Módosult a földeken fennálló osztatlan közös tulajdon felszámolásának részletes szabályairól szóló 647/2020. (XII. 23.) Korm. rendelet, melynek rendelkezései 2021. augusztus 14. napjától lépnek életbe – írja a NAK.

A folyamatban lévő megosztás tényének feljegyzésére irányuló eljárás, valamint az osztóprogram alkalmazására (az alrészletek méretére vonatkozó minimumok kerültek rögzítésre) vonatkozó apróbb módosítások mellett a legjelentősebb változás a közös tulajdonnak az ingatlan egyetlen tulajdonostárs tulajdonba vétele útján történő megszüntetése (azaz bekebelezés) vonatkozásában következett be:

A módosítás az alább felsorolt esetekben lehetővé teszi, hogy egy tulajdonostárs vagy tulajdonostársak megakadályozzák a bekebelezést:

  • Ha egy tulajdonostárs tulajdoni hányadának megfelelő terület az ingatlan művelési ágait és minőségi osztályait figyelembe véve a leggyengébb minőségű területen elérné a Foktftv. 11. §-a szerinti területi minimumot.
  • Ha több tulajdonostárs tulajdoni hányadaiknak megfelelő terület együttesen az ingatlan művelési ágait és minőségi osztályait figyelembe véve a leggyengébb minőségű területen elérné a Foktftv. 11. -a szerinti területi minimumot és úgy nyilatkoznak, hogy az ingatlan megosztása esetén egymással közös tulajdonban kívánnak maradni.

szántóföld

Kikerült a rendeletből a földet legnagyobb mértékben használó tulajdonostárs privilégiuma – Fotó: pixabay

Továbbá a módosítás a Foktftv. legutóbbi módosításával összhangban részben átalakítja azon esetkört, amikor több tulajdonostárs is bekebelezné az érintett ingatlant, ugyanis kikerült a rendeletből a földet legnagyobb mértékben használó tulajdonostárs privilégiuma, ezzel egyidejűleg pedig szabályozásra került az ingatlan tulajdonba vételéért folyó licitálás lehetősége:

  • Tehát, ha a bekebelezésről értesített tulajdonostárs is tulajdonba kívánja venni az ingatlant, akkor ellenajánlatot tehet, aminek legalább 10 %-al meg kell haladnia a bekebelezést kezdeményező tulajdonostárs ajánlatát.
  • Abban az esetben, ha a bekebelezést kezdeményező tulajdonostárs az ellenajánlat ellenére, továbbra is igényt tart az ingatlanra, akkor az ellenajánlathoz (ha több ellenajánlat érkezett, akkor a legmagasabb ellenajánlathoz) képest 10 %-al magasabb összegben teheti meg az újabb ajánlatát.
  • A licitálást mindaddig folytatni kell, amíg nem érkezik több ellenajánlat.

A módosítás részletei a Magyar Közlönyben olvashatóak.

Az osztatlan közös tulajdon felszámolásával kapcsolatos jogi tudnivalókról, gyakorlati tapasztalatokról és az osztóprogram használatáról júniusban szervezett az Agroinform.hu online eseményt, amelyen dr. Andréka Tamás (Agrárminisztérium), dr. Cseh Tibor András (MAGOSZ) és Pataki Zsolt (DigiCart Kft.) is előadást tartott. Az esemény részletei, az előadásanyagok és a videófelvételek ITT érhetőek el.