Szárazság idején is kulcsfontosságú, hogy lovaink megfelelő minőségű és mennyiségű táplálékhoz jussanak. Érdemes megnézni távolabbi országok gyakorlatát, ahol már jellemzővé váltak a hosszabb száraz időszakok, hogy milyen tanácsokkal, jó példákkal tudnak szolgálni állataik kondíciójának megőrzéséhez - írja a nak.hu

Rossz széna- és legelőhozam

Az aszály miatt nagyon rossz a széna- és legelőhozam, ami a takarmányköltségek emelkedését vonja maga után.  Kényszerűségből alternatív takarmányforrásokat kell keresniük a lótulajdonosoknak annak érdekében, hogy elnyújtsák a meglévő szénakészletük felhasználását, vagy azért, hogy teljesen át tudjanak térni más takarmányforrásra.

A legfontosabb tényező az, hogy az állatnak folyamatos hozzáférése legyen a sóhoz és az ivóvízhez, a takarmányváltást pedig fokozatosan végezzük (ajánlott 2 hét időtartam alatt).

Terményhiányos időszakban elképzelhető, hogy nem lesz lehetséges szénát etetni, emiatt érdemes  tudni, hogy optimálisan a lovaknak a testsúlyuk 1,5-2%-át kitevő mennyiségben kellene szálas takarmányt fogyasztani, a minimálisan szükséges mennyiség pedig nem lehet kevesebb a testúly 1%-ánál a megfelelő bélműködés fenntartásának érdekében. Az összmennyiséget több kis adagra osztva etessük meg (pl. reggel, délben, este) és lehetőség szerint mérjünk, azaz a takarmányt ne térfogatra, hanem súlyra etessük.


Hogyan kell kiszámolni egy 500 kg-os ló takarmányozásának a mennyiségét?

Pontosabb közelítő érték számítása érdekében feltételezve, hogy a széna körülbelül 90% szárazanyagot tartalmaz, az 500 kg-os ló takarmányozásának mennyiségét a következőképpen számítják ki:

  • A szárazanyag-bevitel kiszámításához: 500 x (1,5/100) = 7,5 kg szárazanyag szükséges naponta.
  • A széna mennyiségének kiszámításához: 7,5 ÷ (90/100) = 8,3 kg széna naponta. A szálas takarmány definíció szerint olyan takarmány, amely magas rosttartalmú (legalább 18 százalék nyersrost). A szénán és a legelőfüvön kívül sok más magas rosttartalmú takarmány is használható, amellyel teljesen vagy részben helyettesíthető a ló étrendjében a fű, vagy fűszéna.

A letölthető táblázat, melyet a Colorado Állami Egyetemen állítottak össze, felsorol néhány alternatív szálastakarmány-forrást, valamint a fűszénához vagy lucernaszénához viszonyított pótlóértéküket.

lovak

Terményhiányos időszakban elképzelhető, hogy nem lesz lehetséges szénát etetni – fotó: pixabay.com

Ha kimerül a legelő

További jótanácsok Ausztráliából, ha kimerül a legelőnk:

  • A szénát tároljuk sötét és száraz helyen, hogy minél tovább megőrizze a minőségét és a hosszú élettartamát.
  • Szervezzük meg a takarmány szállítását a költségcsökkentés érdekében több gazdálkodóval összefogva - így megoszthatóvá válnak a logisztikával kapcsolatos költségek, ráadásul a közös beszerzés egyben nagyobb mennyiség rendelését is jelenti, amivel kedvezőbb vételár alkudható ki.
  • Mivel aszályos körülmények között  lassabban fejlődnek a pihentetett legelők is, érdemes a legelőterületeket gyakrabban váltanunk .
  • Alkalmazzunk szénahálót annak érdekében, hogy a ló a takarmányt lassabban tudja elfogyasztani. Ennek a megoldásnak köszönhetően mindig van valami a ló gyomrában (ez segít megelőzni a fekély kialakulását), nem eszi fel a homokot (megelőzhető a homokkólika), csökken a pazarlás. Ezekkel a takarmány lassabb felvételét segítő felszerelésekkel könnyebb elérni  az ideális napi 16-18 órás rágásidőt, a lovaink nem fognak unatkozni, és az árnyékadó fák kérgét, lombozatát károsítani.
  • Szárazságban is védekezni kell a gyomok ellen, így később nagyobb az esélye a legelőterület teljes helyreállásának.
  • A lovakat a legelésre csak fokozatosan állítsuk vissza a patairhagyulladás megelőzése, és a bélflóra védelme érdekében
  • Mindig legyen aszály elleni akciótervünk és tegyük meg a szükséges intézkedéseket az állat jólétének biztosítása érdekében.

A tulajdonos felelős a ló állapotáért

Ezeket javasolják Új-Dél-Wales és Queensland egyes részein is a lótartóknak, ahol néhány éve komoly aszállyal találták szembe magukat a gazdák. Aszály idején különösen fontos megérteni, hogy a tulajdonos felelős a ló állapotáért. Ha kevés a takarmány és a víz, nem lehet ölbe tett kézzel ülni - az állattartó jogi felelőssége, hogy a gondjaira bízott lovak ne szenvedjenek és ne haljanak éhen szárazság idején.

Egyes lovak jobban hasznosítják a takarmányt, mások gyengébben, de ezeknél az állatoknál sem eshet a test kondíció pontszám a kettes alá. Ez azt jelenti, hogy tekintettel a rossz évszakra, a 0-tól 5-ig terjedő skálán a 2 és 3 közötti testkondíciós pontszámok tekinthetőek elfogadhatónak.

Ezek a pontok azt jelzik, hogy:

  • a ló bordái csak épphogy láthatóak vagy enyhén fedettek, de könnyen tapinthatóak.
  • keskeny, de feszes a nyak, a gerinc fedett, de tapintható, a far a gerinc mindkét oldalán lapos lehet, enyhe zsírfedettséggel és a csípőszeglet könnyen tapintható
  • a farok alatt enyhe beesés lehet
  • a ló szőrzetének fényesnek kell lennie
  • ebben az évszakban még a vemhes kancákat is biztonságosan lehet tartani ebben a testállapotban. Csak a vemhesség utolsó három hónapjában nő meg drámaian a kanca tápanyagigénye.

lovak

Aszály idején különösen fontos megérteni, hogy a tulajdonos felelős a ló állapotáért – fotó: pixabay.com

Az aszály elleni akcióterv a jövőre való gondolkodásról szól

Mivel az aszály miatt a lovunk nem mindig fér hozzá a dús legelőhöz és a jó minőségű szénához, gondolnunk kell arra, miként kezelhetjük a jövőben a birtokunkban lévő földterületet. Olyan kérdésekre kell tudni a pontos választ, hogy tudunk-e fűmagot vetni a következő esősebb időszakban?

Mit tehetünk akkor, ha a vízforrsáunkként szolgáló patak kiszárad? Tudunk szerezni vizet más külső forrásból, és azt el tudjuk helyezni tárolókba? Tudjuk-e szakaszolni a legelőt annak érdekében, hogy csökkentsük az  értékes legelőterületek taposását, és lehetővé tegyük a karámok pihentetését?

ló

A takarmányváltást minden esetben lassan végezzük – fotó: pixabay.com

Gyakran gazdaságosabb a kis bálák helyett nagy kocka- vagy körbálákat vásárolni. Ahol nagyon nehéz szénát beszerezni, más alternatívákat kell keresni annak érdekében, hogy a megfelelő mennyiségű rostot és szálas takarmányt az étrendben biztosítani tudjuk. Lényeges, hogy ne etessünk penészes vagy befülledt szénát. Ha nincs más, akkor még a nem optimálisnak minősülő hosszú szárú fűszéna is megteszi. Ahol elérhető ott a nem szokványos takarmányok, mint a cirok tarló, a borsószalma és a jó minőségű szilázs használható

A siló is nagyon jó és tápláló takarmánya lehet a lovaknak, mert magas az energiatartalma, ezért csak kis mennyiségben etethető szénával vagy takarmánnyal keverve. Ügyelni kell arra, hogy csak akkora mennyiséget vásároljunk meg belőle, ami néhány napon belül felhasználható, ezzel elkerülhetjük a penészedést.

A takarmányváltást minden esetben lassan végezzük, hogy lehetővé tegyük a ló emésztőrendszerének alkalmazkodását. Bármilyen áttérés történik, mindig figyeljünk arra, hogy a lovunk megfelelő mennyiségű rost- és szárazanyagforráshoz, sóhoz jusson, valamint életszakaszának és az igénybevételnek megfelelő ásványianyag- és vitaminkiegészítést kapjon.