E tanulmány szerint az Ecklonia cava nevű tengeri moszat fogyasztása lassíthatja vagy megelőzheti a Parkinson-kórt. A kutatók megállapították, hogy a hínárban – amelyet az ázsiai konyhában gyakran használnak levesekben és salátákban – található antioxidánsok megvédhetik idegsejtjeinket a szabad gyökökkel szemben, így megelőzhetik ezt a betegséget.

A kutatók már korábban is összefüggést találtak az étrendi antioxidánsok és a Parkinson-kór megelőzése között. Például arra jutottak, hogy a rezveratrol – amely számos növényben és gyümölcsben, többek között a vörös szőlőben, a bogyós gyümölcsökben és a földimogyoróban is megtalálható – a Parkinson-kór több egérmodelljében megvédte az agyban a dopamint termelő neuronokat az elhalástól. Az ellagsav, az α-liponsav és a mirtenál mind javította az egereknél a tanulási és memóriateljesítményt, valamint a neuromuszkuláris koordinációt (izomtevékenység működését szabályozó idegrendszeri folyamatok).


Az ellagsav több gyümölcsből és zöldségből is bevihető, például a szőlőből, a gránátalmából, a bogyós gyümölcsökből és a diófélékből. A mirtenál különböző növényekben, például az izsópban és a zsályában, az α-liponsav pedig a vörös húsokban, a spenótban és a brokkoliban is megtalálható.

Szervezetünk káros szabad gyököket termel válaszul a környezeti ártalmakra, például az ultraibolya sugárzásra és a légszennyezésre. A szabad gyökök a sejtekben zajló normális folyamatok természetes melléktermékei. Az antioxidánsok megvédik a sejteket a szabad gyökök által okozott károktól. A szervezetünk természetes módon termel antioxidánsokat, de egyes élelmiszerek antioxidánsokban gazdagok – ilyen az Ecklonia cava is –, és kiegészíthetik a természetes módon termelt antioxidánsokat, ezáltal segítve szervezetünket a szabad gyökök okozta károk elleni küzdelemben. Emellett antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatásúak is.


A rotenon elpusztítja az agyban a dopamint termelő neuronokat, aminek következtében az egereknél a Parkinson-kórhoz hasonló betegség alakul ki, hasonló tünetekkel, például lassabb mozgással és gyomor-bélrendszeri zavarokkal. Miután a kutatók Parkinson-kórt idéztek elő az egerekben, némelyeket az Ecklonia cava antioxidánsokkal, másokat pedig a szokásos étrenddel etették. Azt találták, hogy az antioxidánsokkal etetett egerek agyában a dopamint termelő neuronok védettnek tűntek. Ezen egereknél kevesebb Parkinson-kóros tünet is jelentkezett, mint a hagyományos étrenddel etetett egereknél.

A rotenon növeli a szabad gyökök termelődését, ami elpusztítja a sejteket. A kutatók megfigyelték, hogy az antioxidánsok csökkentették a sejtekben a rotenon által kiváltott szabad gyökök termelését, megakadályozva ezzel a sejtpusztulást. Ez a kutatás jelentheti azt, hogy megelőzhető és lassítható a Parkinson-kór, amennyiben e vizsgálati eredmények az embereknél is hatásosak.

Az Ecklonia cava – más néven lapátfű, kajime, noro-kajime vagy gamta – egyfajta barna alga, amely gazdag egy florotannin nevű antioxidánsban. Japánban és Koreában élelmiszerekhez és a gyógyászatban is használják magas koleszterinszintre, rákra, porckopásra, sportsérülésekre, cukorbetegségre és sok más betegségre.

A Parkinson-kór az Alzheimer után a második leggyakoribb neurodegeneratív betegség világszerte, amely előfordulása 60 éves kor után minden évtizedben megháromszorozódik. 2015-ben 6,9 millió betegről lehetett tudni, de 2040-re ez a szám megduplázódhat.

Forrás: divany.hu

Indexkép (csupán illusztráció): Shutterstock