Ráadásul 11 napon át is hatékony védelmet nyújthat a vérszívókkal szemben.

Az emberi bőrön gyakran előforduló baktérium segítségével készítettek új szúnyogriasztót a kutatók. Az eredmény egy olyan készítmény, mely akár egy héten át is elriaszthatja a bosszantó, akár veszélyes betegségeket is hordozó vérszívókat.

A nőstény szúnyogok számos tényező mentén választják ki azt, akiből végül vért szívnak. Ilyen például a testhőmérséklet, a bőrön lévő mikrobák által kibocsátott szagok és a szén-dioxid. Ezt azonban akár a szúnyogok távol tartására is be lehet vetni a nekik nem tetsző illatanyagok létrehozásával.


Egy, a bőrbaktériumok által kibocsátott vegyület, a tejsav rendkívüli mértékben vonzza a vérszívókat, tehát ha ha sikerül elérni, hogy kevesebbet termeljen a bőr a tejsavból, az adott illető kevésbé lenne vonzó a szúnyogok számára.

A tejsav termeléséhez a kutatók genetikailag módosították a Staphylococcus epidermidis és a Corynebacterium amycolatum baktériumokat. Amikor egereken tesztelték a módosított baktériumokat, úgy találták, hogy akár 11 napon át is 64,4 százalékkal jobban kerülték a szúnyogok az állatokat! Azonban az érdemi hatás kialakulásához három napra volt szükség.

További pozitívuma a módszernek, hogy – a jelenleg alkalmazottakkal szemben – nem igényel mérgező anyagokat.

Forrás: hvg.hu

Indexkép: Shutterstock