Ennek jegyében a H2Agrar nevű projekt azt kutatja, hogy a hidrogénhasználat megvalósítható-e az agráriumban és ha igen, hogyan? Az NBank által finanszírozott projekt 2021 februárjában indult és három évig tartott. A program keretében hidrogénüzemű Fendt Helios traktorokat helyeztek ki gazdaságokba – melyeket a gazdák a projekt hivatalos befejezése után is tovább használhatnak és gyűjthetik a tapasztalatokat.

A H2Agrar projektben a hidrogén termeléséhez szükséges zöldenergia egy közösségi szélfarmról származik, ahol 16 szélturbina működik. Két speciálisan telepített elektrolizátor, egyenként 1 MW teljesítménnyel, naponta akár 900 kg hidrogént állít elő a CEC Haren GmbH telephelyén. Ezzel egyidejűleg két akkumulátortároló egység is található a helyszínen, összesen 4 MWh kapacitással az elektromos energia tárolásához. Az itt termelt hidrogént a helyi földgázhálózatba táplálják be és az újonnan épült hidrogén-töltőállomásra szállítják. Ezenkívül egy Zöld Töltőpark is rendelkezésre áll teherautók és személyautók számára, töltőállomásonként 480 kW töltési kapacitással.

Fendt Helios

A sűrített hidrogént legfeljebb 700 bar nyomáson tárolják a traktor tetején elhelyezett tartályokban – forrás: Fendt

A DLG díjnyertes Fendt Helios hidrogéntraktornak két prototípusa van. Mindkettőt öt hidrogéntartállyal szerelték fel. A sűrített hidrogént legfeljebb 700 bar nyomáson tárolják a traktor tetején elhelyezett tartályokban. Egy 100 kW teljesítményű üzemanyagcella használja fel ezt az energiát elektromos energia előállítására. Az üzemanyagcella és egy 25 kWh kapacitású akkumulátor puffertárolóként látja el elektromos energiával a vontatómotort és az elektromos segédfogyasztókat. A traktorok csak megfelelő infrastruktúrával használhatók. Legfeljebb 21 kg hidrogénnel tankolhatók az erre a célra kialakított hidrogéntöltő állomáson, egy speciális töltési protokoll segítségével.


"A Fendt Helios elvégzi az összes munkát a gazdaságokban, amit egy hasonló teljesítményű dízelüzemű traktornak el kell végeznie. Különböző paramétereket vizsgálunk, például a traktor energiaigényét és energiafogyasztását a különböző feladatokhoz, valamint az infrastrukturális követelményekét, például a töltőállomásét" – mondja Dr. Benno Pichlmaier, az AGCO globális kutatási igazgatója és fejlett mérnöki részlege vezetője. – "A kezdeti értékelések azt mutatják, hogy a traktor körülbelül 5-8 óra üzemidőt ér el egy hidrogéntöltéssel az alkalmazástól függően. Ebben az évben a Fendt Helios először fut a betakarításban. Itt további betekintést nyerhetünk abba, hogy a hidrogénüzemű traktorok hogyan illeszkednek a Fendt Tiszta Energia Stratégiájába a fenntartható hajtásmegoldások érdekében az akkumulátoros elektromos gépek és a HVO üzemanyaggal működő dízelmotorok mellett."

Forrás: Fendt