A kis területeken gazdálkodók számára a feldolgozás feltételeinek javítása hozhat előrelépést – fotó: Agroinform
A csütörtökönként megszervezett esemény a tavaszi koronavírus-járvány idején néhány hétig szünetelt, de áprilistól szigorúbb előírások betartása mellett, nagyobb odafigyeléssel, újraindult. A termelők nem panaszkodnak, sőt van, aki jelentős növekedést tapasztalt a forgalomban.
A megváltozott helyzetről, az új lehetőségekről kérdeztük a piacon árusítókat.
Őrségi kistermelők
Az egyik őrségi, családi gazdálkodó 4 hektáron foglalkozik zöldség-, gyümölcs-, valamint olajtöktermesztéssel. – Igaz ugyan, hogy a fesztiválok elmaradtak az első félévben, viszont a helyből (háztól) vásárlás és a piaci forgalom jelentősen megnőtt. Több helyen is árusítunk, a külföldre utazás korlátozásának köszönhetően az őriszentpéteri termelői piacon és itt Szombathelyen is rengeteg turista fordult meg – mondja Hári Tamás. A termelő nagy választékkal, ráadásul bankkártyás fizetési lehetőséggel várja vásárlóit.
Az Őrségben 1,5 hektárnyi kaszáló gyümölcsös területen termesztik a gyümölcsök nagy részét, szilvát, körtét, diót, almát, fejleszteni szeretnének, elsősorban a feldolgozás korszerűsítését tervezik.
Hári Tamás szerint a piaci forgalomra nagyszerű hatással volt a „Válaszd a hazait!” kampány is.
Homoktövis Zalából
- Csak feldolgozott termékben érdemes gondolkodni! – mondja a Zala megyében 2 hektáron gazdálkodó, homoktövis-termesztéssel foglalkozó termelő. – Hat éve telepítettük az ültetvényt, az első két évben felvásárlónak adtuk el a termést, de sajnos a kialkudott ár az önköltséget is alig fedezte. Csak a feldolgozással tudunk értéket növelni, és normális áron értékesíteni.
A homoktövis termesztése viszonylag kiszámítható, fagyra nem túl érzékeny, a csapadékhiányt habár nem kedveli, viszonylag jól tűri. Nagyobb problémát a virágzás idejének időjárása jelentheti, a virágok beporzásához megfelelő irányú, erősségű szél és száraz idő szükséges. Az eddigi 4 szüret közül egy maradt el a nem megfelelő beporzás miatt.
A gyümölcsből készült termékek iránti kereslet folyamatosan nő a növény immunrendszerre gyakorolt előnyös hatása miatt.
Egyre többen fedezik fel a homoktövis jótékony egészségügyi hatásait - fotó: pixabay
Méz (vagy vész?)helyzet Vas és Zala megyében
A tavaszi fagyok nem csak a gyümölcsvirágzást akasztották meg, sajnos az akácvirágzásnak sem tett jót, így a zalai, vas megyei méhészek akácméz termése attól függött az idén, hogy ki vállalta be azt, hogy máshová, távolabbi helyekre szállítja el a méhcsaládokat.
Az egyik zalai méhész gazdálkodó arra kényszerült az idén, hogy Somogy megyébe vigye 140 méhcsaládját. – Nagyon nagy munka leszervezni egy ilyen utazást, de csak így lehetett megmenteni ezt az évet a terméskieséstől. A mézvásárlókra azonban nem lehet panasz, a járvány miatt, valószínűleg egészségmegőrzési okból, nagyon sokan vásároltak, nem csak mézet, hanem virágport, méhpempőt és propoliszt is. A mostani második hullámmal ez megint észrevehető – mondja az egyik Zala megyében tevékenykedő méhész.
A koronavírus járvány alatt megnőtt a kereslet a méhészeti termékekre - fotó: Agroinform
Kistermelők Nádasdon
A Táborhegyi gyümölcskertészet szörpök, aszalványok és lekvárok előállításával, értékesítésével foglalkozik. Idén a 4 hektárnyi gyümölcsös felét a fagy elvitte. További nehézség, hogy elmaradtak a fesztiválok, a nagy tömegeket megmozgató rendezvények, kirakodóvásárok, hiszen az üzlet nagy részét ezeken a helyeken tudják nyélbe ütni.
– Folyamatosan pályázunk, minden lehetőséget megragadunk. Felismertük, hogy ekkora területet akkor lehet gazdaságosan művelni, a feldolgozás feltételeit is megteremtjük. LEADER forrásból tudtunk vásárolni a betakarításhoz szükséges eszközöket, de sajnos a pályázat utófinanszírozásos, így régóta várunk a pénzünkre.
A gazdálkodók számítanak a hamarosan megjelenő kistermelői pályázatra is.
Változó körülmények, növekvő kereslet
A szombathelyi piacon megjelent kistermelők véleménye összességében az, hogy a helyi alapanyagokból készített termékekre folyamatosan nő az igény, leginkább az időjárás miatt panaszkodtak a legtöbben, a kereslettel nincs gond. Az értékesítési csatornák azonban egyfolytában változnak, néha nehéz alkalmazkodni. Vannak, akik kialakították annak a rendszerét, hogy a nagyobb fesztiválokon nagy választékkal, bankkártyás fizetési lehetőséggel tudjanak megjelenni. Ez a logisztikai háttér azonban az elmúlt fél évben nem volt lényeges, hiszen a járvány mindent felülírt, ezekben a hónapokban nagyobb jelentőséget kapott a webáruház, valamint a helyben vásárlás lehetősége.
A Pannon Helyi Termék Nonprofit Kft. immár 15 éve dolgozik azon, hogy a főként Vas és Zala megyében gazdálkodó kistermelőknek, helyi termék előállítóknak jobb piacra kerülési lehetőségeket biztosítson. A szervezet segít a marketingben, termékfejlesztésben, új értékesítési csatornák kialakításában, „bejáratásában”. A vidéki kistelepüléseken élők számára a helyi termékek iránti egyre nagyobb érdeklődés valós előbbre jutási lehetőséget adhat, és segíthet akár az idényjellegű, akár az állandó munkalehetőségek számának növelésében.
Korábbi írásunk a témában itt érhető el.
Miért válasszunk helyi terméket?
Helyi termékek vásárlásával mindenki hozzájárulhat saját környezetének fenntarthatóságához. Minden helyben elköltött forint segíti a helyi gazdaság talpon maradását, új munkahelyek létrehozását, a régiek megőrzését. A helyben megtermelt profit helyi fejlesztéseket generál, ráadásul a legfontosabb élelmiszerek helyben történő beszerzésével csökkenthető a termeléssel, a szállítással és a csomagolással járó környezetterhelés. Ezzel szorosan összefüggő tény, hogy azok a zöldségek és gyümölcsök, melyek nem távoli országokban termettek, nem szorulnak olyan vegyszeres kezelésekre, melyek a hosszú szállítási idő alatt mesterségesen növelik a zöldség és a gyümölcs eltarthatóságát.
Tudatos vásárlással is erősíthető a helyi gazdaság - fotó: Agroinform
Nagy figyelem jut a piacoknak és a helyi terméknek
A „Válaszd a hazait!” kampánnyal az Agárminisztérium is kiáll a helyi termék előállítás és értékesítés mellett. Emellett új pályázati forrás nyílt meg a helyi piacok fejlesztésére, és várhatóan még októberben elérhető lesz a kistermelők beruházási igényeinek támogatására kiírt pályázat. A mezőgazdasági kisüzemek támogatása című felhívás jelenleg a társadalmi egyeztetés során beérkezett vélemények beépítésének fázisában van, a felhívás tervezet (NEM VÉGLEGES!) elérhető a www.palyazat.gov.hu oldalon.
A felhívás tervezet szerint a támogatásból a nyertes pályázó tevékenységének értéknövelését szükséges megvalósítani, a forrás szinte bármire felhasználható majd, ami hozzájárul az üzemméret növeléséhez. A felhívás keretében nyújtott támogatás vissza nem térítendő egyösszegű átalány jellegű támogatásnak minősül. A támogatás maximális összege a tervek szerint 15 ezer eurónak megfelelő forintösszeg.