Mindannyian tudjuk, hogy a kiegyensúlyozott táplálkozás rendkívül fontos, ugyanis enélkül egyes tápanyagokból hiány léphet fel a szervezetünkben, azt azonban már kevesebben tudják, hogy a túl sok fehérje fogyasztásának fehérjemérgezés lehet a következménye, ami súlyos tünetekhez, sőt akár halálhoz is vezethet.

A test megfelelő működéséhez fehérjéből, zsírból és szénhidrátból is megfelelő mennyiséget kell biztosítanunk szervezetünk számára.

Ha huzamosabb időn keresztül csak fehérjét fogyasztunk, annak fehérjemérgezés lehet a következménye. Ezt okozhatja például akár az is, ha valaki fogyókúrás céllal vagy egyéb megfontolásból kizárólag nyúlhúst eszik, amivel túladagolhatja fehérjével a szervezetét. Fehérjékre alapvető szüksége van a szervezetünknek, de a megfelelő arányok betartásával.


Miért van szükségünk fehérjére?

• A fehérje nélkülözhetetlen az alultápláltság elkerüléséhez, fizikai kondíciónk javításához, az izomtömeg és az erő megőrzéséhez.
• A fehérjének köszönhetően marad egészséges a bőrünk, a hajunk és a körmünk, de az izmok, inak és erek is ebből építkeznek.
• A szervezetnek szüksége van fehérjére a hormonok, enzimek megtartásához, szintetizálásához.
• A jóllakottságérzet hosszabb távú fenntartása miatt fontos eszköze lehet a fogyókúrának is.
• A fehérje minden emberi sejt építőeleme, és részt vesz az emberi test létfontosságú biokémiai funkcióiban.
nyúlhús

Szervezetünk megfelelő működéséhez fehérjére, zsírokra és szénhidrátokra is szükségünk van – fotó: Pixabay

A túl magas fehérjetartalmú étrend mellékhatásai

Ha valaki kizárólag fehérjét fogyaszt, és a szervezete nem jut zsírokhoz és szénhidrátokhoz, az fehérjemérgezéshez vezethet, melynek során a következő tünetek léphetnek fel: rosszullét, hasmenés, fejfájás, fáradtság, gyengeség, alacsony vérnyomás, gyomorproblémák (hiszen a rostok az emésztés szabályozásához elengedhetetlenek) és éhség. Ezenkívül a koncentrációs képességre is károsan hat, ha valaki a szénhidrátot is fehérjével szeretné pótolni.

Ha pedig a szervezet nem jut elegendő mennyiségű zsírhoz, a saját maga által elraktározott zsiradékát kezdi elégetni, hogy energiához jusson, ami hosszú távon komoly következményekkel jár. A máj és a vesék fontos szerepet játszanak a fehérjék lebontásában, és ha túl sok fehérjét kellene lebontaniuk, nem bírják az iramot, és megnövekedhet a vérben a karbamid és az ammónia mennyisége, ami szélsőséges esetben akár halálhoz is vezethet.

A fehérje túladagolása együtt járhat a magas koleszterinszint és a szív- és érrendszeri megbetegedések megnövekedett kockázatával.

Ha nem ügyelünk a szénhidrát- és a fehérjebevitel megfelelő arányára, a vércukorszintünk ingadozni fog, és a szerotoninszint is alaposan le fog csökkenni, márpedig szerotoninra szükségünk van, hiszen ez szabályozza a hangulatunkat.

Nagyon fontos tehát, hogy étrendünk összeállításakor mindig figyeljünk a megfelelő arányok betartására, az egyensúly megtalálására.

A kiegyensúlyozott táplálkozás alapja a zöldségek, a gyümölcsök, a sovány fehérjék és a teljes kiőrlésű gabonák megfelelő arányú bevitele.