haszonbér-mérséklés illeti meg arra a földre vonatkozóan, amelyen a hozamérték-csökkenés bekövetkezett.
(2) * Eltérő megállapodás hiányában az (1) bekezdésben foglaltak szerinti kedvezmény csak azt a haszonbérlőt illeti meg, aki, illetve amely a haszonbérleti szerződés alapján legalább a helyben szokásos mértékű, de legalább a Nemzeti Földalapba tartozó földekre megkötött haszonbérleti szerződésekben meghatározott és a Nemzeti Földalap kezelésére kijelölt szerv honlapján közzétett, országosan egységesen alkalmazott összegű haszonbérleti díjat fizeti. Ha a szerződés alapján a haszonbérlő a haszonbért az 50. § (1) bekezdése szerinti módon természetben teljesíti, akkor a haszonbérként nyújtott termék értékeként a földügyért felelős miniszter által vezetett minisztérium honlapján közzétett közleményben meghatározott referenciaárat, ennek hiányában a természetbeni szolgáltatás helyben kialakult piaci értékét kell figyelembe venni.
(3) * A haszonbérlő a haszonbérfizetési kedvezmény igénybevételét és mértékét a mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló törvényben meghatározott, a hozamcsökkenéssel érintett földre vonatkozóan kiállított hatósági döntés kézhezvételét követő 8 napon belül, írásban köteles közölni a haszonbérbeadóval.
(4) Semmis az a megállapodás, amelyben a szerződő fél az (1) bekezdés szerint járó kedvezmény igénybevétele miatt ki nem fizetett haszonbér pótlására vállal kötelezettséget.
Válasz TéZé #4760. hozzászólásáraAki 6-7t mellett sír az tehet egy szívességet....felénk 2-3t/ha lett. A haszonbérletet természetesen ugyanúgy telibe fizettem. Unszimpatikus hozzáállásnak tartom azt, hogy ilyen helyzetben ezzel genyózik a bérlő.
Válasz Matyógyerek #4759. hozzászólásáraNa ilyenröl még nem halottam hogy valaki többet akar fizetni mert rekord termése lett. Itt mifelénk észak somogyban is megy a nyüszittés hogy gyenge lett a kukorica 2.5-5.5 t/ha. De a búza jó lett 6-7 t /ha .
Nekem ne mondja senki hogy hektárnként 1misinél nincs haszon
Válasz trikolor5 #4758. hozzászólásáraUgyan úgy, mint amikor rekord termés van, és többet akarsz fizetni a szerződéses haszonbérnél. Csak ez negatív előjelű.
Szivességi szerződést szeretnékk kötni a testvéremmel, a kettőnk tulajdonát képező termőföldre, az ő (1/2-ed) részére vonatkozóan.
Esetleg tud valaki mintát küldeni.
Régebben a NAK honlapján voltak szerződés minták, de nem találom azokat...
Köszönöm szépen.
Válasz colika19836 #4751. hozzászólásáraA minimum az, hogy az ügyvéd tudja mi a menete. Be kell nyújtani a földhivatalba, ahol előzetes megvizsgálják, hogy mindenben megfelel az előírásoknak. Ez után átküldik 30 nap. kifüggesztésre, ez alatt jelentkezhetnek az elővásárlásra jogosultak. A 30 nap letelte után visszakerül a hatósághoz, aki a rangsor szerint meghozza a határozatot, hogy ki bérelheti.
Üdvözletem mindenkinek.Földet szeretnék bérelni,a tulajdonossal megegyeztem a bérleti díjról az ügyvéd megírja a szerződést eddig megy a dolog.Kérdésem az lenne ,hogy mi a folyamata a továbbiaknak?Köszönöm válaszukat!
Válasz TéZé #4749. hozzászólásáraHa határozott időtartamra kötötték, akkor a lejárat napján automatikusan megszűnik. A bérlő érdeke, és dolga utána járni, hogy bérelheti-e tovább, és még a lejárat előtt be kell adnia hivatalba. Tehát ha eddig nem intézkedett a bérlő, akkor már nem nagyon fog neki beleférni....
Válasz kuruczati3 #4747. hozzászólásáraÁltalában a bérleti szerződésbe le van irva a pontos felmodási idő.
De egyébkènt az a jellemző hogy lejárat elött legalább 6 hónappal jelzni kell a bérlő felé hogy nem adod neki tovább
Válasz kuruczati3 #4747. hozzászólásáraSzia! Meg is várhatod amíg eljön 12.31. de érdemes vele azért egyeztetni. A kérdés az hogy te mit szeretnél vele? Te magad használni? Ha igen, akkor végképp érdemes beszélni vele hogy ahogy korábban átadtad a területet, mondjuk felszántva, hagyja úgy, nehogy bevesse mondjuk őszi kalászossal mert utána csak a gond van
Üdv mindenkinek ! Kérdesem a következő lenne : 12.31 -el lejár a haszonbérleti szerződésem . Nekem mint a föld tulajdonosának fel kell e mondanom 60nappal előtte a bérbe vevőnek ,vagy csak simán megvárom ,hogy leteljen a dec 31 és utána azt csinálok amit akarok? Előre is köszönöm a válaszokat .
5046 hozzászólás
Kedves Fórumozók!
Segítséget szeretnék kérni a következőkben: van egy szántó terület, aminek a fele saját tulajdonom. Erre a területre földhasználatot bejelentettem. A másik felét viszont, most szeretném bérelni. A kérdésem, hogy ebben az esetben kell-e a földbérleti szerződéshez hatósági jóváhagyás? Ki kell-e függeszteni? Milyen jogcímen lehet elő haszonbérleti jogom? Válaszotokat köszönöm!
Válasz Cs.Tomi #4792. hozzászólásáraCsak akkor előzöd meg a volt haszonbérlőt, ha te vagy a szerződő fél.
Válasz Pont #4793. hozzászólásáraEz így van. Amúgy tök egyértelműen le van írva.
Válasz Cs.Tomi #4792. hozzászólására(4) * Az (1) bekezdés b)-d) pontjában, valamint a (2)-(3) bekezdésben meghatározott földműves jogosulti csoportokon belül az előhaszonbérletre jogosultak sorrendje a következő:
a) családi mezőgazdasági társaság tagja vagy őstermelők családi gazdaságának tagja,
b) fiatal földműves,
c) pályakezdő gazdálkodó.
Tehát csak a b-d pontoknál, valamint a (2)-(3) van a csoporton belül van ragsorolás. A 46/a nál nincs, ott azonos ranghelyen voltatok, és mivel nem előzted meg, maradt az eredeti szerződő. De a határozat indoklás részében, ennek szerepelni kellett volna. Ha te kötötted volna meg a szerződést, és rendelkezel igazolással arról, hogy az állatlétszám, stb... fenntartásához szükséges az új terület, akkor te lettél volna a nyerő.
Sziasztok!
Elfogadó nyilatkozatot nyujtottam be egy teruletre, a volt haszonberlo tehat a 46./a ranghelyen van.
En, nint allattarto telepet uzemelteto, takarmanyvallalkozas szinten 46/a ranghelyen vagyok, emellett hivatkoztam 46.(4) b. Pontjára, miszerint fiatal földműves vagyok, tehát jogosult csoportokbeli egyenlosegnel ennek kellene felém billentenie a mérleg nyelvét. Ezt a földhivatali ügyintéző nem vette figyelembe, es a volt haszonberlonek adta a teruletet. Találkoztatok ilyennel?
Válasz jocó64 #4790. hozzászólásáraHa az örökös szeretné továbbra is bérelni, akkor változatlan feltételekkel él tovább a szerződés. Célszerű a hagyatéki végzésbe belevenni, és utána gondoskodni, hogy az alapján, a földhivatal írja át az örökös nevére a földhasználatot.
Érvényes földbérleti szerződéssel rendelkezünk2030-ig. abban az esetben ha a bérbeadó elhalálozik az örökös felmondhatja-e a szerződést? Ha nem akkor hogyan változhat a bérleti díj? Mennyi a hivatalos bérleti díj ? Válaszokat előre is köszönöm
Kedves Fórumozók!
Abban az esetben ha májusban kötött haszonbérleti szerződésre elfogadó nyilatkozattal a bérlő helyébe én léptem, de ő vetett és aratott (tenyészidőszak közbe leveleztem vele hogy arasson de fizesse is a bérleti díjat, de többszöri levélre és telefonhívásra sem történt konkrét reagálás) kinek kell jogszerűen a bérleti díjat kifizetnie?
Válasz csontii #4787. hozzászólásáraA földhasználati lapodon rajt van ki a föld tulajdonosa, és pontosan hány négyzetméter az általad használt terület. Ugyan abban a hrsz-ben, ugyan attól a tulajdonostól, ugyanakkora területet, nem nagyon bérel más, tehát azonnal ellenőrizhető hogy milyen területre vonatkozik a bérleti szerződés, annak ki a földhasználója, ki a volt haszonbérlő, még térkép nélkül is. Nem tudom most mi a gyakorlat hivataloknál, de pár éve még a szerződést jóvá hagyták, csak meghiányolták, és külön földhasználati bejelentőlapot kellet beadni, mellékelve a térképet és a földhasználati megállapodást.
Válasz jogmester #4785. hozzászólásáraMajd előkeresem a földhasználati lapokat és megnézem.
Válasz Pont #4781. hozzászólásáraÉs ha állatartó megy rá?
Válasz csontii #4784. hozzászólásáraAkkor ez hosszú menet lesz. Először használati megosztást kell csinálni, ha nem tudod a teljes földrészletet lefedni. De lehet, hogy érdemes lenne előtte beszélni a földhivatallal, nem tudom hogyan vagy földhasználóként nyilvántartásba véve.....
Válasz jogmester #4783. hozzászólásáraAz a baj, hogy 20 éve nem csináltunk.
Válasz csontii #4780. hozzászólásáraHa van olyan tulajdoni hányad, amely 2013 dec. 15 után gazdát cserélt adásvétel keretében, arra most nem tudsz szerződést kötni. Ez azt jelenti, hogy már nem ugyan arra a területre kötsz szerződést, mint amire korábban, így neked sem lesz elővásárlási jogod mint volt haszonbérlőnek.
Ha nincs és ugyan arra kötsz szerződést, akkor igen, feltéve, hogy van a földhivatalnál a korábbi szerződés mellet használati megosztástól térkép. Persze ez is földhivatal függő...
Válasz Pont #4781. hozzászólásáraKöszönöm.
Válasz csontii #4780. hozzászólásáraKellett kötni földhasználati megállapodást, ahol térképen be van jelölve melyik részt ki használja, kinek mekkora tulajdoni hányadra van használati joga, és az a táblán belül hol helyezkedik el. A te általad bérelt területre másnak nem áll meg a volt földhasználó meghatározás, így ha mindent időben és helyesen írtok a szerződésbe, téged nem előz meg senki, ettől függetlenül tehet elfogadót csak el fogják utasítani.
Válasz Pont #4779. hozzászólásáraEzt úgy értem, hogy nekem lejár a 20 év és újból kifüggesztem, de a táblában van olyan bérlő akinek még nem járt le a bérlete. Az én kifüggesztésemre rá tud-e jelentkezni?
Válasz csontii #4777. hozzászólásáraEzt nem értem, osztatlan közösben is külön külön megvan melyik területnek ki a földhasználója, tehát a meghirdetett területnek csak egy volt földhasználója lehet.
Válasz csontii #4775. hozzászólásáraA jelenlegi bérlő a volt haszonbérlő, ha a lejárat előtt kifüggesztik az új szerződést. Akinek esze van az így is csinálja, mert így kell.
Válasz Pont #4776. hozzászólásáraAdódik a másik kérdés ebből, hogy osztatlan közösben lehet-e rangsort felállítani két volt földhasználó között?
Válasz csontii #4775. hozzászólásáraAz hogy még pár hónapig jelenleg is haszonbérlő, az nem zárja ki, hogy eddig ő volt a haszonbérlő, nyelvtanilag sem, de lényegesebb a hivatalok értelmezése, hogy az a volt haszonbérlő aki eddig bérelte. Ott lehetnek problémák, ha csak a lejárat után kötnek új szerződést, abból már volt pereskedés, hogy hogyan is kell értelmezni....
Sziasztok!
Szerintetek mit kell érteni haszonbérlet esetén a volt földhasználó fogalmán? Ha valakinek 20év után lejár a bérleti szerződése és a lejárta előtt újból kifüggesztik, abban a pillanatban ő még nem volt haszonbérlő.
Válasz termelo #4773. hozzászólásáraAz csak jó ha még orvosi papírt se kértek. Az más kérdés hogy mit ér így hogy nem írtatok alá papírt.
Nekem jó 4-5 éve volt egy bácsi aki ügyvédi levéllel orvosi papírokkal felmondatta a bérletet.
Idénről is van olyan bérletem amibe belevan írva kérésre hogy komolyabb betegség esetén azonnal felmondható.
Válasz Nagy Péter 40 #4772. hozzászólásáraKorábban kibéreltem 28 hektár földet az akkori NFA-tól. Az értelmes területek eladásra kerültek a maradék csip-csup területekre fel akartam mondani a szerződést közös megegyezéssel.
Mivel ezt elutasították újból kértem a megszüntetést egészségügyi okokra hivatkozva de tőlem orvosi papírt nem kértek. Jött egy levél, hogy elfogadják a felmondásom; igaz még a szerződést a mai napig nem írtuk alá...
Válasz handsup #4769. hozzászólásáraEz attól függ hogy a bérlet megkötésének pillanatában fennállt e " már" a betegség.
Ha igen akkor nem valószínű hogy felmondható, max közös megegyezéssel.
Ha nem akkor igen orvosi papírokkal igazolva fellehet mondani.
Válasz handsup #4769. hozzászólásáraKérdés ki fizeti az adót ha nem töltöd ki az 5 év földbérletett. Inkább műveltetésbe add ki.
Válasz handsup #4769. hozzászólásáraÁltalában tolongani szoktak egy bérletért, ha a bérbeadónak nincs ötlete, keress valakit aki átvenné, akkor biztos nem nem kell bizonygatni betegséget, stb...
Üdv!
Haszonbérleti szerződést mint én haszonbérlő tartós betegség miatt könnyen felmondhatom egyoldalúan?
Üdv mindenkinek.Ha valaki regisztrált földműves ,de nem találja meg az erről szóló dokumentumot,hol lehet azt kikérni újra?Lehet elektronikusan valahol ,vagy csak személyesen a földhivatalból?Köszönöm válaszukat!
A törvénymódosítási javaslat rendezi a haszonbérleti szerződések felmondása körüli anomáliát. Ha valaki az Fétv.-ben biztosított jogánál élve felmondja a haszonbérleti szerződést, akkor a bérlőnek 30 napon belül ÍRÁSBAN kell a felmondás ellen tiltakozni. Ha ezt elmulasztja, akkor a felmondás hatályosul.
Válasz trikolor5 #4764. hozzászólásárahttps://www.agroinform.hu/gazdasag/haszonber-kedvezmeny-aszaly-57828-001
Azt kell nézni hogy milyen arányban csökkent a bevételed az előző évekhez képest.
Vagyis ha neked eddig volt 1 ha-on mondjuk 500 ezer forint bevételed és idén csak 100 ezer forint akkor ötödével csökkent a bevételed vagyis a bérleti díjad is ötödével csökken,ha meg 250 ezer akkor 50%kal csökkenthető a bérleti díj.
De ezt én is csak ezekből olvasva mondom nem találkoztam még hogy vki ilyet csinált volna.
Nekem is a 0,9tonnás átlag ellenére fizetem a teljes bérletet mert egyrészt szeretném majd újra bérelni plusz a "hírnevet" se akarom rombolni hogy ilyeneket csinálok még ha jogilag lehetőség is lett volna rá.
Ami még érdekes az ez a mondat:
"a hozamcsökkenéssel érintett földre vonatkozóan kiállított hatósági döntés kézhezvételét követő 8 napon belül, írásban köteles közölni a haszonbérbeadóval."
Ezek szerint amit én pl megkaptam augusztusban papírt hogy 100%-os aszálykárom azt 8 napon belül jeleznem kellett volna a bérbeadó felé..
Kérdés hogy ha lejárt a 8 nap és nem jeleztem akkor nincs jogalap csökkenteni a bérletet?
Én megkérdeznék egy ügyvédet hogy mit mond rá.
Válasz trikolor5 #4764. hozzászólásáraNem feltétlen. Sőt, 20 %-nal biztos hogy többet. Hozam értékcsökkenésrol van szó, és az is csak az adott földre. Nyáron voltak ezt magyarázó cikkek itt az Agroinformon is, keress vissza. Emlékeim szerint a hozam érték a termésmennyiségből és az árból jön ki.
Válasz Nagy Péter 40 #4762. hozzászólásáraAkkor ezekszerint csak a haszonbér 20%át kell kifizetnem. Köszönöm.
Válasz Blasi_ #4761. hozzászólásáraPontosan így van,csengetni kell.
Válasz trikolor5 #4758. hozzászólására 2013. évi CCXII. törvény 63. §:
63. § (1) * A haszonbérlőt arra az évre, amelyben a mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló törvényben foglaltak szerinti elemi káresemény vagy időjárási és más természeti jellegű elháríthatatlan külső ok (vis maior) miatt legalább 30%-os mértékű hozamcsökkenést szenved, és ezt az agrárkár-megállapító szerv igazolja, legfeljebb a hozamérték-csökkenéssel arányos haszonbér-mérséklés illeti meg arra a földre vonatkozóan, amelyen a hozamérték-csökkenés bekövetkezett.
(2) * Eltérő megállapodás hiányában az (1) bekezdésben foglaltak szerinti kedvezmény csak azt a haszonbérlőt illeti meg, aki, illetve amely a haszonbérleti szerződés alapján legalább a helyben szokásos mértékű, de legalább a Nemzeti Földalapba tartozó földekre megkötött haszonbérleti szerződésekben meghatározott és a Nemzeti Földalap kezelésére kijelölt szerv honlapján közzétett, országosan egységesen alkalmazott összegű haszonbérleti díjat fizeti. Ha a szerződés alapján a haszonbérlő a haszonbért az 50. § (1) bekezdése szerinti módon természetben teljesíti, akkor a haszonbérként nyújtott termék értékeként a földügyért felelős miniszter által vezetett minisztérium honlapján közzétett közleményben meghatározott referenciaárat, ennek hiányában a természetbeni szolgáltatás helyben kialakult piaci értékét kell figyelembe venni.
(3) * A haszonbérlő a haszonbérfizetési kedvezmény igénybevételét és mértékét a mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló törvényben meghatározott, a hozamcsökkenéssel érintett földre vonatkozóan kiállított hatósági döntés kézhezvételét követő 8 napon belül, írásban köteles közölni a haszonbérbeadóval.
(4) Semmis az a megállapodás, amelyben a szerződő fél az (1) bekezdés szerint járó kedvezmény igénybevétele miatt ki nem fizetett haszonbér pótlására vállal kötelezettséget.
Válasz TéZé #4760. hozzászólásáraAki 6-7t mellett sír az tehet egy szívességet....felénk 2-3t/ha lett. A haszonbérletet természetesen ugyanúgy telibe fizettem. Unszimpatikus hozzáállásnak tartom azt, hogy ilyen helyzetben ezzel genyózik a bérlő.
Válasz Matyógyerek #4759. hozzászólásáraNa ilyenröl még nem halottam hogy valaki többet akar fizetni mert rekord termése lett. Itt mifelénk észak somogyban is megy a nyüszittés hogy gyenge lett a kukorica 2.5-5.5 t/ha. De a búza jó lett 6-7 t /ha .
Nekem ne mondja senki hogy hektárnként 1misinél nincs haszon
Válasz trikolor5 #4758. hozzászólásáraUgyan úgy, mint amikor rekord termés van, és többet akarsz fizetni a szerződéses haszonbérnél. Csak ez negatív előjelű.
Hogyan kell kiszámolni az aszálykár miatt csökkenthető haszonbérletet? Jött határozat amiben 80%os aszálykárt állapítottak meg.
Válasz Pont #4752. hozzászólásáraAz a 30 az 15.
Szivességi szerződést szeretnékk kötni a testvéremmel, a kettőnk tulajdonát képező termőföldre, az ő (1/2-ed) részére vonatkozóan.
Esetleg tud valaki mintát küldeni.
Régebben a NAK honlapján voltak szerződés minták, de nem találom azokat...
Köszönöm szépen.
Válasz Beardserker #4753. hozzászólásáraTessék olvasni, itt le van írva minden pontosan, mielőtt a fals infókat mondjátok!
https://kiskunfelegyhaza.hu/polgarmesteri-hivatal/hatosagi-csoport/adasveteli-es-haszonberleti-szerzodesek-kifuggesztese/
Üdv.Köszönöm a felvilágosítást!Akkor addig amíg a papírok nincsenek rendben ne is kezdjek bele a megművelésnek?
Haszonbérletnél 8nap a kifüggesztési idő.
Válasz colika19836 #4751. hozzászólásáraA minimum az, hogy az ügyvéd tudja mi a menete. Be kell nyújtani a földhivatalba, ahol előzetes megvizsgálják, hogy mindenben megfelel az előírásoknak. Ez után átküldik 30 nap. kifüggesztésre, ez alatt jelentkezhetnek az elővásárlásra jogosultak. A 30 nap letelte után visszakerül a hatósághoz, aki a rangsor szerint meghozza a határozatot, hogy ki bérelheti.
Üdvözletem mindenkinek.Földet szeretnék bérelni,a tulajdonossal megegyeztem a bérleti díjról az ügyvéd megírja a szerződést eddig megy a dolog.Kérdésem az lenne ,hogy mi a folyamata a továbbiaknak?Köszönöm válaszukat!
Válasz TéZé #4749. hozzászólásáraHa határozott időtartamra kötötték, akkor a lejárat napján automatikusan megszűnik. A bérlő érdeke, és dolga utána járni, hogy bérelheti-e tovább, és még a lejárat előtt be kell adnia hivatalba. Tehát ha eddig nem intézkedett a bérlő, akkor már nem nagyon fog neki beleférni....
Válasz kuruczati3 #4747. hozzászólásáraÁltalában a bérleti szerződésbe le van irva a pontos felmodási idő.
De egyébkènt az a jellemző hogy lejárat elött legalább 6 hónappal jelzni kell a bérlő felé hogy nem adod neki tovább
Válasz kuruczati3 #4747. hozzászólásáraSzia! Meg is várhatod amíg eljön 12.31. de érdemes vele azért egyeztetni. A kérdés az hogy te mit szeretnél vele? Te magad használni? Ha igen, akkor végképp érdemes beszélni vele hogy ahogy korábban átadtad a területet, mondjuk felszántva, hagyja úgy, nehogy bevesse mondjuk őszi kalászossal mert utána csak a gond van
Üdv mindenkinek ! Kérdesem a következő lenne : 12.31 -el lejár a haszonbérleti szerződésem . Nekem mint a föld tulajdonosának fel kell e mondanom 60nappal előtte a bérbe vevőnek ,vagy csak simán megvárom ,hogy leteljen a dec 31 és utána azt csinálok amit akarok? Előre is köszönöm a válaszokat .