Huszonéves korban közérzetileg észre sem vesszük az évszakok váltakozását – soha semmiféle bajt, vagy tünetet nem érzékelünk - tesszük a dolgunkat rendületlenül. Valójában nem is igazán értjük akkor még azokat az embereket, akik az időjárásra panaszkodnak. Mindegy, hogy nyár vagy ősz, tél vagy tavasz: energikusan, életerőnk teljében állunk neki a napi feladatoknak.
Nos, ez az idilli állapot bizony a kor előrehaladtával elillan: egyre többször szembesülünk majd a frontok hatásaival és megérezzük az évszakok közötti átmeneti időszakokat is.
Mindegy, hogy nyár vagy ősz, tél vagy tavasz: energikusan, életerőnk teljében állunk neki a napi feladatoknak - valameddig — fotó: pixabay.com
Itt a tavasz, de hova lett a frissesség?
Egyre nehezebben viseljük a tél végét: ahelyett, hogy frissen, üdén - a természettel együtt erőre kapva indulnának a napjaink, a fáradtság, a nyugtalanság, az aluszékonyság, az általános rossz közérzet, a kissé pesszimistább életszemlélet, a hangulatingadozások, a zavaró dekoncentráció okoz problémát.
Pedig a tavaszi munkák kezdete a mezőgazdaságban bizony jelentős erőpróbát jelent minden gazdálkodónak - így neked is.
A rossz közérzet, a kellemetlen kísérőtünetek hatással vannak a mindennapi feladatok elvégzésre is — fotó: pixabay.com
Nem betegség "csak" egy állapot
A tavaszi fáradtság nem betegség, annak ellenére sem, hogy kellemetlenek a tünetei. Szerencsénkre „csupán" csak egy tél végi hiányállapotról van szó. A szervezetünkből életfontos vitaminok és ásványi anyagok hiányoznak, na és hiányzik az életfunkcióink alapvető szabályozója: a fény.
A fény, ami befolyásolja testhőmérsékletünket, hatással van a hormonháztartásunk és a belső biológiai óránk működésére, növeli a melatonin- és szerotonin szintet, kedvezően befolyásolva a kedélyállapotunkat és az alvási ciklusunkat is.
A fáradtságérzet kialakulásáért a hormonháztartásban bekövetkező változások is felelősek. A tél folyamán - részben a fényhiány, részben életmódbeli tényezők miatt – a megcsappanó energiakészlet befolyásolja az alvási hormon (melatonin) és a boldogsághormon (szerotonin) normál termelődését. Az alvási ciklus hosszabb, mert a fényhiány miatt megnő a szervezet melatonin-termelése. A szerotonin hiánya pedig depressziót, motiválatlanságot és örömtelenséget okozhat.
Tavasszal ezek a hormonszintek a több napfény hatására megváltoznak (csökken a melatoninszint), de a szervezetünk csak nehezen tud átállni a tavaszi fényviszonyok diktálta ritmusra, ez pedig fejfájást, aluszékonyságot, szédülést okozhat.
Joggal merül fel a kérdés: mit tehetünk azért, hogy minél hamarabb túljussunk ezen a tél végi – tavasz eleji problémás időszakon.
Virágzó gyümölcsfák és rétek, zöldellő határ: a tavasz csalogató szépségét mégsem tudjuk kihasználni a testi tüneteink miatt — fotó: pixabay.com
Tippek tavaszi fáradtság ellen
A tavaszi fáradtság kellemetlen tünetei ellen megfelelő táplálkozással és életmódbeli változtatásokkal védekezhetsz a leghatékonyabban.
- Igazolták: azok az emberek, akik testileg-lelkileg egyensúlyban vannak ritkábban szenvednek az időjárás viszontagságaitól. Ezért törekedj az egészségtudatos életmódra és a lehetőségeid szerint kerüld a stresszt, vagy legalább mérsékeld a hatásait.
- Mozogj minél többet a friss levegőn! Legyen természetes a mindennapos mozgás, ami lehet egyszerű séta, kocogás, kerékpározás. A mozgás karbantartja a vérkeringést, fokozza az izmok erejét és teljesítőképességét, erősíti az immunrendszert, mozgósítja a zsírraktárakat, segíti az optimális testsúly kialakítását. Fizikai aktivitás közben gyorsabbak lesznek az anyagcsere folyamatok, javul a tápanyagok hasznosulása. Nemcsak edzettebbekké, ellenállóbbakká, kitartóbbakká válsz, hanem boldogabb is leszel. Lényeges, hogy mindig az edzettségi szintedhez, a képességeidhez mért mozgásformát válassz, és tedd azt rendszeressé az életedben. Bármely mozgásformát vagy testedzést végzed az endorfint szabadít fel a szervezetedben, amely a jó közérzetért felelős hormon.
- Tölts minél több időt természetes napfényben, segítve ezzel a bőrben a D-vitamin szintézisét.
- Figyelj az elegendő mennyiségű és minőségű alvásra, hiszen kipihenten sokkal könnyebben veszed majd az akadályokat, nő a terhelhetőséged.
- Próbáld ki a jógát és/vagy a meditációt – mindkettő hatékonyan segíthet abban, hogy kordában tudd tartani izmaidat, a légzésedet, a gondolataidat.
- Szaunázz, vagy alkalmazz váltott hideg-meleg vizes zuhanyt. Ezáltal felpezsdül a keringésed, ellenállóbbá válik a szervezetünk
- Fogyassz gyógynövényekből készült friss gyógyteákat: a citromfű, a levendula, a cickafarkfű – kifejezetten a frontérzékenység ellen hatnak. De a gyógyszertárakban kifejezetten erre a célra összeállított cseppek és kapszulák is kaphatóak.
- Beválhat az aromaterápia is: a levendula, a citromfű, a zsálya párologtatása enyhítheti a kínzó tüneteket.
- Fejfájás ellen jó hatású lehet, ha borsmenta- vagy eukaliptusz olajat dörzsölsz a halánték környékén a bőrbe.
- Tölts minél több időt barátaid, szeretteid társaságában - bizonyított: nincs jobb gyógyír egy kiadós nevetésnél.
- Adj időt és lehetőséget magadnak a feltöltődésre: csináld azt, amit igazán szeretsz és soha ne vállalj el olyasmit, ami meghaladja a kapacitásaidat.
A mezőgazdasági munka megterhelő, kell hozzá az erőnlét — fotó: pixabay.com
Nem mindegy mit teszel, de az sem mindegy, hogy mit eszel!
Táplálkozz vitaminokban és ásványi anyagokban gazdagon: friss zöldségek és gyümölcsök minden nap szerepeljenek az étrendedben. Tanulmányozd az alábbi két táblázatot: látni fogod, hogy nem is olyan nehéz betartani a javasolt napi bevitelre tett előírásokat.
A legfontosabb vitaminok
|
A nyers zöldségek és gyümölcsök (és a belőlük elkészített ízletes turmixok) nagyon sokféle vitamint, ásványi anyagot, és egyéb bioaktív hatóanyagot tartalmaznak — fotó: pixabay.com
A legfontosabb ásványi anyagok
|
- Ne feledkezz meg a kellő mennyiségű folyadék fogyasztásáról sem, ami napi legalább 2,5 liter folyadékot jelent! A legjobb a szénsavmentes ásványvíz, de ihatsz natúr gyümölcs- és zöldségleveket (hozzáadott cukor nélküliek), vagy a turmix italokat. A folyadékpótlásban a hideg-meleg levesek is a segítségedre lehetnek.
- A táplálkozásod legyen gabonaalapú, ezek közül is válaszd a teljes kiőrlésű termékeket: a korpás, magvas pékárukat, a barna rizst, a különböző pelyheket, korpákat.
- Csökkentsd le a zsíros és szénhidrátban gazdag ételek fogyasztását.
- Fehérjeforrásként ehetsz sovány húsokat és tejtermékeket, Omega- 3 zsírsavban gazdag tengeri halakat.
Laktató saláta — fotó: pixabay.com
-
Fogyassz minél változatosabb összetételben zöldségeket, gyümölcsöket, amelyekkel a magas rosttartalmuknak köszönhetően hosszú időn át biztosíthatod a jóllakottság érzését és feltöltheted a vitaminraktáraidat is.
- A nassolás iránti vágyadat az édesség helyett csillapítsd magvakkal, sovány tejtermékekkel, aszalt vagy friss gyümölcsökkel, turmixitallal vagy salátákkal – ezzel elkerülheted a fölös „üres" kalóriák bevitelét, és a túlsúly kialakulását.
Zöldellő természet, hívogató napsugarak, ezernyi feladat - ne hagyd, hogy a tavaszi fáradtság eluralkodjon rajtad!