1. Mindenképpen számolni kell ügyvédi vagy közjegyzői díjjal. A gazdaságátadási szerződést – a benne foglalt értéktől függetlenül – közokiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba kell foglalni.

2. llleték: egyenesági rokonok között sem ajándékozás, sem adásvétel esetén nem kell illetéket fizetni (egyenesági a rokonság azok között, akik közül az egyik a másiktól származik, így például apa-fia, nagyapa-unoka stb.). Az viszont lényeges, hogy az após és a veje közötti a gazdaságátadási szerződés kötése esetén már meg kell fizetni a vagyonszerzési illetéket (a jelenlegi szabályok szerint), mivel ők nem egyenesági rokonok egymással.

3. SZJA: az általános szabályok az irányadók, azaz termőföld tulajdonjogának vagy használatának átengedése esetén – amennyiben megfelelünk az SZJA törvényben foglalt feltételeknek – nem kell személyi jövedelemadót fizetni, míg az egyéb ingatlanok és a gépek átadása után csak akkor merülhet fel adófizetési kötelezettség, ha ellenérték fejében adjuk át azokat, ajándékozás esetén semmiképp nem.

4. ÁFA: ebben az esetben is az általános szabályokat kell alkalmazni, tehát termőföld átadása esetén nincs adófizetési kötelezettségünk, az egyéb ingatlanoknál pedig csak akkor kell ÁFA-t fizetni, ha az egyébként új ingatlannak minősül. A gépek átadásánál már felmerülhet ÁFA fizetési kötelezettség, ennek kapcsán érdemes konzultálni a könyvelőnkkel.

További szakmai információk:

Gazdaságátadási szerződés: 3 kérdés, 3 válasz (a szerződés kifüggesztése, birtokmaximum, szükséges nyilatkozatok)

Gazdaságátadás: mit és hogyan lehet átadni? (vagyonelemek és azok feltüntetése a gazdaságátadási szerződésben)

Indexkép: Envato