Védekezés alatt hajlamosak vagyunk kizárólag fizikai védekezésre gondolni, vagyis amikor megpróbáljuk a fagyhatás kockázatát a legkisebb mértékre csökkenteni azzal, hogy különböző technológiákat alkalmazva emeljük az ültetvény hőmérsékletét fagy jelenlétekor. Lehetséges, de nem egyetlen módszer a fagyvédelmi öntözés, szélgépek használata, a paraffingyertyás hőtermelés és különböző fagyvédelmi gépek alkalmazása.

2016-ban a magyarországi gyümölcsültetvények 50 százalékára jelentettek tavaszi fagykárt az április végi fagyhullám következményeként. Amennyiben az összes gyümölcsültetvényt fel akarnánk szerelni valamilyen fagyvédelmi technológiával, 100 Mrd Ft-os nagyságrendű beruházást kellene megvalósítani ehhez, és nem beszéltünk a rendszerek éves fenntartásáról.

fagy

A fagybiztosítással és a kárenyhítési hozzájárulással együtt megfelelő védelmet alakíthatunk ki – fotó: Shutterstock

Erre nyilvánvalóan kevés esély van, mert a hektáronkénti 1-1,5 M Ft-os beruházási költséget az évről évre bizonytalan termésár miatt elég kockázatos lenne vállalni. Hektáronként legalább 2-4 milliós hozamértéket kellene előállítani ahhoz, hogy a rendszerek rentábilis működtetéséről beszélhessünk.

Ezzel szemben állami támogatással együtt 100 000 Ft körüli éves összegből nem csak fagykárbiztosítást, hanem jég, vihar és egyéb biztosítási fedezeteket vásárolhat a termelő. Ez az összeg a fagyvédelmi rendszer éves fenntartási költségének megfelelő nagyságrendű kiadást jelent.

Nyilván a fagybiztosításoktól sem várhatunk csodát, mert önrészek is befolyásolják a térítéseket, azonban a kárenyhítési rendszerből igényelhető kárenyhítési hozzájárulással kombinálva megfelelő védelmet alakíthatunk ki. Lényegesen olcsóbban és kiszámíthatóbban tehetjük meg, mintha milliós összegeket költenénk fagyvédelmi rendszerekre. Ráadásul a kárenyhítési rendszer szankcionálja a biztosítás hiányát, mert nélküle maximum 40 százalékos térítést adhat a károsultnak a megszerezhető 80 százalék helyett, ami milliós veszteség lehet jogosultság esetén is.

Az Agrisk.hu biztosítási portál az országban egyedüliként

lehetővé teszi a biztosítói térítések összehasonlítását a kárszimulátor funkcióval,

így senki sem vásárol zsákbamacskát illetve a termelő meg is kötheti online a számára legmegfelelőbb biztosítási konstrukciót. Fontos, hogy a felmerülő kérdéseket szakmailag felkészült szakértők válaszolják meg, ez az Ön biztonságának a garanciája.

Ha a fagykárok elleni védekezés fizikai korlátait vesszük figyelembe, akkor egy fagyvédelmi rendszer használatának is megvannak a kockázatai. Az optimálisnál alacsonyabb hőmérséklet, a technológia szakszerűtlen alkalmazása, a beruházás meg nem térülése mind kockázatot rejt magában. A biztosítási költség viszont előre kalkulálható, a térítés kiszámítható és még az állam is támogatja legfeljebb 65 százalékban, így költséghatékony kiegészítése is lehet a fizikai védekezésnek.

Ha Ön fagyveszélyes területen gondozza ültetvényét, komolyan gondolkozzon el egy „A” típusú (minden kockázatot magában foglaló) biztosítási csomag beszerzésén, mert jelenleg ennek a megoldásnak van komoly létjogosultsága a gazdaság védelme szempontjából.

További információért látogasson el az agrisk.hu weboldalra.

Surmann Árpád az agrisk.hu portál vezetője, agrárbiztosítási szakértő