Az épülő árpaüzemről

  • A Pannonia Bio ez év végétől árpafehérje-koncentrátumot (BPC) fog előállítani egy új üzemegységben, amelyhez a gabonabeszerzés már megkezdődött, és amelynek célja, hogy az első évben 150 ezer tonna árpát dolgozzon fel.
  • Az üzem a világ 10 legnagyobb árpafeldolgozója egyike lesz; az új üzemegység egy 200 millió eurós beruházási csomag legjelentősebb elemeként valósul meg.
  • Az új árpaüzemmel együtt a jövő év végére a Pannonia Bio annyi fehérjét tervez előállítani, amennyi évente egymilliárd vegán hamburger elkészítéséhez lesz elegendő.

üzem Pannonia Bio Zrt.

Európa legnagyobb egy telephelyen működő biofinomítója – fotó: Pannonia Bio Zrt.

Új fejezet

Európát egyszerre fenyegeti a közelgő klímakatasztrófa és annak már most tapasztalható negatív hatásai, az élelmiszerhiány és az ukrán-orosz háború nyomán elhatalmasodó energetikai válság. A Pannonia Bio működésének középpontjában álló biotechnológia mindhárom globális kihívásra fenntartható megoldási lehetőségeket kínál.

Egy új ipari és mezőgazdasági forradalom küszöbén állunk, amely a közeljövőben teljesen meg fogja változtatni a minket tápláló állatok etetésének módját, megváltoztatja milyen alapanyagokból készülnek ételeink, és azt is, hogy honnan és hogyan szerezzük be a világunk működéséhez szükséges energiát.

A vállalatról

A Pannonia Bio Európa legnagyobb egy telephelyen működő, Magyarország szívében, Dunaföldváron található biofinomítója, az alternatív fehérjék és oldható élelmi rostok fejlesztésének és gyártásának egyik úttörője. Kukoricából és idéntől árpából előállított termékei emberi fogyasztásra készülő élelmiszerek és állati takarmányok alapanyagaként használhatók, illetve bioüzemanyagként, kézfertőtlenítő-adalékként kerülnek forgalomba.


A vállalat hatása

  • A vállalat jelenleg több mint 350 embert foglalkoztat, főként a környező vidéki területekről, szakérői elemzések szerint közvetett módon további 5.000 ember foglalkoztatásához járulva hozzá.
  • A Panonia Bio évente 1,2 milliárd euróval (több mint 450 milliárd forinttal) járul hozzá a magyar GDP-hez, és évente 300 millió euró (közel 112 milliárd forint) adót fizet be az állami költségvetésbe.
  • A Pannonia Bio messze Magyarország legnagyobb megújulóenergia-termelője. Évente annyi megújuló energiát termel, mint egy 2000 MW-os naperőműpark (ez több mint 600 000 háztartás éves energiaigényének felel meg, ami nagyságrendjében megegyezik a 12 legnépesebb vidéki magyar város összes háztartás éves energiaigényével).
  • Biogázüzemük a legnagyobb ilyen létesítmény Kelet-Európában, a Pannonia Bio Magyarország legnagyobb biogáz termelője.

üzem Pannonia Bio Zrt.

Kukoricából és idéntől árpából előállított termékei emberi fogyasztásra készülő élelmiszerek és állati takarmányok alapanyagaként használhatók – fotó: Pannonia Bio Zrt.

A vállalat tevékenysége

  • A Pannonia Bio sikere a saját kutató-fejlesztő csapatában, a változó körülményekre való felkészülési- és alkalmazkodási képességében, valamint a pénzügyi erejében rejlik, ami biztosítja vezető szerepét a gabonafeldolgozási technológiák továbbfejlesztésében.
  • A vállalat 2020 és 2022 között 200 millió eurót fektet be tevékenysége további fejlesztésébe, aminek legnagyobb eleme egy új árpafeldolgozó üzem elindítása 2022 végén.
  • A Pannonia Bio évente több mint egymillió tonna kukoricát vásárol fel szinte teljes egészében magyar gazdáktól. A vállalat minden tonna kukoricából közel azonos mennyiségben állít elő, kiváló minőségű állati takarmányt és bitoetanolt, amelyet kézfertőtlenítőszerekben, bioüzemanyagként vagy egyéb ipari módon használnak fel.
  • A cég saját kutatásai és technológiai fejlesztései egyre jobb termékeket eredményeznek. Működésének 2012-es kezdete óta a Pannonia Bio üzemanyag-etanoljának üvegházhatású gáz kibocsátás-megtakarítása 2022-re közel 80 százalékos (a 2012-es 57 százalékhoz képest).

üzem Pannonia Bio Zrt.

Terveik szerint egy milliárd vegán hamburger gyártásához elegendő, kiváló minőségű biofehérjét állítanak majd elő – fotó: Pannonia Bio Zrt.

Az elkövetkező évek

  • A vállalat jövője a fejlett, GMO- és antibiotikummentes fehérjetermékekben rejlik, amelyek egy része emberi élelmiszerek alapanyagául fog szolgálni, más típusaik pedig kiváló minőségű, prémium állati takarmányok előállítására használhatók.
  • A fehérjetermelés felfuttatása tovább erősíti Magyarország és az Európai Unió függetlenségét az importált fehérjetermékektől, amelyek ma főként Dél-Amerikából érkeznek, és jellemzően nem GMO-, vagy antibiotikummentesek.
  • A Pannonia Bio minden új fejlesztése és gyártósora élelmiszeripari minőségű, és az üzem többi részét is e szabványnak megfelelően alakítják át a jövőben.
  • A Pannonia Bio tervei szerint jövő év végére évi egy milliárd vegán hamburger gyártásához elegendő, kiváló minőségű biofehérjét állít elő.