Az európai mogyoró vagy közönséges mogyoró nálunk is megterem, és nemcsak finom, hanem nagyon egészséges is. Tele van rostokkal, antioxidánsokkal, egészséges zsírokkal, vitaminokkal, fehérjékkel és ásványi anyagokkal – többek között E-vitamint, rezet, mangánt, B-vitamint, magnéziumot, kalciumot, szelént, foszfort, káliumot és folsavat is tartalmaz –, ráadásul gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatású, ezért szívesen alkalmazzák a népi gyógyászatban is – írja a divany.hu.

A közönséges mogyoró hosszú távú fogyasztásának jótékony hatásai

1. Csökkentheti az elhízás kockázatát, és segíthet az egészséges testsúly fenntartásában

• A diófélékben lévő fehérjék és rostok növelik a jóllakottság érzését.
• A mogyoró telítetlen zsírjai fokozzák a biológiai oxidációt, ami a testzsír felhalmozódásának csökkenéséhez vezethet.
• A fehérjék, rostok és telítetlen zsírok kombinációja fokozhatja a szervezet hőtermelését és nyugalmi energiafelhasználását.
• Az élelmi rostok elnyomhatják az éhséget pl. azáltal, hogy késleltetik a tápanyagok felszívódását.


2. Csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát

Rendszeres fogyasztása csökkenti a szívkoszorúér-betegség kockázatát, és védelmet nyújthat a szív- és érrendszeri betegségek egyes kockázati tényezői ellen. Továbbá csökkentheti a gyulladást, az oxidatív stresszt és az inzulinrezisztenciát, és segít az egészséges vérnyomás fenntartásában.

3. Laktató

Magas rost- és fehérjetartalmának köszönhetően csillapítja az éhséget.

mogyoró

A szívbarát közönséges mogyoró – fotó: Pixabay

4. Fontos része a mediterrán étrendnek

A mediterrán étrend sok növényi alapú élelmiszert, teljes kiőrlésű gabonát és egészséges zsírokat tartalmaz, így jelentős szerepe lehet a krónikus betegségek megelőzésében, és az élettartamot is meghosszabbíthatja.

5. Támogatja az emésztőrendszer egészségét

A mogyoróban található oldhatatlan rostok felszívják a vizet a belekben, megnövelik a salakanyagok tömegét, és felgyorsítják azok áthaladását a bélrendszeren, ami hozzájárulhat a székrekedés megelőzéséhez, és csökkentheti az emésztőrendszert érintő rákos megbetegedések kockázatát.