A szakértők többsége szerint az inflációs hullám még eltarthat egy ideig, mégis jó hír, hogy néhány élelmiszer ára már csökkenni kezdett decemberben - írja a mandiner.hu

zöldség gyümölcs

Az élelmiszerár-infláció még korántsem ért véget, ezért szokatlan, hogy mégis vannak olyan termékek, amelyek nemhogy drágulnának, hanem olcsóbbak lesznek – fotó: pixabay.com

Vannak termékek, amelyeknél nagyon komoly volt az áresés

A narancs ára egy hónap leforgása alatt 27 százalékkal, a fehérrépa ára 23 százalékkal lett kevesebb. A paprika ára is mérséklődött 7 százalékkal, a sárgarépa pedig 6 százalékkal került kevesebbe.

Decemberben nem volt nagyobb az éves élelmiszer-infláció, mint novemberben. A drágulás az előző év azonos időszakához képest mindkét hónapban kerekítve 49 százalék volt, vagyis az októberi 55 százalékos csúcs után a 6 százalékponttal alacsonyabb, de még így is irdatlanul magas szinten stabilizálódott

– írta nemrég a G7 a saját, szubjektív 42 élelmiszerből álló fogyasztói kosarának adatai alapján.

A portál a Lidl, az Aldi, a Penny és a Tesco árainak átlagát vizsgálta, ami alapján megállapították, hogy kevés termék ára stagnált, azaz a változatlanul 49 százalékos infláció úgy alakulhatott ki, hogy bizonyos élelmiszerek továbbra is drágultak, míg más élelmiszerek ára viszont csökkent.

narancs

A narancs ára egy hónap alatt 27 százalékkal csökkent – fotó: pixabay.com


Mi okozza az árcsökkenést?

Az élelmiszerár-infláció még korántsem ért véget, ezért szokatlan, hogy mégis vannak olyan termékek, amelyek nemhogy drágulnának, hanem olcsóbbak lesznek. A  mandiner.hu által megkérdezett szakemberek elmondták, hogy ennek több oka is lehet.

Egyrészt a zöldségek, gyümölcsök jellegéből adódóan az árazásuk hetente történik, még az is előfordul, hogy egy héten belül is változik az áruk. Másrészt szerepet kap a termék szezonalitásából adódó „ár-életciklus", ami miatt egyik hónapról a másikra alacsonyabb árakkal találkozhatnak a vásárlók.

A kereskedelmi szereplők törekednek arra, hogy a csökkenő trendeket lehetőség szerint a vásárlók számára is érezhetővé tegyék, hogy az erős inflációs nyomás ellenére is minél kedvezőbb árakat tudjanak biztosítani.

Tény, hogy a zöldség-gyümölcs termékeket is elérte az infláció, a kereskedők erősen emelkedő tendenciákat  tapasztalnak az ellátási lánc teljes spektrumán a termékekre rakódó egyéb költségek esetében (energiaköltségek növekedése, logisztikai költségek növekedése).

fehérrépa

Egész Európában tapasztalható jelenség, hogy a termelők nem akarnak hatalmas raktárkészleteket felhalmozni a szabadföldi termesztésű zöldségekből – fotó: pixabay.com

Nagy a bőség, drága a raktározás, emiatt olcsóbb a répa

Gubacsi Zoltán, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnöke a portál azon kérdésre, hogy miként lehetséges az, hogy egyes termékek olcsóbbak lettek, mások drágulnak, elmondta:

Egész Európában tapasztalható jelenség, hogy a termelők nem akarnak hatalmas raktárkészleteket felhalmozni a szabadföldi termesztésű zöldségekből. Ennek az energiakrízis az oka, jelentősen drágább lett a raktározás. A sárgarépa, fehérrépa is szabadföldi zöldség, ezeket most akár szerényebb áron is elpasszolják, még így is jobban járnak, mintha ki kellene fizetniük a tárolással járó költségeket

Gubacsi Zoltán szerint hasonló folyamatok fognak lezajlani az alma esetében is, tekintettel arra, hogy Lengyelországban nagyon jól sikerült a tavalyi termés, és a gazdák ott sem szeretnék a költségeiket növelni a tárolással, emiatt folyamatosan kínálati piac van.

Erősen érződik az infláció hatása

A terméktanács alelnöke azt is elmondta, hogy az infláció hatása erősen érződik: kevesebbet költenek az emberek, amit még a karácsonyi bevásárlások sem tudtak kompenzálni. Jól láthatóan csökkent a pazarlás, a vásárlók csak annyi zöldséget és gyümölcsöt vesznek, amit rövid időn belül fel is használnak. Bizonyos termékek ára amiatt is indulhatott el visszafelé, mert ma már egyre kevésbé jellemző a háztartási készletezés.