A "bio" kifejezés a mai napig visszhangot kelt a fogyasztók körében. Az ágazat így is nehéz helyzetben van, hiszen csökken a gyümölcs- és a zöldségfogyasztás, főleg a bio változatok esetében. Több olasz vállalat összeállít, hogy elősegítsék a biozöldségek és -gyümölcsök ismertségét és fogyasztását. A cél, hogy ne csak Olaszországban, hanem Németországban, Franciaországban, Dániában és az egész Európai Unióban fellendítsék a keresletet.
"Made in Nature"
A "Made in Nature" projekt hozzájárul az ökológiai kultúra erősítéséhez, azzal a céllal, hogy az emberek még jobban megismerjék ezeket a termékeket, tudják azt, hogy milyen előnnyel jár az, ha valaki a hagyományos zöldségek és gyümölcsök helyett a bio termékeket választja.
A biogazdálkodás egy olyan terület, amelyre egyre több termelő figyel fel, köszönhetően az Európai Uniós szabályoknak, valamint a Farm to Ford stratégia célkitűzésének. Ennek köszönhetően 2030-ra a biogazdálkodási területi részesedése elérheti a 25%-ot - írja a Fruitnet.com.
Olaszországban már 2022-ben több mint 2,3 millió hektáron folyt ökológiai termesztés, ami 7,5 százalékos növekedést jelent a 2021-es adatokhoz képest. 2010 óta az biogazdálkodás kétszeresére nőtt, jelenleg a mezőgazdasági terület közel 19 százalékát teszi ki.
Nemcsak a gazdálkodók és a vásárlók, hanem a gyártók részéről is növekszik az érdeklődés a szegmens iránt. Egyre több azoknak a fogyasztóknak a száma, akik nagyobb figyelmet fordítanak a jólétre, valamint igyekeznek környezetbarát és fenntartható módon vásárolni.
Az átlagfogyasztó nehéz helyzetben van
"Zöld", "fenntartható", "bio", de számos egyéb címke van, ami megzavarhatja az átlagfogyasztókat. Éppen ezért kell jobban kommunikálni kifelé és elmagyarázni, hogy mit jelent az, hogy valami biotermék. Az olaszok nagyjából 30%-a vásárol bio zöldségeket és gyümölcsöket napi szinten, de az ottani kereskedők tudják, hogy a célcsoport még tovább bővíthető.
Itthon ez a szám sokkal alacsonyabb, bár hozzá kell tenni, hogy mivel sokan járnak piacra, így nehéz megmondani, hogy a magyarok hány százaléka vásárol bio terméket. Az viszont biztos, hogy mivel ezeknek magasabb az áruk, így nem mindenki engedheti meg magának, hogy ilyen zöldségeket és gyümölcsöket vásároljon.
A válság hatása
Itthon is érződik a válság, hiszen az emberek nagy része csökkentette a zöldségek és gyümölcsök vásárlására fordított összeget. Az utóbbi évben egyre kevesebbet vesszük a vitamindús élelmiszereket, ami nagy hatással van az egészségünkre is. Az biztos, hogy az árak meredeken emelkednek, így a kevesebb jövedelemmel rendelkezők inkább lemondanak ezekről a termékekről, hogy ki tudják fizetni a számláikat.
Ugyanez elmondható Európa többi országáról is, hiszen Olaszországban már a termelés is visszaesett, aminek egyik oka természetesen a kereslet visszaesése, de ott az évek óta tartó aszály, valamint a szélsőséges időjárási jelenségek. Ugyanez elmondható Franciaországról és Németországról, ahol szintén esik a fogyasztás, köszönhetően az inflációnak és energiaköltségek emelkedésének. Ettől függetlenül mégis nőtt az egészségtudatos vásárlók aránya, hiszen akinek van rá pénze, az viszont inkább bio élelmiszereket vásárol.
Több dolog nehezíti a biogazdálkodást folytatók munkáját - fotó: pexels.com
Ezzel szemben Dániában inkább a kínálat csökkenése okoz problémát. A fogyasztóknak lenne pénze vásárolni, mivel azonban kevesebb termék közül választhatnak, így ez erősen korlátozza a fogyasztók választási lehetőségeit, akik ezért a helyi termelőkhöz fordulnak.