A piacok áthelyezésével kapcsolatban anyagi aggályok léptek fel, ezért döntött az átköltöztetés helyett a megszüntetés mellett a piacokat üzemeltető közigazgatási hatóság.

Smithfield London központjának egyik kerülete: az itteni piacon a feljegyzések szerint már a 10. században állatvásárokat tartottak, húst pedig több mint 800 éve árulnak itt. Jelenlegi formájában, kizárólag húspiacként 1860 óta üzemel, azonban 2028-ban végleg bezárja kapuit.

A Billingsgate halpiacra is ez a sors vár, az Egyesült Királyság legnagyobb városon belüli halpiacára, amely szintén több száz éves múltra tekint vissza. Hivatalosan 1689-ben alapították, de már a 14. században megindult itt a kereskedés.

A smithfieldi húspiac helyén egy új kulturális és kereskedelmi központot szeretnének létrehozni, az építési munkák már meg is kezdődtek, a halpiac helyén pedig a tervek szerint több ezer új lakás épül majd.

A közigazgatási hatóság eredetileg mindkét piacot a kelet-londoni Dagenhambe szerette volna költöztetni egy kifejezetten erre a célra létesített intézménybe, azonban a magasra rúgó költségek miatt végül úgy döntöttek, hogy a piacokat végleg bezárják, az árusokat pedig anyagilag kompenzálják.


A kapott támogatás azonban az árusok szerint nem elég.

Azért az összegért, amit ajánlottak, hogy elhagyjuk a helyet, nem tudok új üzletet nyitni sehol. Azt mondták, hogy próbáljam meg kihozni a legtöbbet abból, amit adnak. Cseppet sem rózsás a helyzet – fogalmazott az egyik halárus, akinek a családja már hetven éve árul a piacon. Arra is rámutatott, hogy a nagykereskedelmi piac megszűnésével a londoniak kisebb boltokban lesznek kénytelenek megvenni a halat, és nem lehet tudni, a halkereskedők honnan szerzik majd be az árut.

- Lassan oda jutunk, hogy mindent csak vákuumcsomagolásban lehet majd kapni – jegyezte meg egy másik árus.

Forrás: prove.hu

Indexkép: Shutterstock