Az angol Sheffield Egyetem kutatói több külföldi kutatási intézménnyel együttműködve, évek óta foglalkoznak az algák szennyvíztisztítóként és bioműtrágyaként való hasznosítási lehetőségeivel.

Megállapítást nyert, hogy a különböző alga törzsek (ciánobaktériumok) a szennyvíztisztítás hatékony és alacsony ráfordítást igénylő eszközei lehetnek, mivel képesek kivonni a szennyező anyagokat a vizekből és a talajból egyaránt. Különösen fontos a műtrágyák túladagolása, illetve kimosódása nyomán visszamaradó nitrát- és foszfátszennyeződések eltávolítása, amelyek egyre növekvő gondot okoznak, és sok helyütt ellehetetlenítik a növénytermesztést, sőt a felszíni vizekbe (főleg tavakba) kerülve súlyosan árthatnak azok élővilágának – írja sheffield.ac.uk.

Új felfedezés az algák szennyvíztisztítóként és bioműtrágyaként történő hasznosítása

Új felfedezés az algák szennyvíztisztítóként és bioműtrágyaként történő hasznosítása – Fotó: Pixabay

Hozzáteszik, hogy az így visszagyűjtött anyagok újra felhasználhatók biotrágyaként, emellett az algák hasznos segítséget nyújthatnak a termőföld széntartalmának visszatartásában is, tekintettel arra, hogy a zéró szén-dioxid-kibocsátás 2050-ig történő elérését több ország célul tűzte ki.


Végül, de nem utolsósorban meg kell említeni, hogy bizonyos algafajok (pl. a Chlorella) az emberi táplálkozásban és az egészség megőrzésében is fontos szerepet játszhatnak. A Sheffield Egyetem algakutatásainak eredményeit a Chemical Engineering Journal folyóiratban ismertették